Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
23. 06. 2022

Amnestia pre obce, ktoré porušili zákon je nebezpečný precends

Národná rada včera schválila opozičný návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Vláda tak môže obciam, ktoré pri výstavbe nájomných bytov porušili zákon odpustiť pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie. Podľa Nadácie Zastavme korupciu ide o nebezpečný precedens. Očakávame, že prezidentka zákon vetuje.

V lete 2021 Nadácia Zastavme korupciu v spolupráci s expertom na verejné obstarávanie Miroslavom Cákom analyzovala 39 projektov za vyše 41 miliónov eur. Obce za ne dostali od Úradu pre verejné obstarávanie pokuty, lebo porušili zákon. Namiesto toho, aby o zákazky na stavbu férovo súťažili, podľa úradu ich ušili na mieru vopred vybraným súkromným spoločnostiam.

“Mnohé obce postupovali tak, že najprv prenajali pozemok súkromnému developerovi a následne v tendri od uchádzačov požadovali, aby týmto pozemkom disponovali,” vysvetľuje riaditeľka Nadácie Zuzana Petková a dodáva, že vo viacerých prípadoch je vedené trestné stíhanie pre podozrenie z machinácií pri verejnom obstarávaní.

Zákon Jozefa Šimka (ex ĽSNS), ktorý včera schválil parlament, umožňuje vláde tieto pokuty obciam odpustiť. Nadácia nevidí dôvod na to, aby štát obciam odpustil porušenie zákona, obzvlášť, ak sú prítomné podozrenia z podvodu pri verejnom obstarávaní. Neobstojí podľa nej ani argument, že pokuty zaťažia rozpočet obcí.

“Pokiaľ chcú zákonodarci riešiť fakt, že na podobné pochybenia pri hospodárení s verejnými financiami doplácajú daňoví poplatníci, je na mieste prijať zákon o hmotnej zodpovednosti, ku ktorému sa vláda prihlásila vo svojom programe,” hovorí Petková.

Okrem toho, že hromadné odpustenie pokút vyvoláva nebezpečný precedens, ktorý môže viesť k zníženiu rešpektovania pravidiel štátnych nákupov, diskriminuje tie zodpovednejšie z nich, ktoré už pokuty uhradili. Tie totiž peniaze naspäť nedostanú.

Nadácia tiež upozorňuje na to, že zákon je prijatý v čase predvolebnej kampane ku komunálnym voľbám, v ktorých by občania mohli starostom vystaviť účet za škody, ktoré takýmto konaním obciam spôsobili. “Pre všetky uvedené výhrady veríme, že pani prezidentka zákon vetuje,” hovorí Petková.

Opozičný návrh prešiel vďaka vládnym stranám Oľano a Sme Rodina. Kým poslanci Sme rodina za návrh hlasovali, poslanci OĽaNO dočasne, počas desiatich minút, kedy sa návrh prerokovával znížili kvórum, čo je možné overiť na webe národnej rady. Kým niekoľko minút pred a po hlasovaní boli v rokovacej sále až na jedného poslanca v plnej zostave, počas hlasovania o Šimkovom návrhu chýbali trinásti.


23. 06. 2022
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.