Za skenerom pre daniarov vyskakuje tajomný Pán X, ktorý je na úteku
Súťaž za 3,4 milióna eur vyhlásilo ešte staré vedenie Finančnej správy. Vyhrala firma s prepojením na Petra Košča.
V septembri spustila Finančná správa (FS) slávnostne do prevádzky nový skener na slovensko-ukrajinskej hranici. Ide o zariadenie v obrovskej hale, ktoré má urýchliť kontrolu áut a zabrániť pašovaniu tovarov na jednom z najvyťaženejších hraničných priechodov vo Vyšnom Nemeckom.
Skener daniari vysúťažili ešte na jar od bratislavskej firmy, ktorá krátko predtým vymenila štatutárov aj adresu. Za firmou sa vynára podnikateľ Peter Košč, známy aj ako Pán X. Ten je od jari tohto roka stíhaný pre korupciu, je na úteku a je na neho vyhlásený medzinárodný zatykač.
Rozbehli ešte za bývalého vedenia
Keď pred rokom v decembri do čela daniarov a colníkov nastúpil nový prezident Jiří Žežulka, na úrade už bola rozbehnutá súťaž na nový skener pre hranicu s Ukrajinou. Zákazku odštartovali na FS ešte vlani v októbri, uchádzačov a podmienky posudzovala komisia zložená z funkcionárov daniarov.
Zo šiestich už štyria na FS nepracujú, čo súvisí aj s personálnymi zmenami po nástupe nového vedenia. Niektorí z úradu odišli potom, čo sa ich meno objavilo v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Mýtnik.
Zo siedmich pôvodných uchádzačov sa nakoniec elektronickej aukcie zúčastnili dvaja. Jeden zastupoval čínske zariadenie, druhý skener americkej výroby. Najnižšiu ponuku ponúkla firma Rolus, ktorá pri tomto obchode spolupracuje s holandským zástupcom čínskej firmy Nuctech.
Rolus pôsobí na trhu už vyše desať rokov. No aktívnejšia začala byť táto bratislavská firma až od roku 2018, kedy do nej vstúpil Igor Gerek a firma tiež získala od ministerstva hospodárstva povolenie na obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu.
Gerek je aktívny aj v Českej republike, kde stojí za viacerými firmami. Sú orientované na zbrojársky priemysel.
Vlani v marci ku Gerekovi pribudla nová spoluvlastníčka, firma sa zároveň presťahovala a zapísala do Registra partnerov verejného sektora (RPVS). Zápis je potrebný, ak sa firma uchádza o obchod so štátom.
Druhá spoločníčka Petra Grohoľová ovláda 67 percent firmy, Gerek má tretinu.
Prepojenia na Košča
Obchodný register pri mene Petra Grohoľová uvádza tri firmy, Rolus je jedna z nich. Okrem Grohoľovej ešte všetky firmy prepája rovnaká adresa – sídlia v priemyselnej okrajovej časti Bratislavy.
Zvyšné dve firmy zas prepája meno Rastislava Bilasa, známeho z emisnej kauzy. Ten si už uvádza bydlisko v Monaku.
V jednej z firiem pri mene Petra Grohoľová v roku 2019 ešte figuruje bardejovská adresa, no od vlaňajška je pri tomto mene už adresa v Modre.
Róbert Grohoľ z Bardejova, ktorého manželkou je tiež Petra, sa spomína pri januárovom sledovaní novinárky Denníka N.
Nadácia zas nedávno zistila, že človek s rovnakým menom predal pred rokmi byt v bratislavskom paneláku podnikateľovi Petrovi Koščovi.
Ide o byt, ktorý susedil s bytom exministra Roberta Kaliňáka. Aj Košč aj Kaliňák svoje byty vo februári tohto roka posunuli na iné osoby. V paneláku vlastnil byt aj expremiér Robert Fico.
No a s Koščom sa spája aj aktuálna adresa Petry Grohoľovej zo skenerovej firmy. Dom v Modre, v ktorom si uvádza trvalý pobyt, patrí eseročke Modranský dom, ktorá sa ale ešte do marca volala TK Advisory.
Spoluvlastníkom TK Advisory bol takmer 15 rokov Košč. Z firmy odišiel v apríli tohto roka, krátko po obvinení z uplácania. Vtedy sa aj firma premenovala. Jediným vlastníkom tak ostal v súčasnosti nezaradený poslanec Národnej rady Tomáš Taraba, ktorý pôvodne kandidoval za Kotlebovcov.
Kto je Peter Košč
Ide o podnikateľa, ktorý má dlhodobo biznisové väzby cez svoje firmy na Slovenskú informačnú službu (SIS). Z výpovede kajúcnika Petra Petrova tiež vyplýva, že na SIS má aj rodinné prepojenie a tiež značný vplyv.
Košč je spolu s Kováčikom obžalovaný v súvislosti s úplatkami. Najvyšší súd ich pred súd poslal aj napriek tomu, že sa obžalovaní obrátili na generálneho prokurátora. Cez sporný paragraf 363 žiadali o zrušenie svojho stíhania.
Firmu Rolus sme oslovili s otázkami k prepojeniu na Košča a či nejakým spôsobom vstúpil do tendra na FS. „Neviem kto to je a v živote som ho nevidel,“ reagoval Gerek.
Aký má vzťah druhá spoločníčka s Róbertom Grohoľom, či ide o jeho manželku a aký je jej vzťah s Koščom, sme sa nedozvedeli. Gerek odpísal, že sa nevie k tomu vyjadriť. Prisľúbil otázky preposlať aj priamo svojej biznis partnerke, no odpoveď od nej Nadácii neprišla.
Nového prezidenta FS sme sa pýtali, či v obstarávaní skenera nevidel problém, keďže podmienky nastavili ešte jeho predchodcovia. Uviedol, že v čase jeho nástupu už bola súťaž vo fáze vysvetľovania súťažných podmienok.
„S pánom Gerekom sa nepoznám, nikdy som sa s ním nestretol, ani sa medzi nami neuskutočnila akákoľvek komunikácia. Nepoznal som ich, o prepojení na Pána X počujem prvýkrát,“ reagoval Jiří Žežulka na otázku, či predtým poznal firmu Rolus, respektíve Gereka.
Dodal, že pôvodná ponuka Rolusu nebola na začiatku najnižšia, znížila sa počas aukcie. Pri aukcii súťažia záujemcovia anonymne jedine podľa ceny. V zásade sa prebíjajú až pokým niektorý neponúkne tak nízku cenu, ktorá je už pre ostatných ekonomicky neprijateľná. Medzi obomi záujemcami bol rozdiel v cene 30-tisíc eur.
Žežulka dodal, že skener firma dodala a je plne funkčný. Firma splnila tiež všetky podmienky vrátane odbornej a technickej spôsobilosti aj zápisu do RPVS.
„Poďme sa potom baviť o tom, či je kontrola pri zápise do protischránkového registra dostatočná a čo vlastne takýto zápis pre obstarávanie znamená,“ doplnil.
Navyše, na skener boli použité aj eurofondy. Ak by sa súťaž v stanovenej lehote neuzavrela, hrozilo by ich prepadnutie.
Čínska technika v hraničných skeneroch
Pôvodný skener bol z Číny. Slovensku ho ešte v roku 2003 darovala Čínska ľudová republika. Udialo sa tak počas oficiálnej návštevy u vtedajšieho prezidenta Rudolf Schuster. Do nahradenia novým skenerom bol používaný už nad rámec životnosti.
Od rovnakej čínskej firmy Nuctech používala FS aj mobilný skener, ktorý používajú košickí colníci.
Ten je umiestnený vo vozidle a popri stacionárnom skeneri je podľa potreby využívaný aj pri kontrolnej práci colníkov pri ukrajinskej hranici.