Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
19. 05. 2021

Úrad vlády dostane pokutu za nákupy z čias Pellegriniho

Pokute sa dalo vyhnúť, Úrad sme vopred varovali, že pri nákupe porušujú zákon.

Ešte pred dvoma rokmi sme upozorňovali, že Pellegriniho úrad porušuje zákon, keď nevypísal riadnu súťaž na dodávateľa stravovacích služieb. Vyzývali sme expremiéra, nech to urobí. Ten nás ignoroval a jeho úrad priamo podpísal zmluvu s firmou podnikateľa Ivana Kmotríka GGFS.

Rada ÚVO tento týždeň v rozhodnutí konštatovala, že sme mali pravdu a o zakázku sa malo otvorene súťažiť. Podľa odborníkov na obstarávanie Úrad vlády dokonca klamlivo uvádzal, že hodnota obchodu je menej než 70 tisíc eur. (Pri zákazkách s nízkou hodnotou sa nemusí súťažiť, dodávateľa možno vybrať priamo.) V skutočnosti len do samotnej kontroly zaplatil štát GGFS vyše 248 tisíc eur.

Pokutu 13 tisíc eur budú musieť uhradiť v konečnom dôsledku daňoví poplatníci, hoci sme na možné porušovanie zákona upozornili vopred. Aj preto si myslíme, že Slovensku chýba zákon o hmotnej zodpovednosti, ktorý by umožnil zosobniť škodu tým, ktorí ju štátu spôsobili.

Podnet na Úrad pre verejné obstarávanie nám pomohol pripraviť spolupracujúci právnik, expert na verejné obstarávanie Miroslav Cák.

Celé rozhodnutie Rady ÚVO nájdete tu:


19. 05. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.