Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
02. 09. 2021

Vyzývame vládu, aby splnila záväzok a upravila právomoci generálneho prokurátora

Nadácia Zastavme korupciu vyzýva vládu na splnenie záväzku zo svojho programu a žiada upraviť právomoci generálneho prokurátora tak, aby nemohol zrušiť právoplatné uznesenie o obvinení.  Generálna prokuratúra vedená nominantom Sme rodina Marošom Žilinkom tento týždeň zrušila obvinenia z korupcie bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému (rovnako nominant Sme rodina).

“Aj keď sa M. Žilinka vylúčil a nechal  rozhodovať svojho zástupcu, skutočnosť, že kontroverzné uznesenie generálna prokuratúra verejnosti doteraz dôveryhodne nevysvetlila, vzbudzuje pochybnosti, či bolo nestranné,” uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Podľa nej silná právomoc zastaviť akékoľvek trestné stíhania, ktorú má v rukách jedna osoba –  generálny prokurátor alebo ním poverený námestník,  je bez ďalších kontrolných mechanizmov ľahko zneužiteľná.

Generálna prokuratúra zastavila vyšetrovanie odvolávajúc sa na § 363 Trestného poriadku.

Podľa neho môže zrušiť uznesenia policajta alebo prokurátora, ak boli porušené práva obvineného. Trestný poriadok pritom nehovorí, o aké uznesenia ide. To si GP upravuje interným predpisom. Do roku 2012 išlo o uznesenia, ktoré sa týkali napríklad podmienečného zastavenia trestného stíhania, uloženia poriadkovej pokuty či zaistenia nároku poškodeného. Až v roku 2012 v tomto internom príkaze GP pribudla aj možnosť zrušiť právoplatné uznesenie o obvinení.   

“Domnievame sa, že vtedajšie vedenie prokuratúry chcelo obísť nový zákon, ktorý zakazoval takzvané negatívne pokyny, “ konštatovala Z. Petková. Prijala ho vláda Ivety Radičovej a zmyslom novej právnej úpravy bolo, aby GP nemohla zametať politicky citlivé kauzy pod koberec a napríklad prikázať podriadeným prokurátorom nepodať obžalobu.

Nadácia Zastavme korupciu na problém možného zneužitia  § 363 Trestného poriadku upozorňuje už do roku 2018. Súčasná vláda sa zaviazala to zmeniť.

Vo vládnom programe sa uvádza: “Vláda SR bude dôsledne trvať na dodržiavaní zákazu negatívnych pokynov a okrem iného v tejto súvislosti preskúma zúženie právnej úpravy § 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu.”

Trestný poriadok by sa mal zmeniť podľa Z. Petkovej tak, aby GP nemoho rušiť právoplatné uznesenia o obvinení. “Rozhodnutie o vine či nevine by malo byť vecou súdov a nie v rukách jedného človeka,” dodala.

Čo hovorí súčasný zákon:

Zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní je jedným z troch mimoriadnych opravných prostriedkov podľa Trestného poriadku. Tento prostriedok je upravený v § 363 a nasl.

§ 363

(1) Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

(2) Ak sa týka rozhodnutie alebo konanie uvedené v odseku 1 viacerých osôb alebo skutkov, môže generálny prokurátor zrušiť len tú časť rozhodnutia alebo konania, ktorá sa týka niektorej z týchto osôb alebo skutkov.

(3) Generálny prokurátor v konaní podľa odseku 1 rozhodne uznesením, proti ktorému nie je prípustný opravný prostriedok.


02. 09. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.