Martin Suchý
Martin Suchý
24. 03. 2022

Kupčeniu so záverečnými prácami odzvonilo. Hroziť budú mastné pokuty a vyhadzov zo školy.

Národná rada včera schválila novelu vysokoškolského zákona. Jej súčasťou je aj riešenie kupovania záverečných prác, ktoré navrhla Nadácia Zastavme korupciu v spolupráci so Študentskou radou vysokých škôl.

“Do zákona sa na náš návrh dostal nový pojem – akademický podvod. Ten spácha študent, ak predloží záverečnú prácu, ktorá nie je výsledkom jeho vlastnej a samostatnej činnosti,” vysvetľuje Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu. Za takéto konanie bude študentom hroziť strata akademického titulu aj ukončenie štúdia. 

Zákon zavádza tiež pojem “účasť na akademickom podvode”. “Firmám a osobám, ktoré napíšu alebo nechajú napísať prácu pre študenta, alebo takéto služby propagujú bude hroziť pokuta od 10 do 50 tisíc eur,” hovorí Suchý.

Z analýzy Nadácie Zastavme korupciu vyplynulo, že so záverečnými prácami obchoduje viac než dvadsiatka webov. S kúpenými prácami môže ročne promovať až 15% absolventov prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia. Prieskum Akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo neskôr ukázal, že tento podiel môže byť ešte väčší. Takáto prax by sa mala skončiť už koncom apríla, keď do platnosti vstúpi novela vysokoškolského zákona.

“Veríme, že takéto sankcie budú dostatočne odstrašujúce rovnako pre študentov ako aj pre osoby, ktoré si z písania záverečných prác robia biznis a že nový zákon prispeje k férovejšiemu a kvalitnejšiemu vysokoškolskému prostrediu na Slovensku.” ukončuje Suchý.  


24. 03. 2022
Martin Suchý

Martin Suchý