Port Service
V roku 2002 Fond národného majetku (FNM) sprivatizoval podnik Slovenské plavby a prístavy. Firmu Port Service, a. s., v ktorej mal podiel Pavol Pavlis s manželkou, vylúčil zo súťaže. Port Service žaloval štát a žiadal náhradu škody. V roku 2008 FNM vyhral spor na Najvyššom súde SR. Vtedy podal generálny prokurátor Dobroslav Trnka, v spolupráci s námestníkom Ladislavom Tichým, mimoriadne dovolanie. Pred dovolacím senátom štát tento spor prehral. Podľa výročnej správy Fondu národného majetku sporná čiastka dosahuje výšku viac ako 60 miliónov eur.
Na oboch stranách sporu
Firma Port Service podala žalobu na FNM 11. decembra 2002, keď bol predsedom predstavenstva Pavol Pavlis. Len o niekoľko dní neskôr Robert Fico, predseda poslaneckého klubu strany Smer-SD, nominoval Pavla Pavlisa za člena dozornej rady Fondu národného majetku. Ako nominant strany podpísal čestné vyhlásenie, že nevykonáva činnosť, ktorá by bola v rozpore so záujmami FNM SR. Pritom ho podpísal podnikateľ, ktorý bol v závažnom súdnom spore s FNM.
V januári 2006 firma Port Service prehrala spor s Fondom národného majetku na Krajskom súde v Bratislave. Ak chcela tento výsledok zvrátiť, musela sa obrátiť na Najvyšší súd SR a potrebovala zaplatiť súdny poplatok, ktorý bol dosť vysoký – 600 tisíc slovenských korún. Firma Port Service na účte tieto peniaze nemala, preto potrebovala pôžičku – poskytol ju Pavol Pavlis, ktorý bol vtedy členom dozornej rady Fondu národného majetku.
Poslanec overovateľ
V júni 2006 bol Pavol Pavlis zvolený za poslanca parlamentu za stranu Smer a vzdal sa funkcie člena dozornej rady FNM. Päť dní predtým, ako bol ustanovený do funkcie poslanca, sa uskutočnila dôležitá obchodná transakcia: spoločnosť Port Service Bratislava, spol. s r.o., kde sú spolumajitelia Andrej Babiš, Pavol Pavlis a istý rakúsky podnikateľ, predali 100 percent akcií svojej dcérskej spoločnosti Port Service, a.s., schránkovej firme Castelo Holdings N.V., ktorá sídli v Holandských Antilách na ostrove Curacao.
Napriek tomu 27. júla 2006, tri týždne po tom, ako sa stal poslancom, sa na Valnom zhromaždení firmy Port Service, kde už oficiálne nefiguroval, a s ktorou už nemal oficiálne nič spoločné, objavil poslanec Pavol Pavlis a bol tam dokonca ustanovený za overovateľa. Do Dozornej rady na tom istom Valnom zhromaždení bol ustanovený aj podnikateľ Karl Heinz Hauptmann.
Evidentný konflikt záujmov
Opozičné politické strany v roku 2014 žiadali, aby Pavol Pavlis pre opakovaný a závažný konflikt záujmov buď sám odstúpil z postu ministra hospodárstva, alebo ho premiér odvolal. Predseda vlády Robert Fico vyhlásil, že nebude odvolávať ministra len preto, že „nejaká firma si uplatňuje svoje práva na súde“[1]. Podobne sa bránil aj minister Pavlis, ktorý sa svojich kritikov pýtal, či v roku 2002, po privatizácii v jeho neprospech, mal ako podnikateľ právo obrátiť sa na súd. Také právo, samozrejme, mal. Lenže keď si ho uplatnil a zažaloval Fond národného majetku, stratil tým právo uchádzať sa o funkciu v jeho dozornej rade.
Podľa zákona, ktorý vtedy platil, sa žiadny funkcionár nesmel ocitnúť v rozpore záujmov, čo bola situácia, keď pri výkone funkcie „nastane možnosť uprednostniť osobný záujem pred verejným záujmom“[2]. Podnikateľa do tejto situácie dostal predseda Smeru, keď ho do dozornej rady FNM navrhol, a dostal sa do nej aj P. Pavlis sám, keď nomináciu prijal a „čestne“ vyhlásil, že nevykonáva činnosť, ktorá by bola v rozpore so záujmami FNM.
Podnikateľ P. Pavlis sa nielen dostal do situácie, v ktorej nastala možnosť, aby uprednostnil osobný záujem pred verejným, ale on túto možnosť aj reálne využil. Stalo sa to v roku 2006, keď ako podnikateľ (a člen dozornej rady FNM) poskytol pôžičku súkromnej spoločnosti, aby mohla pokračovať v súdnom spore s FNM a so štátom. Tvrdenie, že nešlo o jeho peniaze, ale že mu ich poskytli „budúci následní kupujúci“, nikdy vierohodne nepreukázal. Lebo na legitímne otázky, kto ho o to požiadal, od koho a ako tieto prostriedky dostal, a prečo práve on musel poslať peniaze na účet, keď ich tam mohol poslať ktokoľvek, minister Pavol Pavlis ani na veľké naliehanie neodpovedal.
Od firmy (ne)odpojený
Noví majitelia spoločnosti kúpili jej akcie 12. júna 2006. A schovali ich do schránkovej firmy Castelo Holdings, ktorá sídli v Curacau. Noví majitelia – podľa splnomocnenia, ktoré dali advokátke – boli už 20. júla 2006 jediným (!) akcionárom spoločnosti Port Service, a.s. Napriek tomu bol P. Pavlis na valnom zhromaždení spoločnosti, ktoré sa konalo 27. júla 2006. Aj keď tam nemal robiť, lebo firma už týždeň oficiálne patrila iným, bol overovateľom zápisnice. Ak mal P. Pavlis tak blízko ku schránkovým majiteľom spoločnosti týždeň potom, keď s ňou úradne už nič nemal, tak rovnako blízko k nim mohol mať aj neskôr, keď mala na dosah 60 miliónov eur od štátu..
Predseda Smeru bránil P. Pavlisa aj tvrdením, že jeho kontakty so spoločnosťou, ktorá za „ušlý zisk“ chce od štátu takmer 60 miliónov eur, sa skončili v roku 2006, „čiže už deviaty rok je od tejto firmy úplne odpojený[3]“. Pritom je známe iba toľko, že firmu vlastní schránková spoločnosť. Za ňou môže byť ktokoľvek – aj P. Pavlis, ktorý bol overovateľom na valnom zhromaždení firmy v čase, keď už mal byť od nej „odpojený“ a nového akcionára na ňom zastupovala práve advokátka, s ktorou dlhé roky spolupracoval.
Upratanie Pavla Pavlisa
Napriek tomu vydržal P. Pavlis vo funkcii až do ďalšej kauzy. Šéf rezortu hospodárstva musel odísť potom, keď denník Sme priniesol informácie, že státisícové zákazky na upratovacie služby pre organizácie patriace pod jeho rezort, získala spoločnosť Sitis patriaca jeho švagrovi.
Firma Sitis vznikla v auguste roku 2012, štyri mesiace po príchode P. Pavlisa na miesto štátneho tajomníka na ministerstve hospodárstva. O dva mesiace už podpísala zmluvu za dvadsaťtisíc eur s firmou MH Invest. Potom dostala aj ďalšie zákazky na iných ministerstvách. V septembri 2013 sa stal jediným akcionárom Sitisu Dávid Šípoš, ktorý je bratom manželky P. Pavlisa.
Po rezignácii na post ministra hospodárstva sa Pavol Pavlis vrátil ako poslanec do parlamentu.
Ak sa vám tento článok páči, môžete podporiť činnosť Nadácie TU.
Do newslettera sa prihláste TU.
Odkazy
[1] Peter Kremský: Fico na odvolanie ministra Pavlisa nevidí dôvod, SME 28.1.2015
[2] Marián Leško: Pokus o nový rekord, Trend 22.8.2012
[3] TASR, Fico nevidí na odvolanie Pavlisa dôvod, Denník N 28.1.2015