Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
24. 11. 2021

Matovičove testy či Kmotríkov štadión zamrzli na Rade ÚVO. Vláda nekoná.

Štátne obchody za viac než 700 miliónov eur zamrzli na Rade Úradu pre verejné obstarávanie. Ide o jeden z najdôležitejších kontrolných orgánov v štáte a od leta je nekompletný. Vláda namiesto toho, aby vypísala riadne výberové konanie, dopĺňa nových členov pomaly a čudne.

V decembri 2019 uplynula zákonná lehota na rozhodnutie o pokute pre Národný futbalový štadión (NFŠ), ktorý postavil podnikateľ Ivan Kmotrík. Podľa ÚVO bol pri súťaži na vybavenie stavby za takmer desať miliónov eur porušený zákon. Na diskriminačné podmienky pri výstavbe upozorňovala aj Nadácia Zastavme korupciu.

NFŠ s verdiktom úradu o pokute nesúhlasil a odvolal sa na Radu. Tá potvrdzuje alebo naopak ruší výsledky kontrol úradu. Zhodnúť sa na tom musia piati jej členovia. V prípade, keď je Rada neúplná, býva to problém. A to je práve súčasná situácia.

Zo zákona by mali v Rade sedieť predseda, podpredsedovia ÚVO a šesť osôb, ktoré vymenúva vláda. Tá však blokuje vymenovanie podpredsedníčky a donedávna nebola schopná zvoliť dvoch ďalších riadnych členov.

Čo sa týka NFŠ, tak Rada nemá dosť hlasov na rozhodnutie. Jedna aktuálna členka Nina Komorníková sa totiž vylúčila pre možný konflikt záujmov. Je totiž manželkou Kmotríkovho manažéra Pavla Komorníka.

Fungujúca Rada ÚVO je dôležitá nielen kvôli kontrolám zákazok a prípadným pokutám. Na jej stanovisko čaká vo viacerých kauzách polícia, ktorá rieši podozrenia z machinácií a podvodov.

V prípadoch, kde ÚVO riešil tender ešte pred podpisom samotnej zmluvy, kontrolované ministerstvá či štátne podniky musia s nákupom čakať, kým sa k celej veci nevyjadrí Rada.

Nadácia Zastavme korupciu si cez infozákon vyžiadala zoznam všetkých zákaziek, ktoré sú na Rade ÚVO. Je ich celkom 40. Z nich 22 za viac než sedemsto miliónov eur je po lehote, ktorú zákon stanovuje na rozhodnutie.

Politicky citlivé kauzy  

 Po lehote je aj rozhodovanie o dvoch zákazkách na výstavbu strategického parku Jaguar pri Nitre, ktoré zadávala štátna firma MH Invest. Projekt vtedy zastrešoval nominant Smeru Viktor Stromček. Podnet podávala Nadácia Zastavme korupciu a ÚVO konštatoval porušenie zákona. MH Invest sa odvolal v marci, Rada nebola schopná dodnes rozhodnúť.

Porušenie zákona o verejnom obstarávaní ÚVO videl pri zmluve na prípravu cestnej infraštruktúry za takmer 186 miliónov eur. So štátom ju podpísal Strabag v združení s Doprastavom, subdodávateľom bola však okrem iných aj bezpečnostná firma Bonul, ktorá patrí nitrianskemu podnikateľovi Miroslavovi Bödörovi. Zákon mal byť porušený aj pri hrubých terénnych úpravách za 110 miliónov eur.

Stanovisko Rady môže byť dôležité pre vyšetrovanie, ktoré vo veci vedie polícia. Trestné oznámenie pre možnú manipuláciu tendra podala Nadácia, špeciálna prokuratúra listom oznámila, že začala trestné stíhanie.

Politicky citlivou je tiež kauza, ktorá sa týka už súčasnej vlády. Ide o dodávku skríningových testov, ktoré nakúpila Správa štátnych hmotných rezerv. Použili sa na plošné testovanie, ktoré presadil ešte bývalý premiér Igor Matovič.

Rezervy si cez priame rokovacie konanie objednali testy za vyše 50 miliónov eur od troch spoločností. Aj tu ÚVO konštatoval porušenie zákona, presnú informáciu, ktorej z troch zmlúv sa to týka ale nezverejnil, keďže sa stále neskončilo odvolacie konanie. Viazne na Rade, termín na rozhodnutie uplynul v auguste.

“Po lehote” sú aj tri zbrojárske nákupy za desiatky miliónov eur. Štátna firma Konštrukta Defence sa podľa úradu vyhla súťaži pri obstaraní delostreleckého zbraňového systému húfnic Zuzana.

Neschopnosť alebo zámer?

Rade ÚVO od leta chýbali traja členovia, preto rozhodovanie viazlo. Na uvoľnené pozície mala vláda vypísať transparentné výberové konanie. Je totiž dôležité, aby na ne nastúpili nezávislí odborníci bez silných väzieb na podnikateľov profitujúcich zo štátnych biznisov či na vládu a štátne inštitúcie, ktorých pochybenia pri obstarávaní budú skúmať.

Kabinet však žiadne výberové konanie nevypísal s tým, že sa neoplatí. V tom čase totiž vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) predkladal nový zákon o verejnom obstarávaní, ktorý počítal so zrušením Rady ÚVO. Jej právomoci mali prejsť na správne súdy. Napokon však Rada ÚVO v zákone zostala. Parlament schválil zmeny, podľa ktorých má existovať dovtedy, kým nevznikne správne súdnictvo. Reforma justície je pritom pre nesúhlas koaličných strán zablokovaná.

Ani tak kabinet riadny výber do Rady ÚVO nevyhlásil. Oslovil bývalých kandidátov, zverejnil výzvu a z prihlásených uchádzačov vláda minulý týždeň vybrala nového člena rady Ľubomíra Kubičku.

Ten šéfoval verejnému obstarávaniu na ministerstve vnútra. V konflikte záujmov sa tak môže ocitnúť hneď pri niekoľkých zakázkach, o ktorých má rokovať Rada ÚVO. A to pri dodávke serverov za takmer 164 miliónov eur či pri nákupe pyrotechnických robotov za dva milióny eur.

Stále neobsadené je jedno miesto člena Rady ÚVO a vláda váha aj s vymenovaním podpredsedníčky úradu. Tá má tiež v rade jeden hlas.

Vláde Eduarda Hegera sa v poslednom čase s výberovými konania nie vždy darí. Naposledy napríklad pochybne vybrala šéfa Národného centra zdravotníckych informácií. Stal sa ním kandidát, ktorého prísediaci (medzi nimi aj zástupcovia občianskeho sektora) neodporúčali. Viacerých jeho súperov vyradil test z anglického jazyka, ktorý podľa odborníkov nie je pre danú pozíciu až taký dôležitý.

Spôsob, akým sa obsadzujú kľúčové posty v štáte sa nepozdáva viacerým mimovládnym organizáciám, vrátane Nadácie Zastavme korupciu.


24. 11. 2021
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.