Polčas vlády: Z protikorupčných sľubov nesplnila ani tretinu
Najväčší posun v boji s korupciou Nadácia Zastavme korupciu vidí vo vyšetrovaní káuz, ktoré vedie NAKA a Úrad špeciálnej prokuratúry.
Najväčším plusom súčasnej vlády je, že polícia začala vyšetrovať korupčné kauzy, ktoré sa týkajú prominentov. Zo systémových opatrení však neprijali vládni činitelia ani tretinu z toho, čo sľúbili. Konštatuje to Nadácia Zastavme korupciu pri príležitosti polčasu vládnutia OĽaNO, SaS, Za ľudí a Sme rodina.
Presne pred dvoma rokmi vznikla vláda na čele s Igorom Matovičom, ktorého neskôr vystriedal Eduard Heger (obaja OĽaNO). ,,Zažila neľahké historické obdobie, keď najprv musela čeliť pandémii COVIDu a teraz zase vojnovému konfliktu na Ukrajine, ekonomickým dôsledkom a utečeneckej kríze. Ani to však nemôže slúžiť ako ospravedlnenie, že vláda dosiaľ splnila len veľmi málo z protikorupčnej časti svojho programu,” uviedla riaditeľka Nadácie Zuzana Petková. Pripomenula, že kľúčové reformy sa prijímajú v prvých dvoch rokoch vládnutia.
Nadácia pred dvoma rokmi vypracovala tabuľku 24 najdôležitejších protikorupčných sľubov vtedy nastupujúceho kabinetu. Z nich sa doteraz ministrom podarilo presadiť len sedem. Väčšina z nich navyše bola splnená v prvom roku vládnej koalície. V druhom roku sa tak protikorupčný boj vlády v legislatívnej oblasti výrazne spomalil. “Najviac oceňujeme prijatie zákona o zaistení majetku, reformu disciplinárnych konaní, sfunkčnenie Úradu na ochranu oznamovateľov či zmeny v preverovaní majetkov sudcov,” konštatoval analytik Nadácie Martin Suchý.
Mnohé body nielenže zostali nesplnené, ale koalícia sa o ne sporí, prípadne za nich v parlamente nehlasovali poslanci zo Sme rodina či Za ľudí. Ide konkrétne o súdnu mapu či úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý dáva generálnemu prokurátorovi širokú právomoc zrušiť akékoľvek právoplatné uznesenie o obvinení.
Vláda tiež sľúbila schváliť opatrenia na zníženie miery korupcie vo verejnom obstarávaní. Posledná novela zákona naopak oslabila kontrolné mechanizmy pri obchodoch so štátom, keď napríklad znemožnila podávať námietky pri väčšine stavebných zákaziek.
Z pohľadu boja proti korupcii si verejnosť túto vládu zapamätá vďaka práci NAKA a Úrad špeciálnej prokuratúry, ktoré začali rozplietať korupčné siete z bývalých volebných období. “Ak však má byť protikorupčné nastavenie spoločnosti trvalé, musia ho sprevádzať aj systémové zmeny,” konštatovala Z. Petková. Súčasnej koalícii navyše Nadácia vyčíta, že nemá vždy rovnaký meter na bývalých a súčasných nominantov. Napríklad, keď nevyvodila politickú zodpovednosť za podozrivé diplomovky (I. Matovič, Boris Kollár, Branislav Gröhling) a spochybňuje trestné konanie a dôveryhodnosť polície, ak vyšetruje jej politikov (Vladimír Pčolinský, Monika Kavecká).
Sľub koalícia nenapĺňa ani v prípade viacerých politických nominácií do verejných funkcií. Transparentné výberové konania chýbali napríklad v prípade šéfov Protimonopolného úradu, Slovenského pozemkového fondu či členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie. Premiér Eduard Heger však po stretnutí s mimovládkami prisľúbil nápravu v tejto oblasti.