Xénia Makarová
19. 09. 2024

Ministerka Šimkovičová riadila divadlo, aj keď nemala. Podávame podnet

Xénia Makarová, Jaroslav Reich

Nadácia Zastavme korupciu sa pri príležitosti štvrtkového protestu pozrela na personálnu politiku v kultúre.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vymenila za rok takmer tretinu šéfov organizácií, ktoré patria pod jej rezort. V jednom prípade zrejme porušila zákon, keď po odvolaní riaditeľa Slovenského národného divadla (SND)  sama vystupovala v úlohe štatutárky, čo pravidlá neumožňujú. Pre Nadáciu jej dvojitú funkciu potvrdila nová riaditeľka divadla Zuzana Ťapáková. Nadácia sa preto obráti na prokuratúru, aby preskúmala zákonnosť postupu ministerky.

Nadácia možné porušenie pravidiel zistila, keď sa pozrela na výmeny manažmentu v kultúrnych inštitúciách potom, čo Šimkovičová zosadila vedenie SND a SNG, čo vyvolalo protesty v uliciach, ktoré pokračujú vo štvrtok vo viacerých slovenských mestách.. Prišla na to,, že výmeny špičkových manažérov robí ministerka menej transparentne ako jej predchodcovia. Cez zmenu zákonov si dokonca posilnila možnosť odvolať ich skôr a bez uvedenia dôvodu. 

Posilnenie vplyvu ministerstva vo Fonde na podporu umenia zas zabrzdilo rozdeľovanie peňazí. Z nich sa financuje množstvo kultúrnych projektov po celom Slovensku. Meškanie peňazí bude znamenať pre niektoré existenčné problémy.

Ministerkou aj šéfkou divadla

Najväčší rozruch vyvolalo odvolanie Drličku z postu generálneho riaditeľa SND, keď sa funkcie vzdal aj ekonomický riaditeľ divadla. S vysvetlením, že SND sa dostalo “do neprehľadnej situácie” a nie je mu zrejmé, “s kým má komunikovať”.

V súvislosti s vyplatením miezd ako aj zneplatením výpovede pre šéfku baletu totiž ako štatutárny zástupca divadla vystupovala samotná ministerka, pričom z právnej analýzy, ktorú si dalo urobiť samotné divadlo, taký postup legislatíva neumožňuje.

To potvrdilo v info odpovedi pre Nadáciu samotné SND. “Podľa informácií z písomnosti ministerstva kultúry sa za zastupujúceho štatutára označuje ministerka kultúry. SND však nemá vedomosť o existencii právneho predpisu, ktorý by jej zastupovanie tejto funkcie umožňoval,” stojí v info odpovedi, pod ktorou je podpísaná už poreverená šéfka Ťapáková.

Zároveň divadlo na žiadosť o životopis vtedajšieho šéfa poslalo životopis ministerky.

Nadácia sa spýtala aj samotného rezortu na právny rozpor aj dvojúlohu ministerky, cez infožiadosť. Ministerstvo odmietlo odpovedať, Nadácia preto podala rozklad a čaká na rozhodnutie priamo ministerky.

Nadácia sa tiež vo veci “dvojitej” funkcie pýtala na právny názor viacerých od seba nezávislých právnikov. Všetci uviedli, že nepoznajú právny predpis, podľa ktorého môže byť ministerka zároveň štatutárom divadla. Nadácia sa preto obráti na Generálnu prokuratúru, aby preskúmala zákonnosť postupu ministerky.

Škrty transparentnosti aj cez zákony

Deň po odvolaní Drličku ministerka odvolala z funkcie šéfku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú. Mohla ju odvolať skôr ako po piatich rokoch vo funkcii a bez uvedenia dôvodu, pretože tesne predtým koalícia zmenila zákon o múzeách a galériách. 

Zmeny účinné len od augusta zrušili dovtedy zákonom upravené 5-ročné funkčné obdobie pre šéfov múzeí a galérií, povinnosť pre ministra ich odvolanie odôvodniť a tiež sa škrtli povinné výberové konanie, ktorých súčasťou bolo aj verejné vypočutie. Podobné škrty z transparentnosti presadila koalícia aj pre Pamiatkový úrad. 

Zmeny namietala v tom čase aj vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá novelu zákona o múzeách a galériách vetovala s argumentom, že zmeny znižujú transparenostnosť a odbornosť v sektore a sú retroaktívne. Koalícia jej veto prelomila.

Tým sa augustové zmeny v kľúčových inštitúciách ale neskončili. Hneď v prvý augustový deň sa staronovou šéfkou medzinárodného domu umenia Bibiana oficiálne stala ministerkina známa Petra Flach. Predtým ju ministerka dočasne menovala do čela Bibiany už v marci. V auguste síce prebehlo výberové konanie na jej pozíciu, ale Flach sa ho zúčastnila ako jediná.

Pri zmene šéfa Štátnej opery v Bystrici sa už ministerka s výberovým konaním ani neunúvala. Zákon jej dával na výber – buď výberové konanie alebo priame oslovenie. No po predošlej tradícii výberového konania sa opera pripravovala na vyhlásenie výberového konania. Nestalo sa a ministeka na základe odporúčania predošlého riaditeľa aj projektu, ktorí mali posúdiť bližšie neuvedení odborníci vymenovala nového riaditeľa. 

Výberká bez verejnosti

Menej transparentnosti si ministerka už v januári presadila interným rozhodnutím aj pre manažérov na samotnom rezorte. Zrušila pri vedúcich pozíciách verejné vypočutie kandidátov.

Pri podrobnejšom pohľade na výmeny aj na nižších pozíciách v kultúrnych organizáciách Nadácia zistila, že trend znižovania nárokov na transparentnosť sa preniesol rýchlo aj tam. Národné divadlo v Košiciach od nástupu nového vedenia rezortu síce nemenilo generálneho riaditeľa, ale zo 6 vedúcich zamestnancov po “vzájomnej dohode” došlo k odchodu troch. Pri ich náhrade divadlo nepostupovalo cez výberové konanie, ale “boli do funkcie obsadení na základe pracovných pohovorov, v súlade so zákonom o výkone práce vo verejnom záujme,” spresnil generálny riaditeľ divadla Andrej Šoth. Ten vedie divadlo štvrtý rok.

Pritom z niektorých iných inštitúcií podriadených ministerstvu prišli odpovede, že výberovým konaním prešli všetci ich doterajší vedúci zamestnanci. Takým príkladom je Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Všetkých aktuálnych 27 manažérov úradu prešlo cez výberové konanie. 

Pre úplnosť, od nástupu ministerky Martiny Šimkovičovej sa zatiaľ u pamiatkarov nevymenil žiadny vedúci zamestnanec. Od výberových konaní na vedúce pozície neupustili posledné mesiace aj ďalšie inštitúcie v gescii rezortu kultúry.

Celý prehľad inštitúcií a organizácií, ktoré patria pod vedenie ministerstva kultúry.

Novým nominantom ministerstva v FPÚ sa na jeho zasadnutia nechce

Problémy spôsobili aj zmeny pravidiel pre fungovanie Fondu na podporu umenia (FPU). Financie z tohto fondu podporovali veľké kultúrne podujatia, ale aj napríklad menšie lokálne kultúrne aktivity.

Zmenu vo fungovaní FPU síce nenavrhol samotný rezort, ale poslanec za rovnakú stranu SNS, ktorá nominovala aj  ministerku Šimkovičovú. No práve noví ministerskí nominant<i spomalili bežné fungovanie fondu. Upozornil na to v piatok Denník N.

Podstatou problému je, že podľa nových pravidiel sa od augusta zvýšil počet nominantov ministerstva v Rade FPU. Zároveň sa posilnila úloha Rady pri rozdeľovaní peňazí z FPÚ. No Rada sa práve kvôli novozvoleným nominantom už opakovane nebola schopná zísť s dostatočným počtom na uznášanie. Tým pádom meškajú výzvy, cez ktoré sa kultúrna obec mohla o peniaze z fondu uchádzať. Zvyčajne tie prvé FPÚ zverejňoval už v polovici septembra.


19. 09. 2024

Xénia Makarová