Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
04. 01. 2021

Rada prokurátorov vyberala svojho kandidáta na šéfa špeciálnej prokuratúry, boli sme pritom

Rada prokurátorov dnes vypočúvala kandidátov na post šéfa špeciálnej prokuratúry. Vo výberovej komisii sme boli aj my ako pozorovatelia s možnosťou klásť otázky.

Rozhoduje sa medzi dvomi kandidátmi

Ján Šanta
je známy vďaka kauze zmeniek TV Markíza, kde sú zatiaľ neprávoplatne odsúdení Kočner a Rusko. Peter Kysel je dlhoročný prokurátor, dozoroval napríklad prípad mafiána Lališa alias Kýbla, aktuálne kauzu, v ktorej bol stíhaný vo väzbe Milan Lučanský.

Oboch kandidátov považujeme za kvalitných

Vypočutie bolo tvrdé. Odpovede kandidátov kvalifikované. Obaja by chceli zreformovat špeciálnu prokuratúru, aby nezažila takú hanbu ako za Dušana Kováčika. Kysela sme sa pýtali, či si stojí za tým, že všetko v prípade Lučanskeho urobili zákonné. Vníma to ako ľudskú tragédiu, ale odmieta politizáciu prípadu. Podľa neho sa o ňom zverejňujú konšpirácie a nie úplne pravdivé informácie.

Šanta zase musel vysvetľovať, či sa ako prokurátor ÚŠP postavil na odpor počas pôsobenia Kováčika. Zopakoval, že ho Kovačik odvolal z vedúcej funkcie, lebo mu “nešiel poruke”. Obaja sú kvalitní kandidáti a majú dispozície byť ŠP. Vypočutie a voľba bude v NR SR vo februári. Kandiduje aj Daniel Lipšic, prihlásiť sa môžu další. Rada vyberie z týchto dvoch jedného.


04. 01. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.