Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
28. 04. 2020

Vyzývame ombudsmanku pre deti, aby odstúpila z funkcie

Vyzývame Vieru Tomanovú, aby sa vzdala funkcie komisárky pre deti. Dôvodom sú aj posledné nepravdivé a nedostatočné vysvetlenia, ktorými odpovedala v utorok, 28. apríla poslancom Výboru NRSR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorí  komisárke aj na náš podnet kládli otázky týkajúce sa jej pochybení.

Celé znenie podnetu, ktorý sme adresovali poslancom, si môžete prečítať tu: Tomanova-NRSR-podnet (1)

V partnerskej relácii Cez čiaru zaznela pred mesiacom nahrávka z pracovného stretnutia komisárky s matkou maloletej. Tomanová jej namiesto osobnej pomoci v spore o dieťa odporúčala komerčného bratislavského advokáta. Keď sa jej na to v utorok pýtal poslanec SaS Ondrej Dostál, komisárka reagovala: ,,Nikdy som matku neinformovala takým spôsobom.”

Komisárka však nehovorila pravdu. Z nahratého rozhovoru je jasné, že Tomanová vraví: Ja viem, že XY je aj drahý, aj všetko, ale v tomto prípade ona sa už nepohne bez dobrého advokáta a bez človeka, ktorý je skúsený. Ja hovorím o XY aj preto, lebo XY má kontakty aj na Ústavný súd a aj na Európsky súd pre ľudské práva…. A má s tým aj skúsenosti. A naviac má kontakty aj na ministerstvo spravodlivosti, čiže toto je trošku taká istota.

Rodičovským sporom sa venujeme už dlhšie.  Zdĺhavé konania na súdoch a nejednotná rozhodovacia prax totiž otvára priestor pre korupciu. Tomanovej úrad by v tejto situácii mal hájiť záujmy maloletých.

Ak ide o vyhrotený prípad, má právomoc požiadať o vstup do súdneho konania a komunikovať aj s ostatnými verejnými inštitúciami. Odporúčať namiesto toho služby drahého komerčného advokáta považujeme za profesionálne zlyhanie

Zvláštni zamestnanci

Za neprijateľné tiež považujeme, že komisárka si z úradu spravila “rodinný podnik.” V utorok pred poslancami priznala, že pre ňu pracoval švagor. Konkrétne mal na starosti ,,inventarizáciu“. Na úrad tiež prijala vlani elitného colníka, pričom sama priznala, že nemal predtým žiadne skúsenosti z oblasti sociálne práce a práce s deťmi. Celkovo na úrad prijíma skôr sebe blízkych ľudí ešte z čias ministrovania, ako odborníkov na prácu s deťmi.

Otázniky sú aj pokiaľ ide o jej pôsobenie v kauze resocializačného zariadenia Čistý deň, kde boli podozrenia zo zneužívania detí. Komisárka sa v čase kauzy zariadenia zastala. Na výbore na otázky poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí) pripustila, že sa o kauze Čistý deň mohla baviť s manželkou šéfa zariadenia, ktorú pozná ešte z čias jej pôsobenia na ministerstve práce.

Stretla sa aj s Kočnerom

Pred časom sme upozornili aj na to, že komisárka sa stretla s neprávoplatne odsúdeným podnikateľom Mariánom Kočnerom. Tomanová tvrdí, že bol u nej konzultovať vec ohľadom dieťaťa. Aj Kočner sa poznal s Mikovou Tománkovou, boli spolu na jachte.

Aj pre tieto skutočnosti si myslíme, že komisárka nezastupuje najlepšie záujmy detí a preto by mala odstúpiť, uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Pred poslancov ľudskoprávneho výboru prišla Tomanová v utorok prezentovať činnosť úradu za posledný rok. Poslancov nepresvedčila, keďže plánujú v jej úrade poslanecký prieskum. Jeho závery budeme pozorne sledovať.

Pozrite si, či je ochrana detí u ombudsmanky naozaj na prvom mieste. V novom dieli investigatívnej relácie Cez čiaru.

 


28. 04. 2020
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.