Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
27. 07. 2022

Žilinka z údajov o 363 vyberá len niektoré, aby vyzeral lepšie

Štatistiky, ktoré prezentuje generálny prokurátor, netvoria reálny obraz o používaní paragrafu.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka označil za klamstvo tvrdenie kritikov, že nadmerne využíva právomoc rušiť obvinenia stíhaným osobám. Údaje, ktoré by to preukázali, však generálna prokuratúra odmieta poskytnúť.

Počas Žilinkovej éry boli cez paragraf 363 Trestného poriadku zrušené obvinenia bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, šéfovi NBS Petrovi Kažimírovi a ďalším.

„Argumentácia tých, ktorí v ostatnom čase poukazujú na nadužívanie, teda nadmerné či neprimerané používanie § 363 Trestného poriadku, podľa ktorého generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon, nie je pravdivá,“ uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka na svojom Facebooku.

V celkových súčtoch je to pravda, Žilinka dokonca ruší o čosi nižšie percento rozhodnutí ako jeho predchodca. Kým v roku 2017 prišlo na GP celkom 466 žiadostí a šéf prokuratúry zrušil 86 rozhodnutí, v roku 2021 to bolo až 638 žiadostí a 89 zrušených rozhodnutí. Ibaže tieto štatistiky nezahŕňajú len obvinenia, ale všetky rozhodnutia v prípravnom konaní.

Údaje poskytli len do éry Žilinku

Štatistiky zahŕňajú napríklad aj zrušené rozhodnutia o zastavení trestného stíhania či jeho odložení, schválení zmieru, či uložení poriadkovej pokuty. Všetky rozhodnutia, ktoré môže GP paragrafom 363 zrušiť, upravuje článok 7 interného príkazu generálneho prokurátora z roku 2006.

Nadácia Zastavme korupciu si preto cez infozákon vypýtala údaj, koľko GP zrušila právoplatných uznesení o vznesení obvinenia. Prokuratúra poskytla informácie len za roky 2019 a 2020, kedy to bolo 13 a 24. Avšak za vlaňajšok a prvý polrok 2022, kedy už úradoval Žilinka, čísla nesprístupnila. „Poskytnutie požadovaných informácií by si vyžadovalo vytvorenie súborov z príslušných informačných systémov, ktoré však v takom rozsahu a špecifikácii GP nemá k dispozícii,“ uviedla prokuratúra v zamietavom stanovisku.

Len zo známych, medializovaných prípadov, zrušila GP v tomto roku obvinenie guvernérovi NBS Kažimírovi, ktorý podľa polície sprostredkoval úplatok pre vedenie Finančnej správy. Úspešný so svojím podaním na GP bol aj príbuzný exministra hospodárstva Štefan Žiga, advokátka Anna Žedényiová z kauzy Fatima obvinená zo zločinu marenia spravodlivosti a influencerka Zuzana Plačková spolu s manželom.

Viac rozhodnutí ÚŠP

Počet zrušených obvinení bol ale v roku 2021 vyšší v trestných konaniach, ktoré viedol Úrad špeciálnej prokuratúry. Ten rieši najzávažnejšiu trestnú činnosť a korupciu. Kým v roku 2019 to boli tri zrušené rozhodnutia, vlani sedem.

Zrušené bolo aj trestné stíhanie, kde ešte nikto nebol obvinený. Išlo o vyšetrovanie podozrení, ktoré sa týkali policajnej inšpekcie a jej bývalej šéfky Diany Santusovej. Viacerí prokurátori ÚŠP neoficiálne poukazovali na skutočnosť, že ide o neobvyklý postup a doposiaľ sa to zrejme ešte nestalo.

Ani na otázku, koľko bolo za posledné roky takýchto prípadov, GP neodpovedala. „Nedisponuje informáciou, „tzv. ležiacou na stole“, z ktorej by bolo možné bez ďalšieho preskúmania zistiť, či návrh na postup podľa paragrafu 363 smeroval proti uzneseniu o začatí trestného stíhania vo veci,“ uviedla.

Využívanie paragrafu 363 kritizovala v najnovšej správe Európska komisia. Podľa hodnotenia Komisie Slovensko pokračuje v úsilí bojovať proti korupcii na najvyšších miestach. Kritizuje však zásahy generálnej prokuratúry a využitie paragrafu 363. „Voľnosť generálneho prokurátora vyvolala obavy najmä v súvislosti s niekoľkými prípadmi korupcie na vysokej úrovni, kde v niektorých prípadoch zákonnosť obvinení potvrdili aj súdy vyššieho stupňa,“ uvádza.

Podpisovú akciu za zmenu legislatívy v tejto oblasti odštartovali mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris.

 


27. 07. 2022
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.