Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
10. 06. 2024

Čistky u ministra Tarabu: 50 odídených odborníkov

Jaroslav Reich, Zuzana Petková

V rezorte životného prostredia sú zrejme najväčšie personálne výmeny.

Za osem mesiacov takmer 50 odídených odborníkov a odborníčok. Taká je bilancia v rezorte životného prostredia za obdobie, počas ktorého ho riadi nominant SNS Tomáš Taraba. Potvrdili sa tak informácie ochranárov, že Taraba robí spomedzi ministrov zrejme najväčšie čistky. Na uvoľnené miesta po expertoch často prišli nekvalifikovaní ľudia, členovia SNS alebo strany Život – NS.

Nadácia Zastavme korupciu od nástupu vlády sleduje personálne zmeny. Od toho, kto manažuje štát, totiž závisí odbornosť rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú kvalitu života občanov. Nadácia už zmapovala výmeny na NAKA a Finančnej správe.

Najväčšie čistky sú však zrejme v envirorezorte, počet odídencov sa podľa ochranárov šplhá k päťdesiatke. Ich mená a pracovné pozície nájdete v podrobnej tabuľke, ktorú spracovala Klimatická koalícia. Oprava: Na konci tabuľky sa nachádzajú dve pozície, ktoré spadajú pod Ministerstvo pôdohospodárstva a nie pod envirorezort. (Doplnené 11.06. 2024)

Medzi odvolanými expertkami na MŽP je napríklad Katarína Butkovská, ktorá od roku 2017 pôsobila ako generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody a biodiverzity. Počas úradníckej vlády sa stala štátnou tajomníčkou envirorezortu. Posledných päť rokov sa podieľala na vyhlásení desiatok chránených území, prírodných rezervácií, zaistení ochrany lokality UNESCO a rovnako tak aj na reforme národných parkov Slovenska.

Lucia Szabová z Klimatickej koalície hovorí, že každá vláda má právo na svoje nominácie. Z MŽP však odišli experti, ktorí tam pracovali roky. “Na Slovensku máme dlhodobo problém zohnať odborníkov do štátnej správy, nielen v rezorte životného prostredia, je to tam však veľmi citeľné,” uviedla. Dodala, že takou odborníčkou bola aj Butkovská, ale aj ďalší, ktorí boli odvolaní bez udania dôvodu. “Keď oslabíme ochranu životného prostredia na tejto úrovni, nemá kto odborne vykonávať túto prácu, čo jednoznačne paralyzuje systém,” zdôraznila.

Okresný predseda SNS za expertku

Eva Kolesárová šéfovala Správe povodia Bodrogu od roku 2010. Je považovaná za poprednú slovenskú odborníčku na vodohospodárstvo. Minister ju nahradil Jaroslavom Vaľom, ktorý je okresným predsedom SNS. Taraba sa spolu s Andrejom Dankom vyjadrili, že je rovnako kvalifikovaný a v podniku pracuje už 17 rokov. Podľa informácií Denníka N, sa však vodohospodárstvu nevenoval a na starosť mal len jednu dielňu podniku, kde zodpovedal za údržbu nákladných áut, stavebnej techniky či kosačiek.

O stanovisko sme požiadali ministerstvo životného prostredia, ktoré sa odvolalo na zákon. “Vedúci zamestnanci boli z funkcie odvolaní v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona o štátnej službe,” napísalo. Zákon zmenila vláda Igora Matoviča tak, že vedúcich je možné odvolať bez udania dôvodu. Aj OĽaNO sa tak chcelo ľahšie zbaviť nominantov z radov politických oponentov. Ministerstvo tvrdí, že na viaceré funkcie vypísalo výberové konania, bližšie ich však nešpecifikovalo.

Výberká naoko

Výberové konania v envirorezorte však vyznievajú zvláštne. Príkladom je bojnická ZOO, kde sa riaditeľom stal dočasne Emil Divéky, krajský predseda SNS. A práve on aj vyhral “výberko”, ktoré nasledovalo.

Szabová hovorí, že v množstve prípadov vidíme stranícke prepojenia, ale nulovú skúsenosť s manažmentom alebo oblasťou, ktorú majú riadiť. “Ako teda chceme aby tieto inštitúcie fungovali, keď tí ľudia vlastne ani nevedia, čo majú robiť,” dodala.

Viditeľné je to priamo na ministerstve, kde napríklad prepustili vedúceho sekcie pre klímu a ochranu ovzdušia. “Dúfali sme, že si jeho odbornosť uvedomujú, pretože to je naozaj sekcia, ktorá riadi obrovské množstvo vyjednávaní s Európskou úniou,” podotkla. Po jeho odchode sa zastavili niektoré medzinárodné veci, ktoré potrebujeme riešiť aj na tej legislatívnej úrovni. Napríklad plnenie Plánu obnovy či práca na klimatickom zákone.

Opozícia: Koná v záujme lobistov

Bývalý štátny tajomník MŽP, člen strany Demokrati, Michal Kiča vníma ministrovo pôsobenie kontroverzne. Podľa neho koná v prospech lobistov. “Jeho konanie je zrejmé aj pri personálnej politike rezortu. Jedná sa o bezprecedentné rodinkárstvo a dohadzovanie funkcií čisto po straníckej linke, hraničiace s politickou korupciou, ktorá sa prejavuje v tom, že do nielen vrcholových, ale bežných riadiacich funkcií na nižšom a strednom manažmente sa dostávajú nekompetentní ľudia, ktorí sú naviazaní na SNS alebo stranu Život,” dodal.

Dôvodom toho, že sa zbavuje kompetentných je podľa Kiču aj to, aby sa vyhol vecnej oponentúre. Riaditeľom Banského múzea sa tak stal okresný predseda SNS, šéf TANAPu kandidoval za stranu Život, vo vodohospodárskeho podniku je to nielen generálny riaditeľ ale aj stredný manažment na generálnom riaditeľstve, opäť ľudia, ktorí boli sekretármi alebo kandidátmi zo strany Život.

Naopak, rezortu opustili napríklad šéfka Výskumného ústavu vodného hospodárstva Katarína Holubová, ktorá v odbore pracovala 40 rokov. Pôsobila v expertných skupinách na príprave európskej legislatívy pre celú Európsku úniu. Odísť musel tesne pred dôchodkom aj Ján Korňan, šéf chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorý pred vyhynutím zachránil slovenskú populácie orla skalného. Toho orla skalného, ktorého má SNS v logu. “Čisto lojálne stranícke nominácie s nulovým manažérskym výkonom môžu pomôcť jedinému cieľu- zdecimovať ochranu prírody na Slovensku. A myslím si, že nateraz to má k tomu veľmi dobre našliapnuté,” konštatoval Kiča.

Nízka odbornosť manažérov môže mať aj priamy finančný dopad na krajinu – strata financií pre regióny, Slovensko má do roku 2030 čerpať 15 mld eur na zelené opatrenia. Manažment chránených území, ale aj jaskýň má dosah nielen na kvalitu ochrany prírody, ale aj rozvoj turizmu, podporu miestnych obyvateľov.

Nadácia Zastavme korupciu dlhodobo pomáha oznamovateľom korupcie a protispoločenskej činnosti. Pomoc ponúka aj ochranárom, ak bolo ich prepustenie nezákonné.


10. 06. 2024
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.