Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
13. 05. 2021

Po 10 mesiacoch výbor zastavil konanie voči R. Ficovi, lebo nič nezistil. Kontrola politikov nefunguje, chceme zmenu.

Nadácia Zastavme korupciu žiada zmenu majetkových priznaní a kontroly politikov.

Parlamentný Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií verejných funkcionárov zastavil konanie voči poslancovi Smeru Robertovi Ficovi  v súvislosti s využívaním luxusného kaštieľa vo Vinosadoch. Výbor ani za desať mesiacov nedokázal primäť poslanca a ani súkromné zariadenie, aby odpovedali na otázky, či politik za pobyt platil a kto je vlastníkom nehnuteľnosti, ktorú využíval. Podnet na poslanca R. Fica podala Nadácia Zastavme korupciu pre podozrenie, že mohol prijať neoprávnený dar. 

Aj toto konanie ukazuje, že kontrola majetkov a konania politikov je nedostatočná, výbor nemá dostatočné právomoci, kapacity a ani možnosti, aby ju uskutočňoval do hĺbky a viedol politikov k väčšej transparentnosti,uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu. R. Fica vlani prichytili novinári vo Vinosadoch, kde rehabilitoval v čase, keď boli mnohé zariadenia zatvorené. Poslanec nevysvetlil, kto ho do Vinosadov pozval a či za to platil. Zákon zakazuje poslancom prijímať v súvislosti s výkonom verejnej funkcie dary. Hrozí im za to pokuta, ktorú udeľuje výbor pre nezlučiteľnosť.

Kaštieľ vlastní firma Obnova Kultúrnych pamiatok, za ktorou bolo schránková spoločnosť Johnson Developments LLC, sídliaca v americkom štáte New Jersey. Komu v skutočnosti patrí, tak zostáva skryté. Nadácia Zastavme korupciu zistila, že do kaštieľa v minulosti investoval podnikateľ Jozef Brhel, ktorý je v súčasnosti väzobne stíhaný. Podľa polície mal počas bývalej vlády profitovať na skrytých IT zakázkach na finačnej správe.

Výbor naposledy zasadal tento týždeň. Od kaštieľa si vyžiadal informácie o tom, či poslanec za služby zaplatil. Podpredseda predstavenstva akciovej spoločnosti Obnova Kultúrnych pamiatok Vladimír Zukal ich neposkytol s odvolaním sa na ochranu osobných údajov klientov a skutočnosti, že firma nepoberá žiadne dotácie ani neprichádza do styku s verejnými financiami.

Poslanca Fica zastupoval na výbore právny zástupca, exminister Robert Kaliňák. Ani on pobyt vo Vinosadoch neobjasnil, argumentoval tým, že nebola preukázaná žiadna súvislosť medzi prípadným darom a výkonom verejnej funkcie.

Nadácia Zastavme korupciu dlhodobo upozorňuje, že systém kontroly majetkových pomerov politikov a ich možného konfliktu záujmov zlyháva. Dlhodobo upozorňujeme na formálnosť a bezzubosť súčasného systému majetkových priznaní a kontroly politikov. Zlepšenie vidíme najmä v zriadení nezávislého úradu, ktorý by mal potrebné právomoci a vedel by preverovať majetkové priznania politikov a ich iné konanie do hĺbky,  konštatovala advokátka spolupracujúca s Nadáciou Marianna Leontiev.

 


13. 05. 2021
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.