Xénia Makarová
Xénia Makarová
16. 04. 2021

Prečo je podnikateľ Matovič pre ministra Matoviča problém

Minister financií si na vysvetľenie pochybností čas nenašiel.

Nový minister financií a bývalý premiér Igor Matovič podľa aktuálneho majetkového priznania nič nevlastní. Majetok prepísal na manželku ešte v roku 2006. No kroky, ktoré v tom čase podnikol, sa javia skôr ako formálne. Jednak manželia s rozdelením majetku mesiace váhali a nakoniec, napriek prepisu firmy na Pavlínu Matovičovú, spoločnosť Regionpress naďalej riadil jej manžel.

Podľa dostupných informácií mohlo jeho konanie súvisieť so záujmom daňových kontrolórov o jeho živnosť. Tí vtedy dvíhali prst nad dovozom tlačiarenského stroja cez súčiastky či 200-tisíckami zaúčtovaných kilometrov na firemnom aute za jediný rok.

Na to, či presun majetku skutočne súvisel so záujmom daňových kontrolórov, minister financií neodpovedal. Na otázky o svojom podnikaní vyše týždňa nereagoval.

Nadácia Zastavme korupciu si vyžiadala podľa infozákona od súdu rozhodnutie o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) Matovičovcov. Požiadala o neho manželka Pavlína v lete 2006. Zaujímavosťou je, že predmetom zrušeného spoluvlastníctva boli aj pozemky, z nich niektoré podľa katastra Matovičovci nadobudli v rovnakom mesiaci, ako o zrušenie BSM požiadali. Čiže s kúpou nehnuteľností nečakali už na rozdelenie majetku.

Súd žiadosti manželov vyhovel a s účinnosťou od 31. augusta 2006 BSM zrušil. Už nasledujúci deň, teda 1. septembra, ktorý je štátnym sviatkom, spísali manželia dohodu o tom, ako si majetok rozdelia. Všetky nehnuteľnosti, ale aj podiel v eseročke Regionpress pripadol ,,výlučne“ manželke Pavlíne Matovičovej.

Igor Matovič s manželkou Pavlínou. (Zdroj: Marko Erd / SME)

Zdalo by sa, že sa manželia ponáhľajú, avšak vlastnícke pomery si upravili až o niekoľko mesiacov neskôr. Až 23. apríla 2007 overili podpisy na dohode u notára a deň na to dohodu vkladajú do obchodného registra.

Dôvod delenia

Postup, kedy si manželia zrušia BSM, je pri živnostníkoch bežný. Tí totiž ručia za podnikanie celým svojím majetkom, štát im na neho môže siahnuť napríklad, ak dlhujú na daniach.

Podľa Matovičových starších vyjadrení mal zhruba od roku 2007 s daniarmi spor. Matovič si ešte v roku 2002 ako živnostník doviezol z Nemecka tlačiarenský stroj rozložený na súčiastky. Neskôr ho predal svojej firme Regionpress, no predtým ho už dva roky používal.

Daňoví kontrolóri mu dorubili daň, keďže podľa nich mal živnostník stroj evidovať nie ako obchodný tovar, ale ako výrobný prostriedok. Rozhodnutie neskôr daňové riaditeľstvo zrušilo.

Bolo ale pátranie daňových kontrolórov dôvodom zrušenia BSM? Minister financií na otázku neodpovedal. V rozhovore pre denník Sme pred rokmi vysvetľoval celú záležitosť s BSM takto: ,,Začínal som byť z majetku chorý. Uvedomoval som si, koľko mám na účte, kvapkalo mi na karbid.” Dodal, že “odvtedy ženičke hovorím, že nič nemám a že keď niečo chce, musí sa rozhodnúť sama. A robí mi to dobre, cítim sa slobodný.“

Pravda to však celkom nie je. Jedinou spoločníčkou Regionpressu sa síce od apríla 2007 stala manželka, ale Matovič ostal ešte roky jediným konateľom firmy, teda manažérom, ktorý firmu a jej financie riadi.

Z orgánov firmy odišiel definitívne v roku 2010 po tom, čo sa stal poslancom Národnej rady. No ešte v roku 2014 za ňu vystupoval a dohadoval veci. Vyplýva to zo zverejnenej nahrávky medzi ním a kandidátom na prezidenta Radoslavom Procházkom, s ktorým riešil, za koľko mu Regionpress uverejní volebnú inzerciu.

Pohľad nového ministra

Igor Matovič ako nový minister financií bude rozhodovať o zmenách v zákonoch pre svoj rezort. Ale nepriamo bude pod neho spadať aj napríklad Finančná správa, ktorá má na starosti výber daní a ciel. Či elitný daňový útvar KÚFS, ktorý má vyšetrovateť nielen najväčšie colné a daňové úniky, ale môže odpočúvať a sledovať firmy a ľudí.

Sám Matovič má za sebou viacero daňových kontrol, niektoré prípady vyšetrovala aj polícia.

Kauzy riešila NAKA za vlády Smeru, keď bol Matovič opozičným poslancom. Napríklad možné skresľovanie účtovníctva v sume niekoľko desaťtisíc eur preverovala protikorupčná časť NAKA v Nitre. Médiá tejto expozitúre pripisovali vplyv dnes väzobne stíhaného Norberta Bödöra, ktorý mal mať údajne dosah na špičky polície a na vládny Smer.

Vyšetrovanie sa nakoniec skončilo v roku 2017. A to preto, lebo vec, ktorú NAKA vyšetrovala, bola v tom čase už premlčaná. Vyšetrovateľ bol krátko na to povýšený na riaditeľa expozitúry NAKA.

Ako bude bojovať proti daňovým únikom

Niektoré podnikateľské postupy nového ministra financií však vzbudzujú pochybnosti u odborníkov na daňovo-právnu oblasť. Najmä v kontexte boja proti daňovým únikom, ktorý má v Programovom vyhlásení súčasnej vlády samostatnú kapitolu.

Kontroverzné z pohľadu odborníkov bolo znovunájdenie účtovníctva Matovičovej živnosti. Celý príbeh začal v lete 2008, keď Matovičov zamestnanec Pavol Vandák odkúpil od Matoviča jeho podnikanie. Predaj sa mal udiať len deň predtým, čo sa u Matoviča ohlásili daňoví kontrolóri.

Vandák sa hneď po kúpe mal väčšiny účtovníctva zbaviť. Matovič ale následne do dvoch mesiacov od predaja odstúpil. Účtovníctvo sa nakoniec po rokoch predsa len našlo. Polícii ho z povaly rodinného domu v dedinke pri Trnave odovzdal samotný vtedajší opozičný poslanec Národnej rady Matovič.

Podnikateľ musí účtovníctvo držať aj dekády

,,Toto považujem za najvážnejšiu pochybnosť v súvislosti s medializovanými informáciami o podnikaní nového ministra financií. Strata, zahodenie či spálenie účtovníctva je naozaj niečo, čo do štandardného podnikania nepatrí,“ skonštatoval pre Nadáciu špičkový daňový odborník, ktorý si ale pre politické pozadie kauzy neželá byť menovaný.

Pre vysvetlenie, je základnou zákonnou povinnosťou každého podnikateľa uchovávať účtovníctvo aspoň desať rokov, ešte dlhšie musí držať niektoré doklady, ak má firma zamestnancov.

Postoj k rizikovým investíciám

Matovič ako minister financií bude mať na starosti aj legislatívu pre oblasť rizikových investícií. Takými sú napríklad aj zmenky. Ide o cenný papier, ktorý sa bežne v bankovníctve nepoužíva. No rozšírený je napríklad v privátnom bankovníctve pre bonitnejšiu klientelu. Zmenky nie sú ale napríklad chránené štátom tak ako bankové vklady.

Matovičova manželka pritom podľa medializovaných informácií investovala do zmeniek v posledných rokoch opakovane.

Pavlína Matovičová naposledy investovala niekoľko stoviek tisíc eur do zmeniek Arca Investments.

No pred rokmi podľa uznesenia inšpekcie ministerstve vnútra investovala aj do zmenky J&T Private Equity. Inšpekcia preverovala zverejnenie informácií o takzvaných neobvyklých operáciách na Matovičovej účte, kde sa spomínal aj nákup tejto zmenky. Banky hlásia na políciu operácie, ktoré sa im sumou alebo zameraním nezdajú byť štandardné pre daného klienta.

Ani na otázky k tejto téme Nadácii nový minister neodpovedal.

Pred rokmi, keď tému tejto zmenky vytiahli proti Matovičovi jeho oponenti sa k nej ale podľa agentúry TASR vyjadril v zmysle, že ,,nikdy nevlastnil žiadnu zmenku voči tejto firme a tak sa ju nemohol ani nikdy pokúšať predať“.

Kauzy okolo Matoviča
  • Nákup tlačiarenského stroja, ktorý Matovič doviezol z Nemecka v roku 2002 na svoju živnosť, o pár rokov ho predal svojej eseročke Regionpress. Rozdiel v cene zdanil cez svoju živnosť. Daniari sa začali o vec zaujímať a v roku 2008 namietali vedenie stroja v živnosti a že ho už tam používal na tlač dva roky. Matovič hovoril o skúšobnej prevádzke.
  • V účtovníctve Matovičovej živnosti z roku 2004 sa daniarom nepozdávalo evidovanie 200-tisíc najazdených kilometrov na služobnom aute. V priemere to vrátane víkendov a všetkých sviatkov vychádza na 550 kilometrov na deň.
  • V lete 2006 požiadali manželia Matovičovci okresný súd o zrušenie BSM. Ten im BSM zrušil s účinnosťou od 31. augusta 2006. Hneď ďalší deň manželia spisujú dohodu, podľa ktorej nehnuteľnosti aj podiel v eseročke Regionpress prechádza výlučne na manželku. No dohoda v skutočnosti majetok prevedie na manželku až o mesiace neskôr, keď ju v apríli 2007 manželia vložia do obchodného registra.
  • V lete 2008 predal Matovič svojmu zamestnancovi Pavlovi Vandákovi svoje podnikanie, ktoré prevádzkoval cez živnosť. Vandák sa hneď po kúpe mal väčšiny účtovníctva zbaviť (uviedol to opakovane pred úradníkmi). Matovič ale do dvoch mesiacov, teda na jeseň 2008, od predaja odstúpil. Účtovníctvo sa nakoniec po rokoch našlo. Polícii ho z povaly rodinného domu v dedinke pri Trnave odovzdal samotný vtedajší opozičný poslanec Národnej rady Matovič.
  • V roku 2010 Matovič po vstupe do politiky ako poslanec Národnej rady odchádza z orgánov Regionpressu, ako mu to nariaďuje zákon. No o pár rokov, v lete 2014, po prezidentských voľbách, zverejnil anonym nahrávku, na ktorej Matovič s vtedajším kandidám Radoslavom Procházkom dohaduje podrobne podmienky ako aj platbu za inzerciu spadajúcu pod Regionpress.
  • Polícia v tejto súvislosti začala vyšetrovať možné daňové úniky, Procházka bol aj krátko obvinený, no vyšetrovanie neskôr ukončili bez zistenia porušenia.
  • V lete 2016 potrestal parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií Matoviča za to, že v rozpore so zákazom poslanca Národnej rady si v roku 2013 na pár dní zabudol pozastaviť živnosť. Trest bol vo výške 12-tisíc eur, teda vtedajšieho polročného platu poslanca.
  • V roku 2016 vyšetrovateľ NAKA vyšetrovanie možného krátenia dane zastavil, ,,nakoľko tento skutok nebol trestným činom“.
  • V roku 2017 vyšetrovateľ NAKA protikorupčnej jednotky zastavil vyšetrovanie možného skresľovania hospodárskej a obchodnej evidencie, ,,nakoľko trestné stíhanie bolo neprípustné z dôvodu jeho premlčania“. Vyšetrovateľ krátko na to povýšil na šéfa expozitúry NAKA.
  • Inšpekcia MV, ktorá od roku 2016 vyšetrovala možné prezradenie bankového tajomstva po medializácii bankových prevodov Matovičovej manželky, svoje šetrenie v roku 2017 prerušila, lebo ,,sa nepodarilo zistiť“, voči ktorej osobe by mohla viesť trestné stíhanie. Z uznesenia vyplýva, že dve rôzne banky upozornili v roku 2015 kontrolný orgán na viaceré podozrivé bankové operácie Pavlíny Matovičovej. V uznesení sa tiež spomína nákup zmenky J&T Private Equity.
  • Polícia na aktuálnu otázku, či a s akým výsledkom sa preverili samotné nahlásené bankové operácie odmietla odpovedať s odvolaním sa na ,,povinnosť zachovávať mlčanlivosť o obsahu a pôvode informácií získaných plnením ohlasovacej povinnosti“.
  • Vlani po parlamentných voľbách sa nový premiér sám pochválil, že býva s rodinou v ešte neskolaudovanom rodinnom dome. Dostal za to od stavebného úradu v Trnave pokutu 500 eur.
  • Vlani sa tiež riešili investície Matovičovej manželky v súvislosti s konkurzom finančnej skupiny Arca Capital a možným uprednostnením veriteľa. Vtedajší premiér to v septembri vysvetľoval slovami, že jeho manželka má tri zmenky vo firme Arca Investments, čo je ,,pravdepodobne firma z jednej podnikateľskej skupiny“. Zmenky mali byť spolu za 600-tisíc eur, pričom manželka nemá ani jednu z nich vyplatenú. Nadobudnúť ich mala na prelome rokov 2019 a 2020.

    Zdroj: MV, Krajská prokuratúra TT, Denník N, Hospodárske noviny, Nadácia Zastavme korupciu

 


16. 04. 2021
Xénia Makarová

Xénia Makarová