Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
26. 02. 2021

Je rok od volieb. Darí sa vláde bojovať proti korupcii tak ako sľúbili?

Slovensko sa od volieb v boji proti korupcii významne posunulo. Pozitívne hodnotíme najmä zmeny, ktoré počas uplynulého roka nastali v justícii, vo vyšetrovaní a vymáhaní spravodlivosti. A to napriek faktu, že ani vláda Igora Matoviča sa nevyhla papalášizmu a má za sebou aj prvé kauzy.

“Najväčším plusom je, že polícia a prokuratúra začali vyšetrovať aj takzvanú veľkú korupciu,” uviedla riaditeľka Nadácie Zuzana Petková. Je podľa nej zrejmé, že orgány činné v trestnom konaní už nerobia rozdiely medzi vplyvnými a bohatými ľuďmi, politikmi a ostatnými občanmi. “Samozrejme, pre verejnosť bude dôležité, či sa jednotlivé kauzy dostanú pred súd a dôkazy obstoja,” dodala.

Pozitíva

Medzi najaktívnejšie ministerstvá v oblasti boja proti korupcii patrí podľa nej rezort ministerky Márie Kolíkovej (Za ľudí), ktorá sa usiluje o reformu justície. Presadila tiež nový tzv. zaisťovací zákon, vďaka ktorému možno zaistiť majetok osobám podozrivým zo závažných trestných činov korupčného a ekonomického charakteru. Už v prvých mesiacoch platnosti sa ukázal ako efektívny nástroj.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a jej rezort sa zaslúžili o mnohé systémové zmeny, ktoré priestor pre korupciu zúžia

 

Pozitívne vnímame zmeny na dôležitých postoch v polícii, prokuratúre a súdnictve. “Najmä zvolenie sudcu Jána Hrubalu na čelo Špecializovaného trestného súdu pozitívne ovplyvnilo vnímanie nezávislosti a dôveryhodnosti tohto súdu, ktorý je kľúčovým prvkom v systéme, pokiaľ ide o stíhanie korupcie,” uviedla Marianna Leontiev, advokátka spolupracujúca s Nadáciou.

Pozitívny posun je tiež verejné vypočutie kandidátov na generálneho a špeciálneho prokurátora. “Avšak, výsledok voľby, ktorá sa odohrala podľa nových pravidiel, až tak chváliť nemožno. Lebo napokon pred odbornosťou zvíťazila politika a uspeli uchádzači, ktorí boli vybraní politicky,” dodala Z. Petková. Dobrým krokom je podľa nej zvolenie kvalitnej kandidátky Zuzany Dlugošovej na čelo nového Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Negatíva

V niektorých rezortoch sa legislatíva neprijíma až tak rýchlo, ako by Nadácia očakávala, čo je možné pripísať aj tomu, že vláda sa zaoberá najmä pandémiou COVIDu. Chýba napríklad nový zákon alebo novela, ktorá by reformovala policajný zbor a voľbu prezidenta Policajného zboru. Žiadny progres sa zatiaľ neudial, ani pokiaľ ide o zmenu majetkových priznaní, ktoré politici naďalej predkladajú vo forme, ktorá má veľmi malú výpovednú hodnotu.

Ani nová vláda sa nevyhla kauzám, ktoré Nadácia vníma kriticky. Napríklad obsadzovanie funkcií prednostov okresných úradov osobami, ktoré sú blízke OĽaNO. Práve táto strana pritom sľubovala, že pri výbere funkcionárov do štátnej správy bude presadzovať odbornosť, nie politiku. Netransparentne tiež ministerstvá menili riaditeľov nemocníc, štátnych podnikov a akciových spoločnosti.

 

Štefan Holý, autor „revolúcie“ vo verejnom obstarávaní

 

Negatívne hodnotíme papalášizmus viacerých členov koalície zo Sme rodina. “Pohromou v boji proti korupcii sa môže stať návrh legislatívy, ktorú presadzuje vicepremiér Štefan Holý pri verejnom obstarávaní. Ak prejde, rozšíri podľa nás, ale aj ostatných protikorupčných mimovládok, priestor pre klientelizmus a významne zníži kontrolu štátnych nákupov,” konštatovala Z. Petková.

Za rok od volieb sa toho vláde podarilo dosť, ako negatívum vnímame chystané zmeny pri verejnom obstarávaní, ktoré proti korupcii nielnže nebojujú, ale vytvárajú pre ňu nový priestor

 


26. 02. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.