Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
12. 10. 2021

Cez čiaru: Podvod s diplomovkami je biznis. Vezú sa v ňom tisíce študentov i akademici

Kúpiť si na Slovensku diplomovku, bakalárku, či seminárku je veľmi ľahké. Ak má študent peniaze, za 500 až 900 eur mu profesionálna agentúra napíše záverečnú prácu, s ktorou môže ukončiť svoje štúdium a nenapísať samostatne ani čiarku. Zistili sme, že tento akademický podvod môže využívať až 13 percent všetkých absolventov.

Pre potreby objasnenia celej podvodnej schémy sme si vytvorili identitu študenta, ktorý súrne potrebuje napísať diplomovú prácu na tému Sociálna politika členských štátov EÚ v čase koronakrízy. Náš dopyt sme mailom zaslali 22 agentúram, ktoré sa na slovenskom trhu aktívne venujú písaniu záverečných prác na objednávku.

Zavalili nás ponuky agentúr, ktoré nám sľubovali prvotriednu kvalitu práce a úplnú anonymitu. V mailovej i telefonickej komunikácii nás presviedčali, že nám dodajú už hotovú diplomovku, ktorú napíše človek z vysokoškolského prostredia, teda vyučujúci, doktorand alebo školiteľ.

Vedenia univerzít si tento problém uvedomujú, ale tvrdia, že majú len málo možností ho odhaliť. Poukazujú však na príklady zo zahraničia, kde sa podobné akademické podvody trestajú vysokými pokutami a dokonca aj pobytom za mrežami.

Aj slovenské ministerstvo školstva avizuje, že nebude viac ignorovať akademické podvody so záverečnými prácami. Nové pravidlá a sankcie sa objavia v pripravovanej novele vysokoškolského zákona.

Ako celý biznis s diplomovkami na zákazku funguje a prečo je také ťažké ho odhaliť, sa dozviete v novej relácii Cez čiaru.


12. 10. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.