Xénia Makarová
Xénia Makarová
24. 01. 2022

Podávame podnet na prokuratúru: Pri vile spájanej s Bödörom nepostupovali viaceré úrady zákonne

Úradníci v Nitrianskych Hrnčiarovciach a na okrese Nitra konali zrejme nad rámec pravidiel, keď riešili pozemky a stavbu luxusnej vily 

Stavebný úrad v Nitrianskych Hrnčiarovciach pred tromi rokmi nepostupoval v súlade so zákonom, keď posvätil projekt luxusnej vily na okraji obce. Vilu sme nedávno úzko prepojili na trestne stíhaného Norberta Bödöra. Zároveň pri vile Okresný úrad Nitra odobril použitie pozemkov v rozpore s pravidlami. Nadácia Zastavme korupciu sa preto obracia na tamojšiu okresnú prokuratúru, aby preskúmala zákonnosť rozhodnutí úradov.

Vo februári 2019 povolil Stavebný úrad Nitrianske Hrnčiarovce stavať v lokalite, kde bol koeficient zastavanosti nula. Inak povedané, na danom mieste nebolo možné v tom čase vôbec stavať, nie to ešte rodinný dom. Napriek tomu s takýmto projektom obec súhlasila.

 

Takéto rozhodnutie, ktoré nerešpektuje územný plán, je pritom v rozpore so zákonom. 


Neštandardne v súvislosti s týmto projektom postupovali aj úradníci na Okresnom úrade Nitra. Konkrétne na
pozemkovom a lesnom odbore. Práve tento odbor môže odňať poľnohospodársku pôdu na iný účel. Teda môže povoliť použitie pôvodne poľnohospodárskej pôdy napríklad na stavbu. 

Úradníci na okrese však v tomto prípade postupovali mimo zákonný rámec. Nemôžu totiž schváliť použitie poľnohospodárskej pôdy na stavbu len tak. Nitrianski úradníci sa tak pri svojom kladnom posúdení zastrešili iným starším úradným rozhodnutím, to však nepovoľovalo odňať danú pôdu na stavbu rodinného domu.

 Napriek tomu to ale úradníci na okrese v marci 2019 odsúhlasili. Čo bolo sporné.

Preto Okresnú prokuratúru Nitra žiadame o preskúmanie zákonnosti vydaných rozhodnutí aj postupu úradov a aby pri zistení porušení podal prokurátor protest smerujúci k odstáneniu nezákonného stavu.

Prečo je vila v Nitrianskych Hrnčiarovciach spájaná s Bödörom? Nachádza v Nitrianskych Hrnčiarovciach, kde má svoje bydlisko aj stíhaný Norbert Bödör. Pýši sa názvom Vila Petra. Rovnaké meno má Bödörova manželka. 

Podľa zverejnených zmlúv obec Nitrianske Hrnčiarovce časť pozemkov pod projektom predala koncom roka 2017 Bödörovmu právnikovi Eugenovi Cimmermannovi a jeho ďalšiemu rodinnému príslušníkovi. Cimmermann napríklad zastupoval Bödöra, keď išiel vypovedať k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 

Nasledujúci rok kúpila rovnaké pozemky len nedávno vzniknutá firma Concept Reality&Investment z Bratislavy. Jej majiteľ zas mal v tom čase biznis s bezpečnostnou firmou Bonul. Tá patrí Bödörovcom.

Podľa posledných zverejnených dát firmy Concept Reality&Investment ku koncu roka 2020 mala vila hodnotu vyše troch miliónov eur. 

 

 

 


24. 01. 2022
Xénia Makarová

Xénia Makarová