Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
15. 05. 2023

Nová vláda by mala postrážiť novelu trestného zákona a vymeniť šéfa SIS

Odchádzajúcu vládu hodnotí Nadácia Zastavme korupciu z pohľadu boja proti korupcii viac pozitívne ako negatívne.

Úradnícka vláda nemá veľa času na reformy v oblasti boja proti korupcii, niečo však predsa urobiť môže. Podľa Nadácie Zastavme korupciu by mala hlavne postrážiť novelu Trestného zákona, ktorá je momentálne v parlamente a uskutočniť personálne výmeny v SIS tak, aby tajná služba vyšetrovanie korupčných prípadov nebrzdila, ale mu pomáhala.

 V parlamente je návrh z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorý mení trestnú politiku. Vo viacerých oblastiach ide o pozitívne zmeny. Napríklad v prípade trestov za eurofondové podvody či v oblasti drogovej kriminality.

Novela však poľavuje v trestaní za majetkové trestné činy. V prípade, ak by poslanci presadili pozmeňujúce návrhy, ktoré ešte viac znižujú tresty za korupciu alebo ekonomické trestné činy, nový minister by mal novelu stiahnuť z parlamentu. 

Úradnícka vláda bez výraznej podpory v parlamente podľa riaditeľky nadácie Zuzany Petkovej nemá šancu presadiť významnejšie legislatívne zmeny. Do jej právomocí však patrí výmena šéfa SIS a tu by mala konať. Viackrát sa už totiž podľa nej ukázalo, že SIS neprispievala k odhaľovaniu závažnej trestnej činnosti, ale naopak jej vyšetrovanie spochybňovala.

Ako príklad uviedla väzobné stíhanie svedkov Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa v kauze bývalého šéfa SIS, ktoré súdy vyhodnotili ako nedôvodné. Z rozsudkov vyplýva, že vyšetrovateľ sa pri obvinení svedkov z údajnej krivej výpovede a žiadosti o väzbu opieral o utajenú časť spisu s informáciami od SIS. 

Nový minister dopravy by sa zase podľa Xénie Makarovej z Nadácie mal zaoberať kritikou a prešľapmi vedenia Národnej diaľničnej spoločnosti, čo vyplýva aj z posledného hodnotenia Najvyšším kontrolným úradom. Vedenie diaľničiarov bolo už opakovane prichytené, že nehovorilo o miliardovom mýtnom systéme pravdu.

NDS podľa nej zlyháva aj pri manažovaní výstavby diaľnic, čím Slovensko prichádza nielen o kvalitu automobilovej dopravy, ale aj o desiatky miliónov eur z eurofondov.

Odchádzajúcu vládu hodnotí Nadácia z pohľadu boja proti korupcii viac pozitívne ako negatívne. Počas jej pôsobenia začal fungovať Úrad na ochranu oznamovateľov, ako aj vyšetrovať veľké korupčné kauzy s politickým pozadím.

Slovensko sa zlepšilo v rebríčkoch vnímania korupcie. Avšak z pôvodne 24 protikorupčných opatrení sa odchádzajúcej vláde nepodarilo presadiť ani polovicu, pričom posledné mesiace aj z radov koaličných poslancov prichádzali návrhy na legislatívne zmeny, ktoré išli proti sľubom v Programovom vyhlásení. Napríklad na posilnenie § 363 napriek tomu, že vláda ho pri svojom nástupe avizovala okresať.


15. 05. 2023
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.