Avatar
Lucia Pazicova
03. 02. 2021

Ako blízko mali bývalí elitní daniari ku Kaliňákovi

Stíhaný Martin Fleischer šéfoval ekonomike u daniarov, neskôr na ministerstve vnútra. Skončil v Národnej banka Slovenska.

Bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze, Milan Grega, jeho podriadený a šéf IT, Daniel Čech, ktorý riadil daňovú a colnú sekciu, ale aj Martin Fleischer, ktorý za ich pôsobenia mal pod palcom ekonomiku u daniarov sa všetci spomínajú v poslednej veľkej akcii NAKA.

Akcia Mýtnik rieši obrie IT zákazky u daniarov, ktoré mohli byť šité na mieru firmám blízkym Michalovi Suchobovi a Jozefovi Brhelovi.

Všetkých štyroch bývalých daňových funkcionárov však nejakým spôsobom spája aj exminister a stále člen predstavenstva strany Smer Robert Kaliňák.

Martin Fleischer v poslednej policajnej razii Mýtnik súvisiacej s IT tendrami na Finančnej správe SR vystupuje najmä z titulu svojej vtedajšej funkcie – po nástupe Imreczeho za prezidenta daniarov nastúpil krátko na to Fleischer ako šéf sekcie ekonomiky.

Táto funkcia na verejnom úrade či ministerstve patrí k najvýznamnejším. V zásade rozhoduje o tom, koľko peňazí sa každoročne v danej inštitúcii minie a na čo. Napríklad koľko pôjde na kľúčové projekty a tendre.

Súhlas a podpis šéfa ekonomiky je tiež často potrebný v schvaľovacom procese vo verejných inštitúciách, najmä pri väčších projektoch či IT zákazkách.

Fleischer odišiel z Finančnej správy na deň presne s Čechom. Stalo sa tak len pár mesiacov po parlamentných voľbách v roku 2016, kedy jednofarebnú vládu Smeru vystriedala vládna trojkoalícia.

Podľa reakcie Finančnej správy bolo už vtedy jasné, že Fleischer sa „presúva na iné pôsobisko v rámci štátnej správy“. Čoskoro sa objavil opäť ako šéf ekonomiky, tentoraz už na ministerstve vnútra Roberta Kaliňáka. A práve s týmto obdobím súvisí jeho obvinenie v novembrovej akcii NAKA Očistec.

Podľa Denníka N je v ňom Fleischer v rámci takzvanej Bödörovej skupiny obvinený za najväčší úplatok, a to 400-tisíc eur od komerčnej firmy za to, že sa jej daňové delikty nebudú vyšetrovať. Fleischer s políciou spolupracuje.

Fleischerova púť po verejných inštitúciách sa ale ani ministerstvom vnútra neskončila. Tesne pred vlaňajšími parlamentnými voľbami opäť zmenil pôsobisko. Od polovice februára 2020 nastúpil ako riaditeľ odboru technických služieb do Národnej banky Slovenska (NBS).

„Na túto pozíciu nastúpil na základe výberového konania. Ku dňu nástupu bol NBS predložený výpis z registra trestov, ktorým preukazoval bezúhonnosť, ktorý NBS pri nástupe požaduje od každého nového zamestnanca,“ reagoval hovorca banky Peter Majer.

Banku vtedy viedol už niekoľko mesiacov Peter Kažimír, predtým minister financií za posledných vlád Smeru. V čase okolo policajnej akcie Očistec sa však NBS s Fleischerom dohodla na ukončení pracovného pomeru dohodou.

Na vzťah s Fleischerom ako aj okolnosti jeho nástupu na ministerstvo vnútra sme sa pýtali aj samotného Kaliňáka.

Na otázky však nereagoval, telefón nezdvíhal.

Mohol nahradiť Kaliňáka

Kaliňák nereagoval ani na telefonát a sms otázky, ako dobre sa poznal s ďalším čerstvo väzobne stíhaným Františkom Imreczem, či sa ich rodiny navštevovali v čase, keď Imrecze smeroval do čela Finančnej správy v roku 2012 a či sa neskôr obaja bavili o možnosti vstupu Imreczeho do čela ministerstva vnútra.

Práve Imrecze sa totiž na jar 2018 spomínal ako možný nástupca po Kaliňákovi, kedy sa po verejnom tlaku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obmenila vláda Roberta Fica.


03. 02. 2021
Avatar

Lucia Pazicova