Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
18. 09. 2023

Pellegriniho majetok: Cez reštituentku sa dostal k pozemku na Králikoch

Xénia Makarová, Zuzana Petková

Z majetkových priznaní politikov sa verejnosť nedozvie takmer nič. Nadácia Zastavme korupciu preto v spolupráci s portálmi FinStat.sk a Transparex.sk pripravila analýzy majetkov lídrov strán, ktoré kandidujú vo voľbách a majú podľa prieskumov šancu dostať sa do parlamentu.

Ako siedmu zverejňuje analýzu majetkových pomerov predsedu Hlasu Petra Pellegriniho.

V analýze sa dozviete:

  • Prečo si roky prenajímal pôdu od štátu pri svojej chate
  • Ako sa cez reštituentku a SPF dostal k pozemku na Králikoch
  • Ako sa darí jeho sestre v biznise
  • Aké neobvyklé tržby má sestrina firma s jedným zamestnancom

Majetkové priznania bývalého premiéra a aktuálne lídra strany Hlas Petra Pellegriniho na prvý pohľad pôsobia komplexne a zodpovedajú jeho oficiálnym príjmom. Podrobnejší pohľad na jeho majetky však otvára viaceré otázky. A predseda Hlasu na nich Nadácii Zastavme korupcii neodpovedal.

Pochybnosti vzbudzuje najmä osud pozemku, ktorý mu umožňuje prístup k jeho chate na Králikoch. Chatu aj pôdu Pellegrini nadobudol už pred rokmi, no prístupový pozemok od cesty k chate si najskôr roky prenajímal od Slovenského pozemkového fondu (SPF). Podľa zmluvy zverejnenej v centrálnom registri sa tak dialo od roku 2009 do 2014. Pellegrini za pôdu platil štátu okolo 24 eur ročne.

V apríli 2014 však SPF náhle zmluvu ukončil. Dôvodom bolo, že pozemok získala reštituentka z Banskej Bystrice, odkiaľ pochádza aj Pellegrini a jeho rodina. Zmena ale bola zapísaná a účinná až o pol roka neskôr, od novembra 2014.

Pellegrini bol v tom čase za Smer vo vláde a SPF šéfovala Gabriela Matečná. Neskoršia ministerka pôdohospodárstva za SNS bola do funkcie riaditeľky SPF nominovaná práve Smerom.

Komu teraz pozemok pri Pellegriniho chate patrí? V katastri je ako majiteľ zapísaný už Peter Pellegrini. Aj pozemok zjavne využíva, má tam postavené stojisko pre autá.

Záznam z katastra nehnuteľností (zdroj: Katastrálny portál)

Aktuálny záznam z katastra nehnuteľností ukazuje už ako vlastníka zreštituovanej parcely P. Pellegriniho. Na katastri je tiež jasné, že na pozemku stojí pomocná stavba – kryté stojisko pre autá.

Pellegrini ani po opakovaných žiadostiach neodpovedal na otázky, kedy pozemok od reštituentky kúpil, či sa poznali a či využil kontakty na SPF, aby jej protekčne priklepli práve túto pôdu, o ktorú mal sám záujem.

Chata bez prístupu

Podľa katastra si Pellegrini pozemky aj samotnú chatu na Králikoch prikupoval postupne od roku 2008. Nakoniec získal aj prístupový pozemok.

Viac napovie starší článok týždenníka Plus 7 dní z roku 2015 , ktorý okrem iného uvádza: “Minulý rok Pellegrini prikúpil štyristo štvorcových metrov, aby si pred chalupou postavil prístrešok pre dve autá. V čase našej návštevy pod ním parkoval béčkový Mercedes a terénna Toyota Land Cruiser.”

Za koľko peňazí a akých podmienok Pellegrini pozemky nakúpil, rovnako Nadácii neodpovedal.

V katastri aktuálne vidieť, že pozemok vlastní Pellegrini. Ale list vlastníctva založený k parcele nie je. Zároveň, ale v rovnakom čase na ostatných Pellegriniho pozemkoch pribudla plomba, ktorá obmedzuje manipulovanie s nimi. Z akého dôvodu bola zriadená, ale tiež zverejnené nie je.

Otázky vyvoláva aj spôsob, ako jeho rodičia a rodina jeho matky nadobudli dokopy dva hektáre pôdy. Stalo sa tak rozhodnutím okresného úradu mesta Žiar nad Hronom z januára 2015. V tom čase vládol Smer sám a do funkcií riaditeľov okresných úradov dosadzoval svojich ľudí. Pozemkový a lesný odbor v rovnaký januárový deň 2015 rozhodol, že rodičia a matkina rodina sa dostali k viacerým parcelám v Lehôtke pod Brehmi.

Z tejto dediny pri Žiari pochádzajú predkovia šéfa Hlasu.

Používal cudzí Volkswagen, Volvo má mať od sestry

Popri nehnuteľnostiach v majetkovom priznaní šéfa Hlasu na druhej strane absentuje posledné roky vlastníctvo auta. No v poslednom zverejnenom priznaní za rok 2021 priznal užívanie cudzieho vozidla Volkswagen, rok výroby 2019.

Aj keď priznal užívanie vozidla, konkrétne modelu Touareg, stále nie dostatočne vysvetlil, kto mu auto požičal aj kto financoval jeho šoféra.

Najnovšie možno šéfa Hlasu vídať v ďalšom aute značky Volvo. Ako spresňuje Denník N Pellegrini reagoval, že vozidlo má požičané od sestry. Jeho sestra figuruje v troch spoločnostiach, z toho väčšie tržby má len jedna – Element Business.

Z pohľadu biznisu sa jeho sestre podarila neobvyklá vec. Firma z oblasti účtovníctva a audítorstva za vlaňajšok vykázala tržby až 750-tisíc eur, a to len s jediným zamestnancom. Z celkového majetku 860-tisíc eur má 300-tisíc na účtoch v bankách a takmer 400-tisíc predstavujú pohľadávky firmy voči spoločníkom. Zjednodušene, ide o pôžičky, dividendy či úroky z omeškania, ktoré firme dlhujú vlastníci. V prípade Element Business je oficiálne jediným vlastníkom Pellegriniho sestra. Ak firma nemá tichého spoločníka, ktorý nie je bežne z verejných zoznamov viditeľný, dlh firmy by smeroval jedine voči Pellegriniho sestre.

Len pre úplnosť, sestra šéfa Hlasu figurovala ešte v ďalšej eseročke, ktorá vznikla len v polovici roka 2018. Od roku 2021 ale firmu s majetkom necelých 400-tisíc eur ovládol obyvateľ Švajčiarska.

Element Business má ešte 120-tisíc eur v hnuteľnom majetku. Táto položka by mohla zahŕňať aj Volvo, požičané od sestry.

Hypotéka od 2017, ale aj predtým

Popri autách šéfa Hlasu najväčšiu mediálnu pozornosť vzbudila kúpa bytu v luxusnom bratislavskom projekte Zuckermandel.

Podľa majetkového priznania sa zároveň k času kúpy bytu 2017 viaže hypotéka. Prvú hypotéku má Pellegrini z roku 2008. Pri pohľade na staršie majetkové priznania je ale viditeľné, že dve hypotéky figurujú pri šéfovi Hlasu už roky pred kúpou bratislavskej novostavby.

Vysvetlenia, ako je to možné, sa Nadácia nedočkala. Možnosťou je, že byt kupoval Pellegrini refinancovaním a zväčšením staršej hypotéky alebo splatením staršej hypotéky a vybavením si novej.

V každom prípade, jeho príjmy z verejnej funkcie v roku 2017 boli takmer 40-tisíc eur. V prepočte na mesiac išlo o sumu zhruba 3 300 eur. Splácanie starších úverov vnímajú banky pri poskytnutí novej hypotéky ako priťažujúcu okolnosť v tom zmysle, že o to nižšiu sumu môžu klientovi poskytnúť.

Samotný Pellegrini kúpu bytu vysvetlil cez čísla takto: byt kúpil spolu s parkovacími miestami a pivnicou za 410-tisíc eur aj s DPH, z toho 165-tisíc eur cez hypotéka od Tatra banky a zvyšok boli jeho úspory.

Okrem bytu v Zuckermandli vlastní šéf Hlasu byt v Banskej Bystrici, na ktorom si uvádza aj trvalý pobyt. V katastri sa ale pri jeho mene objavuje ešte ďalšia bystrická adresa. Na otázku, či aj na tejto adrese vlastní alebo vlastnil nejakú nehnuteľnosť, tiež neodpovedal.

Popri tom vlastní ešte pozemky na okraji Banskej Bystrice a v dedinke Lukavica pri Zvolene.

Kandidát Hlasu roky nezverejňuje čísla o podnikaní

Podnikanie je blízke ale aj ďalším členom Hlasu. Napríklad kandidátom strany do parlamentných volieb je Patrik Krauspe, ktorý je zároveň konateľom novej firmy Hlas relations. Jej konečným užívateľom výhod je samotný Pellegrini.

Krauspe ale zároveň roky vlastní firmu Vinum Bonum, ktorá od roku 2012 nepodáva účtovné závierky, čo je v rozpore s povinnosťou podľa platnej legislatívy. Ani k tejto veci sa Pellegrini a jeho strana nevyjadrili.

Prečo sú majetkové priznania zlé a čo navrhujeme

Majetkové priznania politikov sú v súčasnosti málo konkrétne a neumožňujú verejnosti kontrolu, či politik vo verejnej funkcii neprimerane zbohatol alebo či jeho majetok zodpovedá oficiálnym príjmom. Navyše, kontrola majetkov je v rukách samotných politikov, takže kontrolujú sami seba. Priznania preveruje parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, kde sedia poslanci za jednotlivé strany zvolené do Národnej rady.

Nadácia Zastavme korupciu spolu s Via Iuris navrhuje v rámci posilnenia právneho štátu aj reformu majetkových priznaní. Kontrolovať by ich mal nezávislý organ. Napríklad by sa mohli rozšíriť kompetencie súčasného Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Ten by mal mať prístup aj do databáz štátu (napríklad katastra) tak, aby bola kontrola efektívna.


18. 09. 2023
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.