Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
05. 02. 2021

Lipšica na špeciálnej prokuratúre čaká veľa práce. Najťažšie preňho bude prinavrátiť jej dôveru verejnosti.

Parlament dnes urobil dve dôležité rozhodnutia. Poslanci vybrali na post šéfa špeciálnej prokuratúry svojho bývalého kolegu a konečne zvolili aj šéfku Úradu na ochranu oznamovateľov.

Najťažšou úlohou pre Daniela Lipšica bude prinavrátiť špeciálnej prokuratúre po 16 rokoch Kováčikovho riadenia dôveru verejnosti. Presvedčiť o svojej nezávislosti bude pre Daniela Lipšica výzva. Najmä pre jeho politickú minulosť, podozrenia, že zmeny zákona mu boli šité na mieru, jeho bezpečnostnú previerku, či pre útoky predošlej vlády, ktorých nominanti sú vyšetrovaní a väznení.

Na vypočúvaní kandidátov Daniel Lipšic povedal, že lakmusovým papierikom úprimnosti boja proti korupcii akejkoľvek vlády je to, či ide aj proti svojim vlastným. Veríme, že v týchto prípadoch nový špeciálny prokurátor a jeho úrad nezaváhajú.

Daniel Lipšic preberá Úrad špeciálnej prokuratúry personálne a finančne poddimenzovaný. Prokurátori, ktorí riešia závažnú ekonomickú kriminalitu a korupciu, majú na stole desiatky spisov. “Očakávame, že zabezpečí personálne a finančné posilnenie svojho úradu,” hovorí spolupracujúca advokátka Nadácie Marianna Leontiev.

Nový špeciálny prokurátor by mal tiež preskúmať pochybenia niektorých svojich nových podriadených a dohliadnuť na doriešenie spisov nájdených v kancelárii Dušana Kováčika. “Pripomíname, že napríklad v kauze Glance House sú podozrenia o postupe v prospech Mariána Kočnera,” dodáva riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.


Zvolili aj šéfku Úradu na ochranu oznamovateľov

Veľmi nás teší, že parlament po takmer 600 dňoch a dvoch výberových konaniach zvolil konečne aj šéfku Úradu na ochranu oznamovateľom. V oboch výberových kolách uspela Zuzana Dlugošová. 

“Prvá šéfka úradu má teraz šesť mesiacov na to, aby úrad postavila na zelenej lúke. Veríme, že sa jej to podarí a vytvorí nezávislý a efektívne fungujúci úrad, ktorý bude pomáhať oznamovateľom korupcie,” hovorí spolupracujúca advokátka Nadácie Marianna Leontiev.

Nadácia Zastavme korupciu bola jedným z iniciátorov myšlienky zriadenia tohto nezávislého úradu a podieľala sa veľkou mierou na jeho legislatívnej úprave. 

“Sme presvedčení, že Úrad na ochranu oznamovateľov je inštitúciou, ktorá môže výrazne prispieť v boji proti korupcii na Slovensku. Za jednu z jeho najdôležitejších úloh považujeme výrazné zvýšenie povedomia verejnosti o ochrane oznamovateľov korupcie pred odvetou ich zamestnávateľov,” dodáva riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

 


05. 02. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.