Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
09. 07. 2020

Ako blízko je kauza Dobytkár k Bonulu

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör dostal v závere roka 2016 niekoľko miliónových platieb od v súčasnosti väzobne stíhaného podnikateľa Petra Kubu. Posledné roky spolu tiež vlastnili firmu Bokran, ktorá síce mala miliónový majetok, ale inak aktívna nebola. Kuba aj Bödör sú obvinení v súvislosti s praním špinavých peňazí a manipulovaním podpôr z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) v kauze Dobytkár. A obvinená je aj Kubova firma Roko.

Vyplýva to z uznesenia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) o prepustení Norberta Bödöra zo zadržania, ktoré so súhlasom klienta zverejnil v utorok Bödörov advokát. O Bödörovej vyšetrovacej väzbe bude dnes rozhodovať Najvyšší súd.

Nobert Bödör je synom Miroslava Bödöra, majiteľa najväčšej bezpečnostnej služby Bonul na Slovensku. Firma vlastní najvyššiu možnú bezpečnostnú previerku, aj vďaka ktorej vyhráva množstvo štátnych zákaziek. Nadácia sa ešte pred rokom obrátila na Najvyšší bezpečnostný úrad NBÚ), ktorý tieto previerky prideľuje, aby ju v prípade Bonulu prehodnotil.

Vychádzali sme pritom z dlhodobej veľmi blízkej komunikácie medzi Bödörom mladším a Marianom Kočnerom, ako ju odhalila Threema. Nadácia sa k nej dostala vďaka spolupráci na projekte medzinárodného centra investigatívnych novinárov OCCRP.

,,Nemôžem byť toľko preč, lebo firma pôjde do p,“ písal začiatkom roka 2018 N. Bödör Kočnerovi. ,,Som myslel, že otec vedie firmu. Alebo si myslel inú firmu,“ reagoval Kočner, ktorý je dnes už neprávoplatne odsúdený na 19 rokov za kauzu Zmenky televízie Markíza.

,,Ak tak ma už j***i tento rok o 20%. Dole. S obratom. Aj so ziskom o 30 minimálne,“ sťažuje sa Bödör a vysvetľuje Kočnerovi, že je za tým SNS a Most, obrana a životko, čím myslel ministerstvo obrany a životného prostredia. ,,Neobnovili zmluvy alebo nečerpali… Andrej keby mohol, tak nás zničí všetkých. Len to prosím nikomu nehovor. Kde môže, tam nás kiluje,“ ponosoval sa Kočnerovi.

Fakt, že v súčasnosti obvinený N. Bödör môže mať k Bonulu oveľa bližšie ako len rodinný vzťah, naznačuje aj jeho výpoveď z januára tohto roka v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

V realitách aj bezpečnosti

„Som živnostník od 98′ roku, podnikám v realitách, v bezpečnosti,” predstavil sa vtedy pred súdom Bödör, pričom však z následne menovaných firiem sa bezpečnosti nevenovala žiadna. Ako upresnil, akcie vlastnil vo firmách Kúpele v Trenčianských Tepliciach, Pivnica Radošina, Slovakia Ring a ostatné označil za živnosť.  Faktom tiež je, že ako vyplýva z podkladov OCCRP, Bonul mal tiež s Bödörom mladším príležitostný biznis, dokopy za státisíce eur. Navyše, kauza Dobytkár sa firmy Bonul dotýka aj z ďalšej strany.

S firmou Roko, ktorá je tiež zahrnutá v obvinení v kauze Dobytkár, mal za uplynulé roky príležitostný biznis aj samotný Bonul, ako vyplýva z podkladov OCCRP. Sumy spolu za milióny eur smerovali od Bonulu k dodávateľovi – akciovke Roko. ,,Národný bezpečnostný úrad skúma, či firma naďalej spĺňa podmienky na oboznamovanie sa a zaobchádzanie s utajovanými skutočnosťami. Zákon bližšie upravuje, za akých podmienok môže úrad zrušiť platnosť potvrdenia,“ uviedol pre OCCRP Peter Habara, hovorca NBÚ a dodal, že k detailom a štádiu procesu sa nemôžu vyjadriť. Na otázku, či biznis s trestne stíhanou firmou Roko a N. Bödörom nepredstavujú bezpečnostné riziko, Habara pripustil, že to môže spadať pod príslušný paragraf, ale NbÚ to nemôže ďalej bližšie špecifikovať.
Firma Bonul v stanovisku pre OCCRP uviedla, že ,,podniká na základe a v medziach platných právnych predpisov SR“.

O čo ide v Dobytkárovi

V kauze sú už niekoľko mesiacov zadržaní čelní zástupcovia PPA, napríklad dvaja bývalí šéfovia agentúry Juraj Kožuch a Ľubomír Partika. Ale aj finančník Martin Kvietik. V rokoch 2012 až 2016 si mali podľa vyšetrovateľa cez úplatky z dotácii z PPA pýtať od 14 do 25 %, celkovo okolo troch miliónov eur. Následne mali podľa polície s legalizáciou týchto príjmov pomáhať Bödör a Kuba a firma Roko.

Bödör svoje obvinenie vníma ,,ako dvojročný hon na jeho osobu v snahe ho kriminalizovať. V tejto súvislosti podal trestné oznámenie za vydieranie, keďže po domovej prehliadke niekedy začiatkom roku 2020 mu prišla výhražná SMS, z ktorej pochopil, že to čo sa okolo neho deje je organizované,“ stojí v uznesení.

Firma Roko pre OCCRP ,,zásadne odmietla“, že by sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na legalizovaní príjmov z trestnej činnosti. Vyšetrovateľ ďalej spomína dohodu medzi Kvietikom a Bödörom mladším a tiež ako medzičlánok medzi funkcionárom PPA vystupuje práve Kubu. Ten napríklad ako dôkazy o tom, že jeho platby neboli fiktívne, doložil zmluvy s exšéfom PPA, podľa ktorých mu úradník ručil majetkom za tieto platby, lebo malo ísť údajne o pôžičky. Ručenie ale bolo zriadené začiatkom mája tohto roka, kedy exfunkcionár PPA už bol vo vyšetrovacej väzbe. Pričom platby na úrovni miliónov eur, ku ktorým mali tieto doklady slúžiť, prebehli oveľa dávnejšie.

Milióny za firmu s cyperským majiteľom

Kubu tiež koncom roka 2016 odkupuje podiel od Bödöra v jeho firme Bokran a stáva sa tak jej spolumajiteľom. Za podiel zaplatil 16 miliónov eur, pričom pred vyšetrovateľom argumentoval, že Bokran vlastnil podiel na základnom imaní inej firmy XY. Tú znalec ohodnotil na 42 miliónov eur. Zaujímavosťou je, že majiteľom firmy XY bola cyperská firma, čo pred vyšetrovateľmi aj obvinení potvrdili.

Kubu zaplatil za podiel vo firme Bokran niekoľko miliónových splátok, a to s odstupom pár dní. Kubu tieto vysoké čiastky vysvetlil tým, že mal ,,dostatok hotovosti na účte“, keďže si vysporiadal obchodné záväzky s konateľom inej firmy.
Bödör k predaju podielu svojej firmy a niekoľkým miliónovým splátkam od Kubu dodal, že ,,peniaze prišli v splátkach na jeho účet, transakcia bola preverovaná Národnou jednotkou finančnej polície v tom čase. Keď všetky podklady predložili, nemali žiadnu spätnú väzbu, že by tam bol nejaký problém.“
Len pre doplnenie, naposledy finančnej spravodajskej jednotke šéfoval Pavol Vorobjov, sused exprezidenta polície Tibora Gašpara. A Gašparova manželka bola príbuzná Bödörovej mamy. Vorobjov je aktuálne stíhaný za lustrovanie novinárov.

Koniec atraktívnej firmy

Kubu ani Bödör už Bokran nevlastnia. Len pred mesiacom ho presunuli na občana Českej republiky. Firma mala ku koncu vlaňajška miliónový majetok. No napríklad za rok 2018 zverejnila svoje finančné výsledky štyrikrát. Po prvom zverejnení ich behom mesiaca ešte trikrát upravila, čo sa často v registri účtovných závierok nevidí.
Čo sa týka platieb medzi Bonulom a Rokom, tie obvinení vysvetľujú záujmom Bonulu reprezentovať sa ako partner Slovenského olympijského domu v Brazílii.

Xénia Makarová, Zuzana Petková


09. 07. 2020
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.