Ideme na súd s Tomášom, ktorého šikanujú pre pravdu
Skritizoval primátora, dostal od mesta výpoveď
Prípad Tomáša Bálinta, ktorý po kritike primátora Rimavskej Soboty dostal zakrátko výpoveď, sa dostane začiatkom augusta pred súd.
Bálint v Rimavskej Sobote spoluorganizuje mestský multižánrový festival Fraj, ktorého je aj riaditeľom a kultúre sa tiež v meste venoval aj ako zamestnanec Mestského kultúrneho strediska (MsKS). Pomáhal organizovať kultúrne podujatia a zabezpečoval grafické podklady pre všetky akcie strediska. K jeho práci pre mesto neboli roky žiadne výhrady.
Všetko sa ale náhle zmenilo po tom, čo sa verejne kriticky vyjadril na adresu dlhoročného primátora mesta. „Boli sme nespokojní a stále sme. Dlhodobo je naším primátorom Jozef Šimko, večný prezliekač kabátov,“povedal pred dvomi rokmi pre Denník N Bálint. Narážal tým na fakt, že Šimkova politická kariéra bola prepojená s rôznymi stranami.
Napríklad, v roku 2018 bol za primátora zvolený síce ako nezávislý kandidát, ale o dva roky na to sa stal poslancom Národnej rady za stranu ĽSNS. Neskôr sa pripojil k poslaneckému klubu Sme rodina. Jeho minulosť je spojená aj so stranou VPN.
Šimko je primátorom od roku 2010, zastával tiež post poslanca banskobystrickej župy a v minulosti neúspešne kandidoval aj v prezidentských voľbách.
O reakciu k celému prípadu Nadácia požiadala aj primátora. Na ponuku nereagoval.
Po rokoch spokojnosti výpoveď
Bezprostredne po vyjadrení začal Bálint čeliť tlaku zo strany svojho zamestnávateľa – kultúrneho strediska, ktorého výsledkom bolo jeho prepustenie o pár mesiacov. S argumentom, že „primátora sa to dotklo“.
„Mestské kultúrne stredisko skončilo pracovný pomer s Tomášom z dôvodu jeho údajnej nadbytočnosti. Nadbytočnosť ale stredisko len predstieralo, aby sa ho mohlo zbaviť. Tomáša v skutočnosti prepustilo z politických dôvodov, keďže si dovolil kritizovať primátora mesta, ktoré je zriaďovateľom MsKS,“ uviedol Peter Šťastný z kancelárie Allen Overy Shearman Sterling.
Kancelária zastupuje bezplatne prepusteného zamestanca v súdnom spore o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru.
Nadácia Zastavme korupciu na seba prevzala prípadné finančné náklady súvisiace so súdom. Bálint získal vlani aj ocenenie Biela vrana, ktoré sa udeľuje za obranu pravdy a občiansku odvahu.
Kultúrne stredisko s názorom Bálinta nesúhlasí. Vo vyjadrení k žalobe podrobne opísalo, čo rozhodlo pri výbere zamestnanca, „ktorého považuje za nadobytočného – bola to najmä absencia adekvátneho vzdelania“.
„Popierame tvrdenie žalobcu (Tomáša Bálinta), že bol vybraný diskriminačne. Podľa nášho názoru je to práve žalobca, ktorý doteraz neoznámil súdu existenciu takých skutočností, z ktorých možno dôvodne usudzovať, že došlo k porušeniu zásady rovnakého zaobchádzania a teda on neuniesol v tomto smere dôkazné bremeno. Nie je nám známe, prečo a či vôbec sa žalobca cítil diskriminovaný,“ reagovalo MsKS.
Najskôr disciplinárky, potom nadbytočnosť
Dôvodov, prečo si Bálint myslí, že jeho výpoveď bola motivovaná hlavne politicky, je ale viacero.
Medzi prvými dôsledkami jeho verejných slov bolo, že na konci roku 2022 prvýkrát nedostal koncoročné prémie, ktoré inak predtým pravidelne dostával. Tiež dostal od predošlej riaditeľky „disciplinárku“. Za to, že sa niekedy nezdržiaval na pracovisku.
Bálint pri organizovaní kultúrnych podujatí či zháňaní grantov ale mal bežne pracovné stretnutia mimo pracovisko. Tento dôvod teda považuje za vykonštruovaný.
Tiež nahradenie jeho grafickej práce pre všetky kultúrne podujatia externým dodávateľom považuje za menej efektívny postup.
Primátor v marci 2023 odmietol podpísať podporu pre festival Fraj napriek tomu, že ju predtým odobrila komisia aj zastupiteľstvo mesta. Bálint je doteraz spoluorganizátorom tohto mestského festivalu.
Člen komisie dokonca na margo Fraju uviedol, že „návštevnosť festivalu je vysoká, a to aj napriek tomu, že návštevnosť kultúrnych podujatí je v meste celkovo nízka“. Dodal tiež, že festivalu sa podarilo do mesta prilákať ľudí z celého Slovenska.
Jedným z prvých krokov novej riaditeľky MsKS po necelom týždni vo funkcii v máji 2023 bola výpoveď pre Bálinta z dôvodu nadbytočnosti.
Prvé kroky novej riaditeľky
Odbory pri prerokovaní výpovede označili dôvod ako vykonštruovaný a naopak, zrušenie pozície Bálinta bude mať podľa odborov opačný efekt, pretože zníži efektívnosť MsKS.
Na margo argumentu o vyššej efektívnosti odbory uviedli, že v čase výpovede pre Bálinta na MsKS pracovali traja ľudia v dôchodkovom veku. Aj preto označili dôvod jeho výpovede za nezmysel.
Navyše, krátko po výpovedi, už v auguste na MsKS nastupujú dva noví zamestnanci. Z toho jeden na pozíciu prevádzkového technika, ktorú by mohol vykonávať aj Bálint, no jemu v čase výpovede taká pozícia ponúknutá nebola.
Kultúrne stredisko si stojí za tým, že výpoveď bola prerokovaná s odbormi riadne. Prerokovanie sa malo uskutočniť v kancelárii riaditeľky, trvalo 25 minút a MsKS k nemu predložilo aj čestné prehlásenie dvoch zamestnankýň.
Čo sa týka rýchlosti výpovede od novej riaditeľky, stredisko priznáva, že „je pravdou, že riaditeľka dokázala o organizačných zmenách rozhodnúť týždeň po nástupe do práce“, išlo ale „o malú organizáciu, s menším počtom pracovníkov a riaditeľka má v tejto oblasti skúsenosti“.
Právo zamestnávateľa nesmie diskriminovať
Bálint sa v argumentácii pred súdom opiera aj o starší verdikt Najvyššieho súdu. Ten skonštatoval, že Zákonník práce síce umožňuje zamestnávateľovi, aby “reguloval počet a kvalifikačné zloženie svojich zamestnancov tak, aby to zodpovedalo jeho potrebám”, na druhej strane to ale nesmie byť diskriminačné.
„Dodnes ma zaráža, ako sa – podľa mojej mienky – mierna, vecná a slušne formulovaná kritika mohla pána primátora dotknúť až tak, že mal potrebu potrestať ma výpoveďou. A vo svojej osobnej pomste pokračuje dodnes,“ hodnotí bývalý zamestnanec mesta.