Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
18. 02. 2022

Nemocnicu potrestali pre návštevy u Borisa Kollára. Ministerstvo tají výšku pokuty

Nemocnica sv. Michala porušila pravidlá, keď pred vyše rokom dovolila návštevy predsedovi parlamentu Borisovi Kollára (Sme rodina). Počas jeho hospitalizácie ho navštívilo viacero osôb, vrátane koaličných politikov. V zdravotníckych zariadeniach vtedy pre pandémiu COVID platili prísne pravidlá.

Podnet na nemocnicu podala Nadácia Zastavme korupciu, podľa správcu Petra Kováča došlo k spáchaniu priestupkov a správnych deliktov. Ministerstvo vnútra, ktoré je zriaďovateľom nemocnice, tento týždeň potvrdilo, že správne konanie právoplatne skončilo.

Tají však výšku pokuty, ktorú má nemocnica zaplatiť.

K typu sankcie, výške sankcie a najmä k zdôvodneniu konečného rozhodnutia vo veci sa bližšie vyjadrovať nemôžeme, nakoľko sa správne konanie týka a súvisí s poskytovaním zdravotnej starostlivosti pacientovi nemocnice, uviedlo tlačové oddelenie.

Nadácia nesúhlasí s výkladom, že výška a druh sankcie sú informácie, ktoré podliehajú rovnakej ochrane ako zdravotný stav. Verejnosť má právo vedieť, aký trest bol za pochybenie uložený, konštatoval Kováč, ktorý je právnik.

Boris Kollár bol účastníkom dopravnej nehody v októbri 2020. Predseda parlamentu bol po nehode prevezený do Nemocnice sv. Michala v Bratislave. V tom čase platila vyhláška, podľa ktorej mali poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zabezpečiť zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach a to s výnimkou kňazov za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým. Vyhláška umožňovala výnimky aj pre návštevy umierajúcich, ak nemocnica zabezpečí dôsledné dodržiavanie protipandemických opatrení.

Po tom, ako vysvitlo, že Kollár napriek zákazu prijímal návštevy, požiadal o prepustenie z nemocnice do domácej liečby. Hospitalizáciu ukončil koncom novembra.

Za správny delikt, ktorého sa Nemocnica sv. Michala ako právnická osoba dopustila, hrozí podľa zákona pokuta do 20-tisíc eur.


18. 02. 2022
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.