Xénia Makarová
Xénia Makarová
12. 02. 2021

Podozrivý tender Slovenskej pošty, na ktorý sme upozornili, už preverujú. Nateraz dostal stopku!

Pošta musela zastaviť tender na bezpečnostné služby za 4 milióny eur. Prikázal to Úrad pre verejné obstarávanie na základe nášho podnetu.

Ešte minulý rok sme upozornili, že Slovenská pošta nakupuje technické služby za podozrivých okolností. V spolupráci s právnikmi z advokátskej kancelárie AGM partners sme podali podnet na Úrad pre verejné obstarávanie. Ten sa začal podnetom zaoberať, vzhľadom na nezrovnalosti je nákup v hodnote viac ako 4 miliónov nateraz zastavený.

Štátna pošta od augusta hľadá dodávateľa, ktorý zabezpečí technickú ochranu jej pracovísk. Za 4,5 milióna eur kupuje online monitorovanie svojich pobočiek, ale aj nové bezpečnostné kamery. V podmienkach súťaže je však hneď niekoľko nezrovnalostí.

Kde sme našli problém

,,Niektoré časti technickej špecifikácie v tendri sa zdajú byť rozporné so zákonom o verejnom obstarávaní a brániace efektívnej hospodárskej súťaži,“ opísal dôvody podnetu Jakub Michalica, právnik kancelárie AGM Partners, ktorá podnet v spolupríci s nami pripravila.

Na zadaní tendra nám aj odborníkom prekáža, že uvádza konkrétne výrobky s názvami, certifikáty a softvér, ktoré dodáva na Slovensku len jedna firma. Pošta chce navyše nakúpiť štaršie modely kamier, ktoré sa už bežne nevyrábajú. Medzi sporné časti patrí aj podmienka, aby súťažiace firmy vlastnili certifikát C4, ktorý používajú firmy s prepojením na Bödörovcov.

VIAC O TÉME 

Problémy sme našli aj v minulosti

Nákupy na pošte sledujeme pozornejšie aj preto, že v minulosti sa s nimi spájali podozrenia z obmedzenia súťaže a predraženia. Bežne sa technické zabezpečenie spojilo s fyzickým strážením pobočiek, čo zvýhodnilo najväčšie domáce esbéesky ako Bonul. Alebo sa do tendrov vložili de facto zbytočné nároky na certifikáty, ktoré vopred určovali možných víťazov. Známy integrovaný bezpečnostný systém C4, ktorý používajú firmy s prepojením na Bödörovcov figuruje aj v spomínanom tendri pošty.

Keby bola novela o súdnej ochrane už v platnosti, biznis beží ďalej

Ministesrtvo spravodlivosti prišlo s novelou, na základe ktorej sa na zákazku môžu sťažovať len uchádzači súťaže a len na súde. Na základe tejto reformy by sme podnet dať nemohli a  Úrad pre verejné obstarávanie by nemal kompetenciu zákazku prešetriť.

 

 


12. 02. 2021
Xénia Makarová

Xénia Makarová