Zastavme Korupciu
28. 06. 2021

Ukázali sme, ako urýchliť spory o deti, výrazne tým zúžime priestor pre korupciu

Na základe desiatok podnetov vieme, že korupcia sa týka aj sporov o deti. Priestor pre korupciu sa však výrazne zúži, ak sa rodičia dohodnú a súdny proces netrvá roky. V rodičovských sporoch dnes aj vďaka nám pomáha špeciálna metodika, ktorá vychdádza z tzv. Cochemského modelu, ktorý do celého procesu prináša  psychológa, či mediátora. Z pilotného projektu vyplýva, že dokážu naťahovanie medzi rodičmi skrátiť v niektorých prápadoch aj o niekoľko mesiacov.  Čím skôr sa podarí spor urovnať, tým menší priestor pre korupciu.


Pilotné súdy hlásia zmenu k lepšiemu

Za posledné dva roky sa na prešovskom okresnom súde skrátila doba konania sporu rodinných vecí s maloletými deťmi o štyri mesiace. Účastníci tam majú za pol roka v rukách dohodu a rozhodnutie súdu. Na bratislavskom okresnom súde V. sa konanie o výkon rozhodnutia v poručenskej agende skrátilo z vyše roka na okolo osem mesiacov.  Rodičia maloletých detí z týchto súdov častejšie odchádzajú s dohodou.

Inde na Slovensku trvajú takéto konania aj roky. Jedným z dôvodov môže byť aj nový prístup k súdnym sporom s maloletými, ktorý pilotne testuje deväť súdov na Slovensku, orientovaný na motiváciu rodičov k spolupráci a zapojenie odborníkov do tvorby trvanlivej rodičovskej dohody. Nadácia Zastavme korupciu už rok spolupracuje s MSSR na jeho zavádzaní, vrátane tvorby jednotnej metodiky pre súdy a praktickej odbornej  podpory sudcov, sudkýň a vyšších súdnych úradníkov. Nová metodika tzv. multidisciplinárneho prístupu v poručenskej agende inšpirovaná cochemskou praxou začne platiť v auguste.

Jürgen Rudolph, sudca z nemeckého mestečka Cochem, ktorý predstavil nový prístup k sporom o deti. Zdroj: cochem.pro

 

Na Nadáciu Zastavme korupciu sa obracajú rodičia v situáciách nefunkčných rozhodnutí o starostlivosti o maloleté deti po rozvode, aj takí, ktorých rozvod sa na súde vlečie a maloleté deti tým trpia. Mnohí rozvádzajúci sa rodičia bez podpory, v emočne, spoločensky aj existenčne náročnej životnej situácií sa často dostávajú do stavu boja, ktorý je psychologicky devastačný pre ich deti. Navyše, rozširuje sa tým priestor na korupciu cez predlžovanie súdneho konania či snahu získať na svoju stranu znalca či sudcu.

“Každá inovácia potrebuje postojový posun a nové zručnosti. Potrebujeme prijať, že rozvod nie je boj, ale príprava na novú fázu rodičovstva a že je dôležité nielen to, čo sudca či sudkyňa hovorí, ale aj ako to hovorí a z akého miesta a nakoľko sú rodičia podporení k tvorbe svojej rodičovskej dohody. Len tak zmenšíme priestor na korupciu pri rozvodoch,” hovorí Zuzana Vasičak Očenášová z Nadácie Zastavme korupciu.

 

Mediátorka a pracovníčka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Vasičáková. FOTO TASR – Pavol Zachar

 

Multidisciplinárny prístup k rozvodom s maloletými deťmi znamená orientáciu na spolupracujúcich rodičov, čím sa zužuje priestor pre korupciu a znižuje sa čas vybavenia veci. Na súdoch pôsobí špecializovaný odborník, ktorý koordinuje prvý kontakt s rodičmi a prepája ich na ďalšie profesie ako sú mediátori a psychológovia. Sudca či sudkyňa svojou autoritou a komunikačnými zručnosťami podporuje proces, ktorého cieľom je čo najskoršie prebratie zodpovednosti za zdieľané rodičovstvo bez ohľadu na často náročný stav končiaceho sa manželstva. 

 

Na to, aby multidisciplinárny prístup prebiehal odborne a konzistentne, je potrebná kvalitná metodika. Tá je na svete a okrem právnych rámcov podporuje sudcov, sudkyne a vyšších súdnych úradníkov k skvalitňovaniu komunikačných zručností a vhľadu do psychologického zázemia rozvodu, ktorý je predovšetkým ľudskou a emocionálnou zaťažkávacou životnou udalosťou, až potom právnou otázkou. Metodika obsahuje minimálne kompetenčné, etické  a postojové rámce pre ľudí, ktorí model na súdoch realizujú, zjednotený procesný postup, navigáciu pre vznik spolupráce súdu s ďalšími profesiami či komunikačné tipy pre prax.  Kým je rozvod bojom dvoch rodičov, trpia deti a priestor pre korupciu sa zväčšuje. Metodika, ktorá práve vychádza, naopak posilňuje priestor pre  princíp spolupracujúcich rodičov, zapojením odborníkov a podporuje súdy funkčne previesť rodičov náročným obdobím rozvodu s ohľadom na potreby detí. 

 

Popri tvorbe metodiky celý rok prebiehali podporné vzdelávacie online stretnutia pre sudkyne, sudcov a vyšších súdnych úradníkov, ktorí sa venujú rozvodom s maloletými deťmi. 

 

Nadácia Zastavme korupciu spolupracuje s MSSR na základe transparentného Memoranda o spolupráci. 

 

 


28. 06. 2021

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.