Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
29. 01. 2021

Od nového policajného prezidenta očakávame, 
že bude pokračovať v očiste

Novým policajným prezidentom sa stal Peter Kovařík. Očakávame, že zvýši dôveryhodnosť polície a zreformuje ju tak, aby sa nikdy neopakovala situácia, že bude slúžiť “našim ľuďom” namiesto občanom.

Vítame, že polícia má po pol roku konečne riadneho policajného prezidenta. “Škoda, že vláda nevyužila toto obdobie, keď políciu dočasne riadil Peter Kovařík, na zmenu zákona tak, aby bola o dôležitú funkciu riadna súťaž,” myslí si Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu. 

Pravidlá voľby nastavila ešte bývalá vládna koalícia a prihlásiť sa mohol len obmedzený počet súčasných policajných funkcionárov. P. Kovařík ako kandidát tak s výnimkou Štefana Hamrana nemal žiadnu konkurenciu.

Hoci policajný šéf nevzišiel z výberového procesu, v ktorom by si verejnosť mohla porovnať viaceré koncepcie riadenia polície, veríme, že sa mu podarí zvýšiť jej dôveryhodnosť. “ Od nového šéfa polície očakávame, že ju zreformuje tak, aby sa nikdy neopakovala situácia, že bude slúžiť “našim ľuďom” namiesto občanom,” dodala Petková.

Policajného prezidenta čaká neľahká situácia. Potom, čo viacerí bývalí funkcionári skončili vo väzbe s obvineniami, je policajný zbor na začiatku očistného procesu. Nadácia od P. Kovaříka očakáva, že v ňom bude pokračovať, a v spolupráci s parlamentom nastaví policajnú inšpekciu tak, aby vyšetrovala prešľapy policajtov a nezakrývala ich. Zmeniť by sa podľa Nadácie mal aj kariérny rast, odmeňovanie a štatistické výkazy. A to tak, aby sa do funkcií dostávali tí najlepší, ktorí vzídu z transparentného výberu a štatistiky odrážali reálny stav odhaľovania kriminality. 


29. 01. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.