Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
17. 03. 2021

Úrad nám dal za pravdu. Pri budovaní ciest v parku Jaguar porušil štát zákon a zvýhodnil Bonul

Štátna firma MH Invest porušila pri výstavbe Strategického parku Jaguár Land Rover pri Nitre opakovane zákon. Úrad pre verejné obstarávanie vydal nedávno už druhé rozhodnutie, že MH Invest zvýhodnil konkrétnych dodávateľov a znemožnil riadnu účasť. Vyhovel tak ďalšiemu podnetu Nadácie Zastavme korupciu. MH Invest sa proti tomu odvolala.

Porušenie zákona o verejnom obstarávaní sa tentoraz týka zmluvy na prípravu cestnej infraštruktúry za takmer 186 miliónov eur. So štátom ju podpísal Strabag v združení s Doprastavom, subdodávateľom bola však okrem iných aj bezpečnostná firma Bonul. Patrí nitrianskemu podnikateľovi Miroslavovi Bödörovi. Bonul sa k obchodu dostal vďaka nastaveným podmienkam v súťaži, ktoré boli podľa Nadácie v rozpore so zákonom. Štát vyžadoval špecifické certifikáty C4, ktoré na Slovensku ovláda práve Bödörova spoločnosť.

Podľa dostupných informácií si mal Bonul odkrojiť 0,73 percenta z celkovej sumy, čiže takmer 1,4 milióna eur. Vyžadovanie certifikátu mohlo od účasti v súťaži odradiť niektoré skúsené stavebné firmy, ktoré by celú stavbu vedeli zrealizovať za nižšiu cenu, možno aj o desiatky miliónov eur.

Firme nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bödör (otec Norberta Bödöra) sa v štátnych zákazkach vždy mimoriadne darilo.

ÚVO vo svojom rozhodnutí vyčíta MH Investu nielen prax s certifikátom, ale aj to, že firma nezverejnila kompletné súťažné podklady na svojom profile. “Čím kontrolovaný porušil princíp transparentnosti, rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie,” konštatuje ÚVO. Za nedostatočnú považuje aj lehotu na predkladanie ponúk a skutočnosti, že nesúvisiace zakázky spojil do jednej s predmetom “stavebné práce” a neumožnil predkladať ponuku na jednotlivé časti. Za netransparentné tiež úrad považuje, že štátna firma umožnila navýšiť  už vysúťaženú sumu, keď do zmluvy zahrnula “rezervu 10%” na takzvané “nepredvídateľné náklady.“

Celé stanovisko UVO nájdete tu.

Úrad pre verejné obstarávanie už dvakrát potvrdil porušenie pravidiel pre obstarávanie pri priemyselnom parku. (zdroj: tasr)


Keďže sa MH Invest voči rozhodnutiu odvolal, preskúma ho Rada ÚVO. Tá už raz potvrdila porušenie zákona v prípade parku Jaguar. Nadácia totiž podala spolu tri podnety na zakázky za vyše 400 miliónov eur. Okrem cestnej infraštruktúry úrad skonštatoval pochybenie aj  pri samotnej príprave parku za 123 miliónov eur. Tu sa mohol obchod so štátom podľa úradu predražiť až o 11 miliónov eur. Pridelený bol firme Strabag pozemné a inžinierske staviteľstvo bez otvoreného tendra, teda rokovacím konaním, v ktorom si vyžiadal ponuky iba od vybraných stavebných firiem. O poslednom treťom podnete, ktorý sa týkal hrubých terénnych úprav za 112 miliónov eur, úrad ešte nerozhodol. Podľa Nadácie sa tu v rozpore so zákonom zvyšovala cena. Pôvodne malo ísť o 96 miliónov eur, za práce, ktoré vykonával Strabag, napokon štát zaplatil 112 miliónov eur.

Štátna firma dostane za porušenie zákona pokutu. Zistenia ÚVO môžu byť dôležité aj pre prípadné trestné konanie a vyvodenie zodpovednosti u konkrétnych osôb. Úrad ich totiž postúpil generálnej prokuratúre aj Protimonopolnému úradu. Nadácia Zastavme korupciu dala podnet nielen na ÚVO, ale aj trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu machinácií.


17. 03. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.