Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
09. 11. 2021

Vyzývame vládu, aby zopakovala výberové konanie na šéfa NCZI

Výberové konanie na šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) by sa malo zopakovať. Posledné, v ktorom uspel kandidát Peter Lukáč, totiž sprevádzajú vážne pochybnosti.

 

“Drvivá väčšina uchádzačov nemala možnosť prezentovať svoj projekt ani ukázať odborné predpoklady na riadenie centra,” uviedol Peter Kováč, ktorý sa za Nadáciu Zastavme korupciu ako prísediaci zúčastnil na výberovom konaní. Viacerých prihlásených vyradil už na úvod test z anglického jazyka a nemohli postúpiť ďalej. K ústnej časti sa dostali len dvaja, z nich jeden bol Lukáč. 


Prísediaci členovia výberovej komisie nemali hlasovacie práva. Nadácia Zastavme korupciu Lukáča neodporučila.  NCZI je dôležitou inštitúciou, zodpovedá za ehealth a zhomažduje pre ministerstvo zdravotnítcva dôležité  štatistické údaje, . Spravuje tiež niekoľkomiliónové zdravotnícke IT systémy. V nedávnej minulosti čelilo centrum viacerým škandálom, okrem iného úniku informácií. Poďlľ Kováča angličtina nie je pre manažment centra až natoľko dôležitá, že by mala byť vyraďovacím kritériom. Rozhodne by nemala mať prednosť pred odbornosťou či projektom riadenia celej inštitúcie. 


Z medializovaných informácií vyplývajú aj ďalšie pochybnosti. Podľa denníka SME Lukáč neposlal načas všetky podklady a pri predchádzajúcom výberovom konaní na riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), kde neuspel, nevedel promptne odpovedať na otázku v angličtine. Skutočnosť, že teraz exceloval práve v test z anglickej gramatiky, v ktorom  ostatní “pohoreli,” vzbudzuje oprávnené otázky a pochybnosti. 


Doterajšiemu dočasnému šéfovi NCZI skončilo funkčné obdobie minulý piatok. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) už vymenoval Lukáča do funkcie. Nadácia Zastavme korupciu si myslí, že by ho mal odvolať, poveriť niekoho riadením a výberové konanie zopakovať. “Tak, aby kritériá výberu zodpovedali princípom transparentnosti a rovnakého prístupu,” myslí si riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.  


09. 11. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.