Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
27. 09. 2024

Ministrov argument narazil. Zrušenie NAKA efektivitu do riadenia neprinieslo

Zuzana Petková, Ľubomír Daňko

NAKA bol podľa ministra moloch, kde bolo veľa riadiacich pracovníkov. Teraz je ich na počet policajtov ešte viac.

Zrušenie NAKA malo priniesť úsporu a efektívnejšie riadenie. To je však otázne, keďže funkcionárov je v prepočte na policajtov viac. Vyplýva to zo záverov Nadácie Zastavme korupciu, ktorá analyzovala novú policajnú štruktúru. 

Je to moloch, ktorý má zbytočne veľa špecializovaných útvarov a riadiacich pracovníkov a reálnu prácu nemá kto vykonávať,“ argumentoval pred letom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, prečo treba zrušiť NAKA. Agentúra vyšetrovala korupciu a organizovaný zločin. Šutaj Eštok čelil kritike, že ju chce zrušiť, lebo riešila korupčné prípady ľudí blízkych koaličným stranám, či dokonca samotných politikov Smeru či Hlasu. 

Minister tvrdil, že dôvody sú iné. A jedným z nich malo byť zníženie počtu funkcionárov.

Jeden riadiaci mal 10 policajtov, po novom 7

Podľa zistení nadácie, na novo zriadených útvaroch, ako je Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), Protiteroristická centrála (PTC) a Národná protidrogová jednotka (NPJ) je v súčasnosti vedených 58 miest riadiacich pracovníkov. Patria medzi nich riaditelia, ich zástupcovia a vedúci oddelení. Celkovo je na týchto troch útvaroch približne 406 tabuľových miest policajtov. 

Na NAKA bolo ku koncu minulého roka vedených celkom 654 miest policajtov a 67 riadiacich pracovníkov. 

Počet riadiacich funkcionároch síce klesol zo 67 na 58, no ak sa to prepočíta na počet riadených miest, tak nejde o efektívnu zmenu. 

Na NAKA bol v priemere jeden riadiaci pracovník na takmer desať policajtov (9,76). Na novovzniknutých útvaroch ÚBOK, PTC a NPJ to vychádza tak, že na jedného šéfa pripadá len sedem policajtov. Ide teda o zásadný nárast riadiacich pracovníkov na novovzniknutých útvaroch v prepočte na policajtov.   

Nová organizačná štruktúra Úradu boja proti organizovanej kriminalite. (spracovala Nadácia Zastavme korupciu)

Prezídium: Znížili sa príplatky

Nadácia sa pýtala policajného prezídia, či a aká je mesačná úspora na platoch funkcionárov. Polícia to konkrétne nevyčíslila, poslala len všeobecnú odpoveď: “Pri príprave organizačných a systemizačných zmien sa zohľadňovali aj jednotlivé dopady na organizačné a systemizačné zmeny, napr. nevytvárali sa samostatné funkcie zástupca riaditeľa jednotky/zástupca riaditeľa centrály, ale boli systemizované výlučne kumulované funkcie vedúceho oddelenia so špecifikáciou funkcie zástupca, znížili sa tak príplatky za riadenie a pristúpilo sa k zníženiu platových tried a rizikových príplatkov. “ 

Toto tvrdenie však nesedí. Ako zistila Nadácia, na UBOK-u je len jedna spojená funkcia zástupcu a súčasne vedúceho, a to na odbore podpory riadenia. Takáta kumulovaná funkcia bola v minulosti aj na NAKA. Protiteroristická sa organizačne delí rovnako ako na NAKA a na protidrogovej jednotke je tiež jedna zdvojená funkcia a to rovnaká ako bola na NAKA.

Prezídium reorganizáciu obhajuje aj znížením celkového počtu riadiacich pracovníkov. Dodalo, že reorganizácia NAKA bol dlhodobý proces, pri ktorom zohľadnili mnohé analýzy.

Ako rušili NAKA

Reorganizácia sa pripravovala od začiatku roka, neustále sa posúvala a nakoniec sa uskutočnila k 1. septembru.  Pôvodne sa mala týkať aj Národnej centrály osobitných druhov kriminality (NCODK), ktorá vyšetruje najmä enviro kriminalitu, no nakoniec sa je vôbec nedotkla, zrejme pod tlakom Eurokomisie, keďže miesta na NCODK boli vytvorené z Plánu obnovy. Samotná reorganizácia na NAKA bola chaotická, keďže  policajti, ktorí boli preradení na nižšie útvary sa o nej dozvedeli v posledný augustový deň, niektorí len telefonicky, tak nemali ani čas pripraviť spisy na odovzdanie. Ukazuje sa, že reorganizácia môže byť aj protizákonná, keďže vedenie prezídia nepožiadalo odborový zväz polície o stanovisko vopred, tak ako to stanovuje zákon.

Chýbajú miesta z Plánu obnovy

Okrem toho, na novovzniknutej Národnej protidrogovej jednotke nie je zriadené žiadne miesto vyšetrovateľa finančného vyšetrovania, ako aj analytické miesto, ako to bolo na NAKA. Tieto miesta boli pritom vytvorené z Plánu obnovy a financovala ich Európska únia. Ak Slovensko nebude plniť úlohy, ku ktorým sa v pláne zaviazalo, hrozí, že únia nepošle ďalšiu finančnú pomoc (takzvanú tranžu).

Pre vysvetlenie, finančné vyšetrovanie je zamerané najmä na zaisťovanie majetku z trestnej činnosti. V Českej republike majú tieto miesta zriadené viac ako 10 rokov, takýchto policajtov tam nazývajú “výnosármi”. Slovensko ich malo od roku 2021. Pôvodne boli na NAKA vytvorené miesta vyšetrovateľov finančného vyšetrovania pre všetky trestné činy, ktoré boli na NAKA vyšetrované. Na novovzniknutom NPJ však už tieto miesta vytvorené neboli.

Policajné prezídium nereagovalo, či môžu byť kvôli tomu peniaze z EÚ ohrozené. Napísalo len, že Národná protidrogová jednotka prevzala kompletné kompetencie vyšetrovania s celoslovenskou pôsobnosťou.

Celá organizačná štruktúra Úradu boja proti organizovanej kriminalite v plnom rozlíšení.


27. 09. 2024
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.