Martin Suchý
Martin Suchý
17. 05. 2023

Žilinka sa chytil článku v Pluske a ide prešetrovať Záleskú

Sudkyňa, ktorá vzala do väzby Haščáka, nie je v médiách Penty prvýkrát.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka na svojom facebooku zverejnil, že dá preveriť postup sudkyne špecializovaného súdu, ktorá údajne odoprela obžalovanému prístup k inzulínu. Ide o sudkyňu Pamelu Záleskú, ktorá okrem iného vzala do väzby zakladateľa Penty Jaroslava Haščáka. Inzulínovú kauzu otvoril týždenník Plus 7 dní, ktorý patrí do portfólia NMH – vydavateľstva Penty. Záleská nie je v médiách Penty po prvý raz. 

status Generálneho prokurátora

Žilinka napísal, že celú vec bude mať na starosti Krajská prokuratúra v Bratislave. “Dohľad zabezpečí prokurátor GP,” dodal. Pre “komplexnosť” chce dať preskúmať aj zákonnosť krokov prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý na pojednávaní podával obžalobu.

Týždenník Plus 7 dní opísal prípad tak, že Záleská opakovane nevyhovela žiadosti obžalovaného, ktorý je diabetik a ten na súde skolaboval.” Koho vidí pred sebou sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, keď oblečená v talári rozhoduje o osudoch ľudí v súdnej sieni? Pripúšťa vôbec možnosť, že na lavici obžalovaných môžu sedieť aj nevinní ľudia? Alebo sú to podľa nej len nejaké tvory, na ktoré pozerá s dešpektom?,” konštatovali v článku novinárky Lenka Dale a Ľudmila Lacková. 

Na nehumánne zaobchádzanie sa sťažuje obžalovaný člen mafiánskeho gangu Sátorovcov s prezývkou Hrobár. Pred súdom stojí pre niekoľko vrážd, krádeže či členstvo v zločineckej skupine. Niektoré obete skončili pomleté v mlynčeku, iné zakopané na rozsiahlom pozemku. Podľa medializovaných informácií sa sám pred rokmi priznal, že zastrelil bosa Lajosa Sátora.  

Záleská mu údajne ako diabetikovi neumožnila pichnúť si inzulín presne o 11-tej hodine tak ako je zvyknutý a následne mal skolabovať. Nadácia požiadala sudkyňu o vyjadrenie, tá preposlala aj údaje zo zápisnice z pojednávania. Podľa nich sa však veci neudiali tak, ako ich vykresľuje bulvár. 

„V priebehu tohto dňa obžalovaný požiadal o prerušenie hlavného pojednávania v čase o 11.30 hodine, kedy mu bolo vyhovené, a tak mal k dispozícii 21 minút trvajúcu prestávku. 

Po skončení prestávky súd pokračoval v hlavnom pojednávaní čítaním svedeckej výpovede, kedy obžalovaný v čase o 12:11 hodine (teda po 20-tich minútach) znova požiadal o prestávku s odôvodnením, že si v ústave vždy o 11:00 hodine pichá inzulín a že je diabetik. Urobil tak teda až po tom, ako od 11:30 hodiny do 11:51 hodiny mal prestávku, ktorú ale na aplikáciu inzulínu nevyužil a ani o jeho aplikáciu nežiadal,“ konštatuje sudkyňa. 

Obžalovaný bol upozornený, že čoskoro bude obedňajšia prestávka. Pred ňou nejavil žiadne známky kolabovania ani zhoršeného stavu, pri plnom vedomí mal uviesť, že sa nevyjadrí k výpovedi svedka a sám z pojednávacej miestnosti odišiel.

“Plusky” sa venujú sudkyni opakovane, už vlani v auguste informovali o sťažnosti Hrobára na sudkyňu v inej veci, disponovali tiež prepisom jej telefonátu. Články publikovali aj o vyšetrovateľke Martine Babacsovej, šéfke tímu Gorila, ktorá Haščáka obvinila. Kritizovali ju za zásah v sídle Penty a tiež riešili jej úver na dom, ktorého fotografiu tiež publikovali. 

článok v Pluske

Na Záleskú podal Haščák podnet na Súdnu radu. Niektoré jej členky aj teraz žiadajú, aby si ju rada predvolala kvôli “inzulínovej kauze.”  Krajská prokuratúra Bratislava, ktorá sa “inzulínovou kauzou” má zaoberať, dozoruje aj trestné stíhanie vyšetrovateľov Čurilovcov. Vyšetrovatelia NAKA sú stále obvinení, hoci súd pri ich nevzatí do väzby konštatoval, že na to nevidí dôvod.

Záleská je známa aj cez kauzu bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorého poslala za mreže pre korupciu.


17. 05. 2023
Martin Suchý

Martin Suchý