Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
22. 08. 2022

ÚVO začal po našom upozornení kontrolu u Borisa Kollára

Dôvodom je zmluva na reštaurovanie Bratislavského hradu za viac ako 738-tisíc eur.

Kancelária predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára podpísala zmluvu na ďalšiu etapu reštaurovania Bratislavského hradu za viac ako 738-tisíc eur. Zákazku po upozornení Nadácie Zastavme korupciu preverí Úrad pre verejné obstarávanie. Získal ju totiž reštaurátor, ktorý vypracoval časť súťažných podmienok a teda mohol byť vo výhode.

Nadácia Zastavme korupciu sa téme venuje v najnovšom dieli investigatívnej reportáže Cez čiaru. Víťazom súťaže sa stal reštaurátor Vladimír Višvader, ktorý má na Bratislavskom hrade exkluzívne postavenie už od roku 2008. Cez spoluprácu s Váhostavom reštauroval Hrad už v časoch vlád Roberta Fica.

Reštaurátor Višvader vyhral súťaž, pričom sa sám podieľal na jej príprave. Vypracoval totiž časť súťažných podmienok, ktoré boli pre všetkých záväzné. Vedenie Národnej rady SR svoj postup obhajuje a odmieta, že verejné obstarávanie nebolo v poriadku. Po našom upozornení však do prípadu vstúpil Úrad pre verejné obstarávanie a začal vo veci kontrolu. Viac v reportáži Nadácie.

 


22. 08. 2022
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.