Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
04. 08. 2020

Developer sa kamarátil s top daniarom. Od štátu dostal vysoké vratky, jeho firmy na daniach dlžia státisíce eur

MMA zápasník a developer Peter Benko si od štátu opakovane pýtal vratky za státisíce eur,  nakoniec štátu dlží na daniach vyše 600 000 eur.  Biznis zápasníka mal kontrolovať šéf sekcie boja proti podvodu Ladislav Hanniker. Elitný daniar a Benkov blízky priateľ zároveň.

Tento článok vznikol v spolupráci Aktuality.sk a Nadácie Zastavme korupciu

Finančná správa a Nadácia Zastavme korupciu dostali anonymný list, ktorý upozorňuje na blízke väzby daniara s podnikateľom, ako aj na možné manipulovanie daňových kontrol. Podľa anonymu niekto ovplyvňoval priebeh kontrol v Benkových firmách a rozhodoval o tom, či sa daňová kontrola na Benkov biznis vôbec pozrie. Anonym a postup daniarov už preveruje Inšpekcia Finančnej správy. Hanniker koncom júla z funkcie náhle odišiel.

Blízki priatelia

Podnikateľ na otázky o úzkom kontakte na bývalého elitného daniara nereagoval. Že je blízkym človekom donedávna vysokého funkcionára daniarov, však potvrdili nielen viaceré od seba nezávislé zdroje, ktoré si želali ostať v anonymite, ale aj spoločná družná interakcia na sociálnych sieťach.

Hanniker je jedným z dvoch verejných profilov, ktoré sledujú profil Petra Benka na sociálnej sieti Pinterest. „K tomu sa nebudem vyjadrovať,“ reagoval Hanniker na to, aký má vzťah s Benkom. Hanniker sa nevyjadril ani k tomu, či považuje za konflikt záujmov, ak má osobné i obchodné vzťahy s človekom, ktorého firmy zanechali státisícové dlhy na daniach. „Neviem o tom,“ odpovedal.

Nemožno si ale nevšimnúť, že z viacerých firiem Benko zhruba pred rokom exitoval. A podľa záznamu z katastra si tiež s manželkou nedávno vysporiadal bezpodielové spoluvlastníctvo.

Posunuli si luxusné auto

Okrem priateľskej komunikácie spája podnikateľa s ex elitným daniarom aj luxusné auto. Z prostredia finančnej správy nám potvrdili, že Hanniker jazdil donedávna do práce luxusným Mercedesom. Rovnakým, aký je vidieť aj na Youtube v Benkovej garáži.

„Áno, kúpil som. Teda nie ja, vlastní ho manželka,“ reagoval Hanniker. Odmietol však prezradiť, koľko auto stálo a odkázal nás na manželku. Z verejne dostupných zdrojov vyplýva, že ceny hoci aj používaných modelov tohto typu, sa začínajú za hranicou stotisíc eur. Jaroslava Hannikerová označila otázky týkajúce sa ceny a podmienok kúpy auta od Benka za osobné. „Auto nie je rodinné, manžel s ním nič nemá, je riadne kúpené a vlastní ho moja advokátska kancelária,“ dodala.

Daniarova manželka so zápasnikom podnikala

Hannikerovú nespája s Benkom iba rovnaký vkus na autá, ale aj spoločná firma Twinzz SK. Spoločnosť predáva oblečenie a príslušenstvo pre zápasníkov, ktoré nosí aj Hanniker. S viacerými kúskami sa pochválil aj na svojom facebookovom profile.

Ladislav Hanniker v obľúbenej značke oblečenia od firmy, ktorú vlastní jeho manželka spolu s podnikateľom Benkom

Hannikerová počas telefonického rozhovoru odmietla odpovedať na ďalšie témy a otázky si vypýtala e-mailom – kontakt však neposkytla. Keď sme jej poslali otázky cez aplikáciu Whatsapp, neodpovedala.

Odchod z funkcie preverovanie nezastaví

Finančná správa bola v súvislosti s otázkami k tomuto preverovaniu skúpa na slovo. Jej hovorkyňa Ivana Skokanová len stručne uviedla, že na zaslané otázky ,,žiaľ, nie je možné odpovedať bližšie, keďže akékoľvek preverovanie inšpekcie finančnej správy nemôžeme bližšie komentovať“. V každom prípade, ak inšpekcia odhalí nejaké pochybenie aj vlastných zamestnancov, tieto odstupuje polícii. A to aj v prípade, ak už daní zamestnanci na správe nepôsobia. Približne v čase, kedy inšpekcia začala preverovať anonymný podnet, sa zmenilo najvyššie vedenie daniarov. Dovtedajšiu prezidentku Lenku Wittenbergerovú odvolal z funkcie minister financií Eduard Heger uprostred júla a správu dočasne vedie Daniela Klučková z ministerstva.


Zápasnícky úspech

Peter Benko sa v minulosti zviditeľnil ako zápasník MMA v Oktagone. Benko sám seba označil za vyžratého podnikateľa, ktorý si vymyslel projekt zápasu v klietke, schudol 55 kíl, a nakoniec v zápase zvíťazil a popritom zaplnil halu divákmi. Z Benkových slov z minulosti vyplýva, že zápasením by však na živobytie nezarobil. „Týmto sa ja ale živiť nemôžem, to by ste mi museli dávať zápasy v UFC za 200-tisíc, aby ma to uspokojilo,“ vyjadril sa úspešný podnikateľ v rozhovore pre Šport.sk.

 

 

Autori: Martin Turček, Laura Kellöová, Xénia Makarová


04. 08. 2020
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.