Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
05. 09. 2023

Uhrík z Republiky má byt v komplexe spájanom s Bödörom

Z majetkových priznaní politikov sa verejnosť nedozvie takmer nič. Nadácia Zastavme korupciu preto v spolupráci s portálmi FinStat.sk a Transparex.sk pripravila analýzy majetkov lídrov strán, ktoré kandidujú vo voľbách a majú podľa prieskumov šancu dostať sa do parlamentu.

Ako šiestu zverejňuje analýzu majetkových pomerov predsedu Republiky Milana Uhríka, ktorá bola primárne spracovaná ako relácia Cez čiaru.

V analýze sa dozviete

  • Koľko zarába v EP a ako z toho financuje seba a stranu,
  • ako vysvetľuje kúpu bytu v známom nitrianskom komplexe Orbis,
  • za aký úrok požičal strane 200-tisíc eur na kampaň,
  • čo má Orbis s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödorom,
  • jeho firma už nezarába, v minulosti mal klienta Martina Jakubca.

Predseda Republiky Milan Uhrík patrí medzi najväčších kritikov Bruselu, ale sám zbohatol, odkedy je europoslancom. Uhrík si bez hypotéky kúpil byt v známom komplexe Orbis v Nitre, svojej strane poskytol štedré dary aj pôžičku 200-tisíc eur. Tvrdí, že všetko financuje z platu v Európskom parlamente a príjmu manželky.

Bolo to pred poslednými voľbami do Európskeho parlamentu, keď sa Milan Uhrík vo videu prihováral svojim voličom zo štvrte Matonge v Bruseli, okolo neho chodili ľudia tmavej pleti, Afričania, Hispánci a iné etniká. Video malo evokovať, že Slovensko čaká podobný “osud” a záplava migrantov, ak bude súhlasiť s “diktátom” z Bruselu. Video bolo súčasťou kampane na sociálnych sieťach, malo v tom čase tisícky zdieľaní a okolo 900-tisíc videní, a aj vďaka nemu sa možno Uhrík stal europoslancom.

Uhrík je europoslancom už štyri roky a odvtedy mu k iným nehnuteľnostiam, ktoré vlastní spolu s manželkou Zuzanou, pribudol napríklad byt v nadštandardnom komplexe v centre Nitry. Kúpil ho bez hypotéky, tvrdí, že za 172-tisíc eur. “Od roku 2019 som europoslancom, čiže príjem z funkcie za toto obdobie je okolo 400-tisíc eur. Z týchto peňazí sme kúpili investičný byt v Orbise,” tvrdí.

Byt však nadobudli v roku 2021, keď bol europoslancom iba dva roky. Faktom je, že jeho príjmy môžu byť ešte o čosi vyššie, ako priznáva sám Uhrík, keďže europoslanci dostávajú aj paušálne náhrady. Konkrétne je to 338 eur za každý deň rokovania EP, na ktorom sa fyzicky zúčastnia a podpíšu.

Byt v projekte, kde sa mihol Bödör

Zaujímavosťou je, že Orbis je developerský projekt, ktorý je spájaný s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom. Podrobne o tom v najnovšom článku píše Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Bytovku stavala akciová spoločnosť ORBIS Nitra, ktorú od mája 2019 vlastnili spoločnosti INPEK a APE Development. Jej jediným vlastníkom bol investičný fond AVANT Private Equity SICAV, a.s. Akcie tohto fondu v minulosti vlastnil aj Bödör.

Uhrík s manželkou podľa katastra vlastní v Orbise dvojizbák s výmerou 68,3 metra štvorcového. Na stránke projektu si developer pýta za menší byt (61 metrov štvorcových) 195-tisíc eur.

Uhrík tvrdí, že byt kúpili za bežnú katalógovú cenu a bez špeciálnej zľavy. “Rezolútne odmietam akékoľvek spájanie s Norbertom Bödörom, a to aj cez vágne pojmy “jemu blízka firma.” S pánom Bödörom som sa v živote nestretol a nijako s ním nikdy nekomunikoval,” dodal. Kúpu podľa neho riešili cez obchodnú kanceláriu, nekomunikovali s vedením spoločnosti.

Bödör je spájaný so stranou Smer-SD, je trestne stíhaný vo viacerých kauzách. NAKA ho spolu s bývalými funkcionármi polície vyšetruje aj za to, že mal za bývalej vlády ovplyvňovať fungovanie policajných zložiek a vyšetrovanie politicky citlivých prípadov. Smer-SD je jedna z mála kandidujúcich strán, ktoré nevylúčili povolebnú spoluprácu s hnutím Republika, ktorého predstavitelia sympatizovali s fašizmom.

Fotografia Milana Uhríka a Roberta Fica, ktorú zverejnila strana Republika. (zdroj: Archív SME)

Zvýšilo aj na 200-tisíc pre stranu

Zárobkami v parlamente, ale aj dobrým príjmom manželky vysvetľuje Uhrík aj dary a pôžičky strane. Uhrík požičal na kampaň Republiky dvakrát po stotisíc eur s 3-percentným úrokom. Jeho manželka Zuzana dala pôžičku 30-tisíc s rovnakým úrokom. Investícia sa im vráti zo štátneho rozpočtu a to aj zhodnotená o niekoľko tisíc eur na úrokoch. Republika sa totiž podľa prieskumov takmer s istotou dostane do parlamentu a získa príspevok za hlasy voličov.

„Peniaze požičiavame za 3% úrok, lebo bezúročné pôžičky nám v minulosti (ešte v ĽSNS) audítori kritizovali, že musia byť za tzv. obvyklé podmienky, aby nešlo o poskytnutie skrytej výhody,“ dodal Uhrík. Republiku však Uhrík financuje aj cez osobné dary. Napríklad v poslednej zverejnenej výročnej správe strany išlo dohromady o dary za 22 500 eur plus okolo 5 000 eur členské. Pochybnosti, či tieto sumy zodpovedajú oficiálnym príjmom europoslanca rozoberá Nadácia Zastavme korupciu detailnejšie v najnovšej relácii Cez čiaru.

Nový dom a mŕtva firma

Uhrík si potom, čo sa začal angažovať v politike, kúpil aj dom v Nitre. Tvrdí, že ide o radovú zástavbu, ktorá ho stála 125-tisíc eur. Vraví, že už pred vstupom do politiky mal kapitál, podnikal v IT sektore a jeho manželka zarábala nadpriemerne v zahraničí – najprv v Londýne a potom vo Viedni.

Uhrík tvrdí, že pred vstupom do vysokej politiky mal za sebou úspešné podnikanie a vlastnil nehnuteľnosti. Tie mu však pribudli aj potom, čo sa stal šéfom Úradu BBSK, do funkcie sa dostal, keď bol za banskobystrického župana zvolený jeho stranícky šéf Marián Kotleba. V tom čase si kúpil byt v Banskej Bystrici, už predtým mal apartmán v Bratislave a ďalší byt vo Zvolene. Byt v Bystrici predal, keď si kúpil dom v Nitre. Takisto si bez hypotéky zaobstaral pozemok v Horných Krškanoch (za 131-tisíc eur).

Uhrík má spolu s manželkou jednu firmu – MegaTech Solutions, ktorá sídli v bratislavskej Petržalke. Z jej účtovných závierok nevyplýva, že by bola úspešná. Vznikla rok pred Uhríkovým aktívnym vstupom do vysokej politiky v roku 2015. Podľa účtovnej závierky z prvého roku jej hospodárenia mala zisk necelých tritisíc eur, tržby boli vyše 20-tisíc eur. V roku 2018 sa tržby zdvojnásobili, ale už o rok neskôr boli opäť polovičné a vlani ich už firma mala nulové.

Tržby MegaTech Solutions (zdroj: Nadácia Zastavme korupciu – Finstat.sk)

Firma na svojom webe uvádza, že sa venuje PC a administratívnym službám, či prenájmu. Medzi svojimi top klientami uvádza spoločnosť JRC Group, ktorá patrí spevákovi Martinovi Jakubcovi, ten za ĽSNS kandidoval v komunálnych voľbách na primátora Bratislavy.

Uhrík opakovane zdôrazňuje, že jeho manželka Zuzana má na slovenské pomery vysoký príjem. Nadnárodná spoločnosť, pre ktorú pracuje, inzeruje na Profesia.sk pracovné pozície s platom aj okolo 2 500 až vyše 3 000 eur.

Prečo sú majetkové priznania zlé a čo navrhujeme

Majetkové priznania politikov sú v súčasnosti málo konkrétne a neumožňujú verejnosti kontrolu, či politik vo verejnej funkcii neprimerane zbohatol alebo či jeho majetok zodpovedá oficiálnym príjmom. Navyše, kontrola majetkov je v rukách samotných politikov, takže kontrolujú sami seba. Priznania preveruje parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, kde sedia poslanci za jednotlivé strany zvolené do Národnej rady.

Nadácia Zastavme korupciu spolu s Via Iuris navrhuje v rámci posilnenia právneho štátu aj reformu majetkových priznaní. Kontrolovať by ich mal nezávislý organ. Napríklad by sa mohli rozšíriť kompetencie súčasného Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Ten by mal mať prístup aj do databáz štátu (napríklad katastra) tak, aby bola kontrola efektívna.


05. 09. 2023
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.