Polícia a inšpekcia ministerstva vnútra niekoľko mesiacov preverujú, ktorí vplyvní ľudia mali spolupracovať s Marianom Kočnerom. Vo vyšetrovacom spise sa spomína aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a vysokopostavený policajt Bernard Slobodník.
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik musí na sklonku kariéry vysvetľovať, aký bol jeho vzťah s Norbertom Bödörom označovaným za oligarchu Smeru. Kováčik, ktorého úrad rieši korupciu a veľké daňové zločiny, mal ako prokurátor pod palcom viaceré kauzy Ficovej strany. Ani jedna neskončila na súde.
Svedectiev o blízkom vzťahu Dušana Kováčika a Norberta Bödöra postupne pribúda. Ako prvý o nich prehovoril bývalý policajt Branislav Didák.
Nadácia Zastavme korupciu teraz v spolupráci s Aktuality.sk zistila, že o kontaktoch prokurátora Kováčika a oligarchu Bödöra vypovedal aj Peter Tóth.
Marenie spravodlivosti
Tóth je bývalý novinár, v minulosti bol aj šéfom kontrarozviedky SIS. Dnes svedčí vo viacerých prípadoch proti svojmu priateľovi Kočnerovi.
Ten aktuálny sa týka kauzy tzv. motákov, ktoré mal Kočner posielať z basy svojmu známemu Bödörovi, aby mu cez vplyvných ľudí pomohol na slobodu.
Poslíčkom Kočnerových odkazov oligarchovi Bödörovi mal byť práve bývalý siskár Tóth. Polícia prípad vyšetruje ako marenie spravodlivosti.
Tóth vypovedal, že vlani v lete sa prvýkrát stretol s Bödörom, aby mu odovzdal správu od Kočnera, ktorý už vtedy sedel vo vyšetrovacej väzbe.
Dôvodom bolo obvinenie z falšovania zmeniek televízie Markíza. Keďže Bödör mal podľa Tótha blízko ku Kováčikovi, Kočner chcel vedieť, čo môže preňho tento prokurátor urobiť.
Horúca linka
„Bödör mi povedal, že riaditeľ Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Dušan Kováčik síce mal na kontrole spis v trestnej veci zmeniek TV Markíza od prokurátora Jána Šantu a rád by prikázal, aby netrval na väzobnom stíhaní Mariana Kočnera, ale nemôže si to dovoliť, pretože Ján Šanta by okamžite zvolal tlačovú besedu a kontaktoval médiá,“ vypovedal Tóth.
Šanta je prokurátor ÚŠP, dozoruje aj prípad zmeniek. Nedávno podal obžalobu na súd, ktorý rozhodne o Kočnerovej vine a prípadnom treste. Kováčik je jeho nadriadený a môže ho kontrolovať.
Špeciálny prokurátor a oligarcha Bödör majú podľa Tótha veľmi blízky vzťah. Pravidelne sa stretávajú a rozprávajú o mnohých veciach.
Spomína napríklad situáciu, keď podal bývalý siskár Pavol Forisch trestné oznámenie na organizátorov protestov Za slušné Slovensko.
„Keď bola osoba Pavol Forisch vypovedať na prokuratúre, kam doniesla aj nahrávku predstaviteľov Za slušné Slovensko, o ktorej si Forisch myslel, že dokazuje, že sú platení zo zahraničia, tak ju Bödör dostal od Kováčika do 24 hodín po Forischovej výpovedi,“ vypovedal Tóth.
Kováčik: Sú to lži
Kováčik označil Tóthove vyjadrenia za nepravdivé. „Vždy som postupoval v súlade so zákonom, žiadnej nepovolanej osobe som neposkytol žiadne údaje z trestných vecí,” reagoval pre Aktuality.sk.
Podľa neho ide o súčasť diskreditačnej kampane, ktorá má „živiť vo verejnosti falošný dojem o mojej neprofesionalite a neetickom správaní“.
Kováčik je presvedčený, že konečným cieľom je prinútiť ho k odchodu z funkcie, v ktorej má byť do roku 2021. Už dlhšie sa však spomína, že skončí skôr.
Bödör o vzťahu so špeciálnym prokurátorom mlčí. Nereagoval ani na to, či sú Tóthove tvrdenia pravdivé. „K položeným otázkam sa v súčasnej dobe nebudem vyjadrovať,“ odpísal Nadácii Zastavme korupciu.
Odstavili vyšetrovateľa?
Tóth svedčil aj o spolupráci Kočnera, respektíve Bödöra so šéfom finančnej časti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernardom Slobodníkom.
Podľa Tótha mu Bödör ukazoval šifrovanú komunikáciu z aplikácie Signal o stave vyšetrovania v kauze Technopol, kde sú stíhaní Kočnerovi ľudia.
„Textovú správu mu poslal riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník,“ vypovedal na polícii svedok Tóth.
Možné zásahy do vyšetrovania v kauze Technopol naznačuje aj komunikácia medzi Kočnerom a Bödörom, ktorú prelomila polícia.
V nej sa majú baviť aj o tom, že vyšetrovateľ, ktorý patrí pod Slobodníka, nebude dlhšie v práci, aby sa vyšetrovanie pribrzdilo, respektíve natiahlo.
Podľa viacerých zdrojov bol tento vyšetrovateľ naozaj dlhší čas na dovolenke alebo péenke.
Slobodník: Nevynášal som
Slobodník pre Nadáciu Zastavme korupciu potvrdil, že už bol vypovedať, či pomáhal Kočnerovi a Bödörovi. „V súvislosti s takto vyslovenými podozreniami som už bol vypočutý.“
Pripustil, že sa pozná s Bödörom, s ktorým sa vraj rozprával na spoločenských a športových podujatiach. Nie však o práci polície.
„Kategoricky odmietam, že by som tejto osobe akýmkoľvek spôsobom poskytol informácie z akéhokoľvek trestného konania a už vôbec nie z kauzy Technopol,“ reagoval Slobodník.
Tvrdí, že práve pod jeho vedením nastal v prípade obrat. Obvinených je šesť ľudí a zaistený bol aj majetok Technopolu za dvadsať miliónov eur, ktorý mal byť súčasťou podvodu.
V skutočnosti nastal posun vo vyšetrovaní až po tom, ako prokurátor ÚŠP Maroš Žilinka prípad odňal pôvodným vyšetrovateľom – Štefanovi Jombíkovi a Jaroslavovi Barochovskému.
Dôvodom bola ich nečinnosť, takže Žilinka kauzu pridelil inej policajnej zložke. Tento prokurátor zaistil aj majetok Technopolu – dve výškové budovy v bratislavskej Petržalke.
Lučanský: Dôverujem mu
Inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá sa zaoberá trestnou činnosťou policajtov, potvrdila, že v súvislosti s Bödörom a Kočnerom rieši viacero prípadov. Policajný prezident Milan Lučanský zatiaľ Slobodníkovi dôveruje.
„Pracovné výsledky má veľmi dobré. Čo sa týka prípadu Technopol, podľa mojich informácií bol posun práve po tom, ako B. Slobodník prerozdelil spis a vyšetrovanie začalo napredovať. Vec preverí Úrad inšpekčnej služby – ak vyšetrovaním zistí, že zlyhal, budem to riešiť,“ uviedol Lučanský pre Nadáciu Zastavme korupciu.
V skutočnosti prerozdelil Slobodník spis v kauze Technopol až po tom, ako ho prokurátor Žilinka odňal pôvodným vyšetrovateľom – Jombíkovi a Barochovskému.
Pre vzťahy s Kočnerom a Bödörom už odstúpilo z funkcií viacero vysokopostavených ľudí. Námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky rezignoval po tom, ako vyšlo najavo, že si s Kočnerom vymenil stovky esemesiek.
Ďalší námestník René Vanek abdikoval po zverejnení informácie, že si písal s Kočnerovou volavkou Alenou Zsuzsovou. Z vedenia NAKA odišiel aj Peter Hraško, ktorého spájali s Bödörom.