Všeobecne rozšírená predstava je, že za korupciu môže len úzka skupina ľudí, ktorá je pri moci.No živnú pôdu jej vytvára aj niečo iné. Korupcii sa darí najmä v prostredí ľahostajnosti veľkej časti obyvateľstva. Keď sa k tomu pridá nedôvera k štátnym orgánom, korupciu nemá kto oznámiť a šíri sa neobmedzene ďalej.
V Nádácií chápeme protikorupčnú osvetu v dvoch rovinách. Na jednej strane sme presvedčení, že je potrebné zvyšovať všeobecné povedomie o ekonomických, sociálnych a morálnych dopadov korupcie. Cez konkrétne príklady a kauzy chceme poukazovať na dôležitosť systémových zmien, ako aj na nenahraditeľnú rolu občianskej spoločnosti.
Zároveň si kladieme za cieľ vzdelávať občanov v praktických otázkach - ako napríklad "Čo spraviť pri strete s korupciou?", "Na koho sa obrátiť?", či "Ako sa ochrániť pred odvetou zamestnávateľa, ak poukážem na korupciu?".
Školský vek je kľúčový pre formovanie názorov, hodnôt a životných postojov človeka. Chceme preto podporovať učiteľov a prispievať k tomu, aby deti na základných školách a študenti stredných a vysokých škôl mali prístup k informáciám a vzdelávacím zážitkom o korupcii. Nielen o tom, ako korupcia funguje, ale aj aké má každý z nás možnosti prispieť k jej znižovaniu.