Xénia Makarová
Xénia Makarová
11. 08. 2022

Rekreačný areál, ktorý rozbiehal Počiatek, znova vlastní jeho kamarát

Článok sme pripravili v spolupráci s portálom aktuality.sk.

Počiatkov kamarát Jozef Juríčka figuroval aj vo firme, ktorú Počiatek spoluvlastnil s Ladislavom Bašternákom.

Projekt Marina Liptov na Liptovskej Mare vznikal celé roky, na jeho začiatku stál exminister financií a dopravy Ján Počiatek so spolužiakom z gymnázia JozefomJuríčkom. Počiatek z projektu vystúpil v roku 2008 po vstupe do politiky, dlhé roky nebol v Marina Liptov viditeľný ani Juríčka. Až tento rok v januári 2022 sa stal konečným užívateľom výhod a väčšinovým majiteľom firmy. K projektu mal však blízko aj predtým – spoluvlastnil pozemky pod nímPred rokmi sa v médiách k projektu s Počiatkom aj hlásil. Na prvý pohľad formálny zápis v obchodnom registri tak zrejme zreálnil obraz, komu skutočne rezort pripadá.

Počiatek a Juríčka najprv na veľký developerský projekt použili desiatky hektárov pozemkov – čistočne zdedených, čiastočne dokúpených od Juríčkovej rodiny. Tam postavili projekt a mólo vybudovali na vodnej ploche, ktorú si prenajali za 3 600 eur ročne od rezortu životného prostredia.

Na webstránke maríny sa píše aj o spomínanom móle na prenajatom štátnom pozemku – má byť „najdôležitejším prvkom prístaviska, kde sa v letnej sezóne odohráva život“. Stredisko v súčasnosti priestor v prístavisku pri móle komerčne prenajíma ďalej na parkovanie lodí návštevníkov.

Marina Liptov nakoniec svoju prvú letnú sezónu – po viacerých odkladoch – odštartovala v júli 2016.

Prezentuje sa ako prvé rekreačné stredisko v spojení s verejným prístaviskom na Slovensku, ktoré poskytuje profesionálne zázemie pre milovníkov vodných športov a majiteľov lodí.

Súčasťou Marina Liptov je aj wellness a fitnescentrum. Aktuálne v areáli predávajú apartmány a luxusné vily.

Počiatkov biznispartner a spolužiak

Juríčka a Počiatek spoločne pôsobili v rokoch 2005 – 2014 ako spoločníci vo firme LM development, ktorá mala projekt na jazere zastrešovať.

„Je to človek, ktorý zbytočne nikdy nestresuje, a to sú aj dôvody, prečo sme spolu začali niečo robiť,“ povedal v roku 2008 Juríčka pre Hospodárske noviny o vtedajšom ministrovi financií Počiatkovi.

Juríčka a Počiatek sa poznajú od svojich mladých liet. V školskom roku 1988/1989 spoločne maturovali ako spolužiaci zo 4. B na bratislavskom Gymnáziu Jura Hronca. Juríčka priateľstvo s expolitikom netají, pre Aktuality.sk ho detailne opísal.

„Hrávali sme sa na uličnom ihrisku, odvtedy sa priatelíme, chodili sme spolu na gymnázium, boli sme nerozluční kamaráti. Oslovil som ho, keď som začínal s projektom. Bol vzdelaný, šikovný, majetný. Dohodli sme sa, že ideme do toho v roku 2004 a vtedy som netušil, že príde jeho politická kariéra,“ opísal začiatok projektu, na ktorý získal polovicu pozemkov dedičstvom. Druhú polovicu získal Počiatek. Ten totiž pomohol finančne vysporiadať zvyšok dedičstva s rodinou Juríčku.

Nakoniec rezort na Liptove nefunguje pod pôvodnou firmou LM Develepment Počiatka a Juríčku, ale pod spoločnosťou Marina Liptov. Aj v nej znova figuruje Juríčka – najskôr ako člen predstavenstva od roku 2016, akcionárom sa stal až v roku 2022.

Doteraz bol jediným vlastníkom firmy Oto Klostermann. On aj Juríčka nám opísali dôvody zmeny akcionárskej štruktúry rovnako: keďže Juríčka celý čas spoluvlastnil pozemky, na ktorých projekt maríny stojí, išlo o logické vyústenie situácie a zároveň ich dlhodobú dohodu. „To nebola žiadna zásadná suma,“ komentoval Juríčka cenu prevodu akcií od Klostermanna.

120 miliónov pre exministra

Pozemky Počiatka v obci Bobrovník na Liptovskej Mare sa spomínali, keď sa prevalila kauza Bašternák. Teda keď Filip Rybanič, vtedajší asistent exposlanca Jozefa Rajtára (SaS), pozrel na účty Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Na Počiatkovom účte predstavovalo najväčšiu transakciu prijatie 120 miliónov korún od spolumajiteľa energetickej firmy VUJE Mateja Korca. Vtedajší minister dopravy Počiatek následne vysvetľoval, že išlo o peniaze za predaj pozemkov na Liptovskej Mare.

„Predal som mu najkrajšie pozemky pri Liptovskej Mare, čo dodnes veľmi ľutujem,“ povedal pre týždenník Trend Počiatek začiatkom roka 2016. Rozloha týchto pozemkov predstavovala 120-tisíc metrov štvorcových.

Juríčka pre Aktuality.sk uviedol, že Počiatek predal pozemky, lebo Marine Liptov jeho pôsobenie v projekte spôsobilo negatívnu medializáciu, keďže sa politicky angažoval. Aktuality.sk prepočítali, že ak Počiatek predal Korcovi polovicu pozemkov projektu, ktoré mal vlastniť, teda takmer 25 hektárov, tak meter štvorcový predával za 974 korún slovenských (32,5 eura).

Počiatek v tom čase neuviedol príjem z predaja pozemkov vo svojom majetkovom priznaní. Toto priznanie už dnes nie je verejne dostupné, keďže exminister sa náhle z politiky stiahol po parlamentných voľbách v roku 2016, ktoré opäť vyhrala strana Smer. Navyše majetkové priznania verejných činiteľov podliehali vždy len formálnej kontrole a nebolo jasné, či chýbajúce údaje budú dôvodom sankcie.

Korec pozemky dodnes vlastní a podľa vyjadrenia šéfa firmy Marina Liptov Ota Klostermanna si ich firma prenajíma na základe dlhodobej nájomnej zmluvy.

Sám Korec nákup pozemkov opisuje ako úspešnú investíciu. „Dnes by som pozemky predal za troj-, štvornásobok nákupnej ceny,“ tvrdí. Dodal, že ide o vhodnú formu uloženia peňazí, keďže ide o unikátne pozemky, aké sa už viac v ponuke neobjavia.

„Vnímam to ako generačnú investíciu a oveľa viac ma zaujíma dlhodobý horizont ako krátkodobý zisk,“ vysvetlil spolumajiteľ VUJE. Dodal, že jeho podnikateľský záujem bol v uložení prostriedkov a nie vo vlastnení spoločnosti či staraní sa o biznis.

Korec je pritom od roku 2019 v inom biznise s Jozefom Juríčkom. Sú spoločníkmi vo firme Boat Services, Juríčka je aj konateľom. Podľa štatistického úradu sa táto spoločnosť venuje pohostinským službám a jej ročné tržby od vzniku nepresiahli 40-tisíc eur.

U Počiatka a Bašternáka

Cez kauzu Bašternák jednak došlo k odhaleniu predaja Počiatkových pozemkov na Liptove, ale napokon sa ukázalo aj ďalšie prepojenie na Juríčku. V rovnakej kauze totiž vyšlo najavo, ako Počiatkovi chodili na účet peniaze od firmy BG Invest – ktorej akcionármi boli Ladislav Bašternák, Jozef Gál a Ján Počiatek. Vo firme BG invest od jej vzniku v roku 2007 až do roku 2018 – teda roky po prevalení káuz okolo Bašternáka – pôsobil Juríčka ako člen dozornej rady. Juríčka uvádza, že vo firme pôsobil len na podnet svojho kamaráta Počiatka. „Keďže sme boli kamaráti, som mu povedal, že jasné, že do toho pôjdem. Ale nevykonal som absolútne nič, žiadne stretnutie orgánov firmy nebolo, s nikým z tej firmy som sa nestretol, aspoň nie vedome,“ dodal Juríčka. Nadácia Zastavme korupciu v minulosti informovala, že Počiatek ako minister uzavrel zmluvy s firmou Microcomp svojho spoluakcionára Jozefa Gála. Zároveň dostával „dividendy“ z firmy, ktoré zodpovedali takmer celému zisku firmy – hoci bol len tretinovým akcionárom.

Nepreplatené eurofondy

Hoci marína mala vzniknúť aj vďaka štedrej štátnej dotácii, napokon musela peniaze vrátiť. V roku 2013 získala firma stojaca za Marinou Liptov zmluvu na dotáciu viac ako 700-tisíc eur, na čo vtedy upozornili aj médiá. Ministerstvo hospodárstva z dohodnutej dotácie vyplatilo iba 187-tisíc eur a aj tie od Mariny Liptov získalo naspäť pre nesplnenie podmienok.

„V prípade Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku č. SP1101/127/2013 bola spoločnosti MARINA LIPTOV a. s. vyplatená časť NFP vo výške 187 718,44 eur. Pri tomto projekte došlo k odstúpeniu od zmluvy o poskytnutí NFP a poskytnutá časť NFP bola úspešne vymožená po právoplatne skončenom súdnom spore. Ohľadom nevyplatenej sumy časti NFP vo výške 522 156,43 eur prebieha súdne konanie, v ktorom MH SR vystupuje ako žalovaný. Predmetné súdne konanie nie je k dnešnému dňu právoplatne skončené,“ uviedol tlačový odbor ministerstva hospodárstva. Nespresnil pritom, aké boli dôvody odstúpenia od zmluvy, ktorá bola dodatkovaná za viacerých vlád.

Vlastníci maríny videli dôvod odstúpenia od zmluvy v spojení projektu s Počiatkom. „Výčitky boli, napríklad že tam boli okná menšie o štyri centrimetre, ako mali byť,“ uviedol Klostermann. V roku 2015 získal rezort ďalšiu dotáciu na takmer 200-tisíc eur.

 


11. 08. 2022
Xénia Makarová

Xénia Makarová