Zastavme Korupciu
29. 06. 2020

100 dní vlády: hodnotenie z hľadiska boja proti korupcii

Mimoriadne silný mandát vlády Igora Matoviča sa opiera o sľub očistiť Slovensko od korupcie. Pozreli sme sa na to, ktoré kroky vlády úmysel bojovať s korupciou naozaj potvrdzujú a ktoré naopak vyvolávajú otázniky.

Čo sa vláde podarilo

Zákon o zaistení majetku podozrivým osobám

V týchto dňoch je v pripomienkovom konaní dôležitý zákon, vďaka ktorému by polícia mohla zhabať majetok ľuďom podozrivým z trestnej činnosti. Keby sme takýto zákon mali skôr, Ladislav Bašternák by nestihol previesť majetok na manželku. Návrh zákona predložila ministerka spravodlivosti Kolíková. Jeho tvorbu sme mohli sledovať zblízka, keďže Nadáciu Zastavme korupciu ministerka prizvala do pracovnej skupiny.

Návrh definície dvoch nových trestných činov

Ide o zneužitie alebo ohýbanie práva a nový trestný čin prijatia alebo poskytnutia nenáležitej výhody, takzvané prikrmovanie. Vďaka tomu nebudú môcť štátni zamestnanci prijímať dary nad 100 eur (prikrmovanie). Rozhodnutia, ktoré sa odvolávajú na “právny názor“ sudcu, ale zjavne nie sú v súlade so zákonom, budú tiež považované za trestný čin. K ohýbaniu práva došlo napríklad v kauze Technopol, kde sudkyňa Repáková (zadržaná v rámci akcie Búrka) rozhodla v prospech jedného z účastníkov.

Audity v štátnych firmách a v hmotných rezervách

Za pozitívne môžeme považovať rýchlu reakciu pri prevalení kauzy nákupov v Správe štátnych hmotných rezerv a vyvodenie zodpovednosti voči jej šéfovi Kajetánovi Kičurovi.

Poslanecký prieskum u detskej ombudsmanky Tomanovej

Na náš podnet sa ľudskoprávny výbor NR SR začal zaujímať o prácu Viery Tomanovej. V relácii Cez čiaru sme upozornili, že ombudsmanka rodičom odporúča konkrétnych drahých komerčných právnikov. V parlamente sa má riešiť aj nový návrh, ktorý umožní človeka na pozícii detského ombudsmana odvolať, keďže v súčasnosti je to takmer nemožné.

Nová voľba generálneho prokurátora

Vnímame snahu vlády upraviť podmienky výberu nového generálneho prokurátora tak, aby sa tam dostal čestný kandidát. Za pozitívum považujeme najmä verejné vypočutie a verejnú voľbu.

Prešľapy

Chýbajúce alebo nejasné výberové konania na niektoré pozície

Predseda vlády Igor Matovič vidí za zámerom svojho hnutia OĽaNO vymeniť všetkých 72 prednostov okresných úradov očistenie štátnej správy. Nových prednostov však nehľadá v transparentnom výberovom konaní, nominuje ich priamo OĽaNO. Nejde pritom o jednomyseľné rozhodnutie. Koaličný partner Juraj Šeliga zo Za ľudí to napríklad vidí tak, že „jedna strana vytvorila vlastné komisie s vlastnými pravidlami, ktoré rozhodujú o tom, kto bude ovládať ktorý úrad”. 

Vyjadrenie premiéra k diplomovke Borisa Kollára

V prípade vyvodenia zodpovednosti u Kajetána Kičuru premiér reagoval rýchlo a nekompromisne. Avšak je otázne, či to dokáže aj v budúcnosti voči vlastným ľuďom. Prvé signály, keď premiér nechce riešiť odpísanú diplomovku predsedu parlamentu svedčia skôr o opaku. Premiér sa bráni, že nechce rozbíjať vládu, ktorá má dôležité posolstvo – boj proti korupcii. Asi si neuvedomuje, že vo svete sa korupcia vníma širšie, pod definíciu korupčného/protispoločenského konania patrí aj podvádzanie pri štúdiu, ak niekto získa z takéhoto podvodu titul, z ktorého potom profituje.

Kontroverzné osoby v rade Úradu pre verejné obstarávanie

Nina Komorníková má cez svojho manžela blízko k Ivanovi Kmotríkovi, Eva Hečková zas ku Kajetánovi Kičurovi. Napriek nášmu naliehaniu, aby vláda tieto členky odvolala, sú stále na svojom mieste.

Zmena zákona o prokuratúre bez širšej diskusie

Nový zákon prináša veľa pozitívnych zmien, ale aj sporných bodov, medzi ktoré patrí otvorenie pozície pre neprokurátora bez širšej diskusie.

Nominácie na dôležité posty

Petra Krištúfková

poslankyňa Sme rodina sa stala hlavou nového Úradu splnomocnenkyne pre podporu rodín a sociálnych vecí. Krištúfková bola partnerkou ľudí známych z prostredia mafie. Traja z nich sú dnes mŕtvi, jeden je za mrežami. (Krištúfková z pozície nakoniec sama odstúpila, keď sa prevalilo, že klamala o kontaktoch s Kočnerom. Podľa Borisa Kollára by však mala podporu, aj keby sa rozhodla zostať.)

Richard Strapko na poste riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne

„Na stránke ministerstva ani poisťovne nie sú zverejnené mená kandidátov ani výberovej komisie, poradie uchádzačov, ani rozvojový plán víťaza. Rezort sme preto cez infozákon požiadali, aby nám podrobnosti o výbere sprístupnil.“ Takto upozornila Transparency International na nekorektný výber na post riaditeľa poisťovne.

Šéfovia banských úradov

Šéf Hlavného banského úradu Bohumír Zvrškovec (nominant SaS) vymenoval do čela dvoch obvodných banských úradov svojich známych. V Košiciach komisia vybrala bývalého krajského šéfa SNS Ľubomíra Ontkoviča, ktorý priznal, že sa so Zvrškovcom dávnejšie pozná.  Nový predseda Obvodného úradu v Banskej Bystrici je zas Miroslav Šatara, ktorého pozná z jachtingu. Obaja uchádzači vo výberových konaniach porazili odborníkov a dlhoročných zamestnancov úradu.

Úrad na ochranu oznamovateľov stále neexistuje

Dôležitá inštutúcia na slovensku stále nefunguje napriek tomu, že mala všetky predpoklady na to, aby mohol vzniknúť.
👉 Pri výberovom konaní, pri ktorom sme boli aj my, nebola núdza o kvalitného kandidáta na šéfa úradu.
👉 Vznik úradu predpokladá aj nový zákon na ochranu oznamovateľov, na ktorom sme sa podieľali.
👉 Úmysel zriadiť inštitúciu nájdeme dokonca aj v programovom vyhlásení vlády.

Úrad však stále nefunguje, pretože parlament nezvolil predsedu. Argument, že na to nebol priestor, neobstojí v čase, kedy zriaďujeme úrady pre splnomocnenkyňu pre rodinu. Veríme, že už čoskoro sa nájde čas aj na voľbu šéfa Úradu na ochranu oznamovateľov. Lebo v krajine, kde si whistleblowerov vážia a chránia ich, sa majú všetky rodiny lepšie.

 

 


29. 06. 2020

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.