Xénia Makarová
Xénia Makarová
27. 11. 2023

Slovenská pošta a jej biznis partneri spájajú ľudí z vedenia rezortu dopravy

Poštu začala nedávno preverovať Európska komisia. Vyšetruje, či pri zmluve so Swanom nebola poskytnutá neprimeraná štátna pomoc.

Nového ministra dopravy Jozefa Ráža, jeho štátnu tajomníčku a niektoré nové nominácie v rezorte prepája Slovenská pošta a jej biznis partneri. Poštu pritom začala nedávno preverovať Európska komisia. Vyšetruje, či pri zmluve so Swanom nebola poskytnutá neprimeraná štátna pomoc. Pošta ako štátna akciovka spadá práve pod ministerstvo dopravy.

IT kamarát z golfu

Novou štátnou tajomníčkou na ministerstve dopravy je Denisa Žiláková. Popri jej profesne bohatom životopise sa mediáne zviditeľnila najmä informáciami o blízkom vzťahu s Jozefom Chamrázom. Ide o známe meno z obasti IT firiem, ktoré sa spomínalo najskôr v súvislosti s firmou Anext (v súčasnosti už premenovaná na LeikTeC) a exministrom Jánom Počiatkom.

Posledné roky figuruje Chamráz vo firmách GlobalTel a Global 24, ktoré sú zas prepojené na firmu Swan. Popri Chamrázovi zvyšní reprezentanti oboch firiem vlastnia spolu ďalšiu firmu Swan.

Žiláková v minulosti kontakt s Chamrázom nepoprela.

Nadácia Zastavme korupciu aktuálne zistila, že štátna tajomníčka a Chamráz sú stále v pravidelnom kontakte. Hrávajú golf za rovnaký klub a spolu sa viackrát v posledných mesiacoch stretli aj na golfových turnajoch, a to v takzvanom flighte, teda v rovnakej skupine hráčov, ktorá sa presúva aj hodiny spolu po jednotlivých jamkách.

Augustový golfový turnej v Hrubej Borši (zdroj: Golf Borša, spracovala Nadácia Zastavme korupciu)

 

Nadácia sa preto na kontakty štátnej tajomníčky s IT podnikateľom pýtala aj samotnej Žilákovej, aj ministra Jozefa Ráža. Otázky smerovali aj na to, či nevidia prípadný konflikt záujmov v jej pracovnom pôsobení na pošte.

Keďže v prípade pošty ide o aktuálne preverovanú kauzu, ministerstvo ako strešný orgán pošty má k vyšetrovaniu čo povedať. Či už cez stanoviská, posunuté podklady a podobne.

Konflikt záujmov v rezorte nevidia

„Štátna tajomníčka sa nebude vyjadrovať k otázkam súkromného charakteru. Mimopracovné športové aktivity nesúvisia s pracovnou náplňou štátnej tajomníčky,“ reagovali z tlačového oddelenia rezortu dopravy na otázky smerované na kontakty Žilákovej s Chamrázom.

Dodali tiež, že Žiláková prijala ponuku ministra pracovať na pozícii štátnej tajomníčky na základe dlhoročnej expertízy v oblasti dopravných eurofondov. Ako generálna riaditeľka pracovala štyrikrát počas rôznych vlád a 5 rokov pracovala priamo pre Európsku komisiu.

„Pre pána ministra nie je podstatný osobný život pani štátnej tajomníčky, ale jej profesionalita a odbornosť. Pani Žiláková sa na ministerstve bude venovať eurofondom, plánu obnovy, vodnej doprave či bezpečnosti cestnej dopravy, teda oblastiam, v ktorých vami spomínané firmy nepôsobia. Akýkoľvek konflikt záujmov preto vylučujeme,“ reagovalo tlačové zas na otázky smerované na ministra k potenciálnemu konfliktu Žilákovej.

Ministerstvo upresnilo, že Sekcia elektronických komunikácií a poštových služieb a Sekcia právnej podpory a majetkových práv, ktorá vykonáva práva akcionára, teda ministerstva v Slovenskej pošte, spadajú priamo pod ministra.

Prišiel do GlobalTelu, kolegovia majú aj Swan

Chamráz od roku 2018 spoluvlastní firmu Global 24 a o rok neskôr vstúpil aj do manažmentu GlobalTelu.

Aj biznis tejto firmy so štátom preverovali nedávno kontrolóri.

Najvyšší kontrolný úrad v roku 2021 preveroval zmluvu na Ústredný portál verejnej správy (ÚPVS) slovensko.sk, ktorú štát s konzorciom GlobalTel a Swan uzatvoril ešte v roku 2010.

Úrad skonštatoval pri projekte nehospodárnosť a aj na základe jeho zistení odmietla vtedy Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) prebrať riešenie od konzorcia oboch firiem.

GlobalTel a Swan sa v reakcii obrátili na súd, pretože podľa nich úrad „porovnával neporovnateľné a zverejnené výsledky kontroly poškodili ich dobré meno“, citovala postoj konzorcia agentúra TASR. Firmy tiež žiadali ospravedlnenie a náhradu 20-tisíc eur.

Obe firmy tiež zdôraznili, že sú dlhodobým partnerom vlád na Slovensku a už približne 20 rokov dodávajú riešenia v oblasti eGovernmentu, teda pomáhajú pri komunikácii štátu s občanmi.

Úrad na žalobu reagoval slovami, že ju vníma ako snahu o zastrašenie, a to ešte zo strany subjektu, ktorý ani nebol predmetom kontroly. Kontrolóri totiž preverovali NASES, nie samotné firmy. NASES vtedy výsledky kontroly v zásade nespochybnil.

Zistenia odstúpili kontrolóri aj polícii.

Swan na pošte

Časť biznisu Swanu so štátom sa pred mesiacom dostala aj do hľadáčika Európskej komisie. Tá začala v októbri hĺbkovú kontrolu, či spolupráca medzi poštou a Swanom bola v súlade s pravidlami Európskej únie o štátnej pomoci.

Na základe rámcovej zmluvy z roku 2015 pošta začala predávať a propagovať výrobky a služby , konkrétne operátora 4ky vo svojich pobočkách. Swan za služby pošte platil.

Problémom môže byť, že táto dohoda nevzišla zo štandardnej trhovej súťaže a komisia preveruje, či štátna pošta poskytla operátori svoje pobočky za trhové ceny.

Portál Živé.sk pritom pred mesiacom informoval, že spolupráca Swanu s poštou sa ešte rozšíri. A to o predaj fixných služieb, teda pevnej siete.

„Rešpektujeme právo Európske komisie čokoľvek vyšetrovať a ministerstvo bude, samozrejme, v prípade potreby plne súčinné. Zástupcovia ministerstva sa oboznámia s náležitosťami spolupráce so Swanom a potom k nej zaujmú stanovisko,“ reagovalo ministerstvo.

So zaujímavými zisteniami okolo prepojenia Swanu, konkrétne práve operátora 4ka v čase uzatvorenia zmluvy s poštou prišlo dávnejšie Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK).

Upozornilo, že vtedajší vlastník operátora dal Norbertovi Bödörovi 11-miliónovú zmenku. Podnikateľ aktuálne obžalovaný vo viacerých kauzách tak mohol mať ekonomický prospech z podnikania 4ky.

Minister pôsobil vtedy na pošte

Pritom samotný minister Ráž pôsobil v rôznych riadiacich pozíciách na pošte aj v čase podpisu preverovanej rámcovej zmluvy. Podľa oficiálneho životopisu na stránke rezortu dopravy pracoval pre poštu v rokoch 2012 až 2016, kedy spolu s Druckerom po parlamentných voľbách prešli na ministerstvo zdravotníctva.

V jeho životopise na webovej stránke Ministerstva dopravy Slovenskej republiky sa uvádza:

„JUDr. Ing. Jozef Ráž je absolventom Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave v odbore medzinárodné podnikanie a absolventom Bratislavskej vysokej školy práva a Univerzity Mateja Bela v odbore právo.

Od začiatku roku 2005 do roku 2010 pôsobil vo viacerých funkciách na Ministerstve obrany SR, okrem iného ako riaditeľ Úradu pre investície a akvizície MO SR a ako riaditeľ Organizačného odboru MO SR.

V rokoch 2011 a 2012 pôsobil ako špecialista pre oblasť verejného obstarávania na Bratislavskom samosprávnom kraji. Súčasne od roku 2011 do roku 2016 pôsobil na Slovenskej pošte na viacerých pozíciách od funkcie riaditeľa sekcie správy majetku, riaditeľa úseku služieb až po člena predstavenstva spoločnosti.

Počas výkonu týchto funkcií bol tri roky členom Rady Úradu pre verejné obstarávanie.

Od roku 2016 do roku 2020 bol generálnym tajomníkom na Ministerstve zdravotníctva SR. Na tejto pozícii bol najdlhšie pôsobiacim úradníkom v novodobej histórii SR.

V posledných troch rokoch sa venoval riadeniu svojich spoločností BAROK Hotel & Apartments, Baroza Restaurant & Bistro a Pro Prios Medical Center.“

Ráž dovtedy na pošte riadil sekciu správy majetku, úsek služieb a na prelome rokov 2015 a 2016 bol aj členom predstavenstva. Čo je z pohľadu vedenia štátnej akciovky jedna z najvyšších riadiacich pozícií.

Prepojenia na rezorte dopravy (zdroj: spracovala Nadácia Zastavme korupciu)

Manažér z pošty do správy ciest

Spomedzi funkcionárov pošty, ktorí tam prišli neskôr ako Ráž, oslovuje minister ľudí aj v súčasnosti. Napríklad nedávno poveril riadením iného podniku pod ministerstvom – Slovenskej správy ciest (SSC) Norberta Polievku, ktorý pôsobil v predstavenstve pošty od roku 2018 až do tohto mesiaca.

Polievka mal okrem iného na starosti aj verejné obstarávanie. Nadácia napríklad vlani riešila neštandardnú zákazku na stráženie pobočiek pôšt, ktorú vyhrala firma Lama Sk.

Nakoniec musela pošta po kritike, opakovaných kontrolách Úradu pre verejné obstarávanie aj vymazaní Lamy Sk z takzvaného protischránkového registra zákazku zastaviť.

Ministerstvo sa pri otázke, na základe čoho bol Polievka presmerovaný na správu ciest, priamo odpovedi vyhlo: „Pán Polievka je dočasne poverený riadením SSC, ministerstvo v najbližších mesiacoch vypíše na túto pozíciu riadne výberové konanie.“


27. 11. 2023
Xénia Makarová

Xénia Makarová