Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
16. 11. 2023

ÚVO nám dal za pravdu: Parlament pod vedením Kollára pri oprave hradu porušil zákon

Pri zákazke  na reštaurovanie Bratislavského hradu za viac ako 738-tisíc eur zvýhodnili dodávateľa 

Kancelária bývalého predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára porušila pri zakázke na reštaurovanie Bratislavského hradu za viac než 738 tisíc eur zákon o  verejnom obstarávaní. Právoplatne o  tom rozhodla Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorá celú vec kontrolovala po zisteniach Nadácie Zastavme korupciu v  investigatívnej relácii Cez čiaru.   

Podľa rozhodnutia Rady ÚVO parlament v  dokumentoch, ktoré boli súčasťou súťažných podkladov, mohol zvýhodniť konkrétneho dodávateľa. Pričom porušenie zákona mohlo mať podľa Rady ÚVO „vplyv na výsledok verejného obstarávania.“

Nadácia Zastavme korupciu pred časom upozornila, že víťazom súťaže sa stal reštaurátor Vladimír Višvader, ktorý má na Bratislavskom hrade exkluzívne postavenie už od roku 2008. Cez spoluprácu s Váhostavom reštauroval Hrad už v časoch vlád Roberta Fica. 

Reštaurátor Višvader vyhral súťaž, pričom sa sám podieľal na jej príprave. Vypracoval totiž časť súťažných podmienok, ktoré boli pre všetkých záväzné. Vedenie Národnej rady SR svoj postup obhajovala a odmietla, že verejné obstarávanie nebolo v poriadku. Po našom upozornení však do prípadu vstúpil Úrad pre verejné obstarávanie a začal vo veci kontrolu. Viac v reportáži Nadácie: https://www.youtube.com/watch?v=HxzHPRo40Ow 


16. 11. 2023
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.