Xénia Makarová
22. 02. 2024

Štátne zákazky do 50 tisíc budú bez pravidiel

Úradníci tak môžu pokojne nakúpiť od rodiny a predražene.

Vláda predstavila novelu zákona o verejnom obstarávaní. Od leta by podľa nej mohli z očí verejnosti aj kontrolórov stratiť všetky zákazky na stavebné práce do 1,5 milióna eur. Obce, mestá a verejné úrady by ich už viac nemuseli súťažiť, stačilo by osloviť tri vopred vytipované firmy, aby predložili cenovú ponuku. O takýchto stavebných zákazkách či rekonštrukciách by sa totiž nedozvedela nielen verejnosť, ale ani iné stavebné firmy, ktoré by mohli ponúknuť nižšie ceny. A o zákazkách sa nedozvedia do podpisu zmluvy ani štátni kontrolóri. Čo by mohlo viesť k predraženiu stavieb o desiatky až státisíce eur. Takéto zmeny navrhuje pre verejné obstarávanie od júla minister investícií Richard Raši. Cieľom ministerstva je pravidlá pre obstarávanie zjednodušiť, a tým výrazne zrýchliť.

Menej zverejňovania aj kontroly by sa dotklo viac ako polovice zo všetkých zákaziek. Ministerstvo totiž vyrátalo, že už posledné roky tvorili takzvané podlimitné zákazky 43 až 55 percent zo všetkých evidovaných zákaziek vo vestníku verejného obstarávania. Pritom podľa návrhu bude týchto zákaziek ešte výrazne viac.

Advokát kancelárie AGM Partners Ivan Holič konštatuje, že suma 1,5 milióna eur, do ktorej nebudú musieť obstarávatelia zverejniť výzvu a nebude možné podať námietky je pomerne vysoká

Rovnaké pravidlá navrhuje ministerstvo aj pre obstarávanie ďalších tovarov a služieb do sumy 221-tisíc eur. Niektoré obce, mestá, ale aj úrady majú interne nastavenú povinnosť zverejniť aj menšie zákazky, teda ich súťažiť. Rašiho návrh im ale umožní, aby to nemuseli robiť cez niekoľko centralizovaných registrov, ale napríklad na svojej webovej stránke. Aj to skomplikuje férovú súťaž, lebo dodávatelia nebudú mať šancu sledovať pravidelne tisícky stránok s novými súťažami.

Za podstatný problém považuje Holič tiež zmenu, že Úrad pre verejné obstarávanie nebude môcť skontrolovať zákazku v jej priebehu, teda ešte pred podpisom zmluvy. „V Českej republike môže tamojší kontrolný orgán do verejného obstarávania vstúpiť kedykoľvek,“ porovnáva Holič.

Do 50-tisíc úplne bez obmedzení

Rašiho rezort tiež navrhuje, aby pre objednávky do 50-tisíc eur neplatili vôbec žiadne pravidlá. Úradníci by tak mohli tovary do tejto sumy nakúpiť úplne bez obmedzenia a povinnosti o nákupoch informovať. Ak by ich aj následne zverejnili a zistilo by sa, že úradník nakúpil od svojho rodinného príslušníka a za ceny viditeľné navýšené, nešlo by o žiadne porušenie. Pretože pre tieto zákazky nebudú platiť vôbec žiadne pravidlá.

Doteraz to platilo pre 10-tisícové nákupy, nedávno platil ešte päťtisícový strop.

Ministerstvo argumentuje, že sa „prispôsobujeme“ limitom v Európskej únii. Pričom ako príklad uvádza Írsko, kde je limit 50 000 eur, no v okolitých štátoch sú tieto limity nižšie. Napríklad v Maďarsku zákon neplatí pre zákazky do 40 000 eur, v Poľsku do 30 000.

Novinkou tiež má byť, že o verejné zákazky sa budú môcť uchádzať aj firmy s daňovým dlhom do 200 eur, pričom nebude záležať na tom, ako dlho firma dane dlhuje. Ide o zmenu správnym smerom. Napríklad zmeškanie odoslania odvodov či daní za zamestnancov o pár dní, pretože mzdárka bola práceneschopná, mohlo diskvalifikovať zo súťaže kvalitnú firmu.


22. 02. 2024

Xénia Makarová