Xénia Makarová
Xénia Makarová
22. 12. 2020

Odborníci: certifikát blízky Bonulu dávali do tendrov nadbytočne

Značky v tendroch nie sú v poriadku.

Štátna pošta hľadá od augusta dodávateľa, ktorý zabezpečí technickú ochranu jej pracovísk. Za 4,5 milióna eur kupuje online monitorovanie svojich pobočiek, ale aj napríklad nové bezpečnostné kamery. Na niektoré neštandardné podmienky v tendri upozornila Nadácia už dávnejšie.

Víťaz nie je pritom ani mesiac po uzatvorení ponúk známy. Pošta to odôvodňuje tým, že sa ešte úspešných záujemcov pýta na viaceré detaily. Medzitým bezpečnostné kamery s neštandardnými opismi nakupujú aj u daniarov.

Nadácia sa na tieto tendre pozornejšie pozerá aj preto, že v minulosti sa s nimi spájali často podozrenia z obmedzenia súťaže a predraženia. Bežne sa technické zabezpečenie spojilo s fyzickým strážením pobočiek, čo zvýhodnilo najväčšie domáce esbéesky ako Bonul. Alebo sa do tendrov vložili de facto zbytočné nároky na certifikáty, ktoré vopred určovali možných víťazov.

Zatiaľ stále s certifikátom C4

Známy integrovaný bezpečnostný systém C4, ktorý používajú firmy s prepojením na Bödörovcov figuruje aj v spomínanom tendri pošty. Systém ponúkala firma Bonul, ale aj firma Vel Security, ktorá podľa zistení novinárov spojených v takzvanej Kočnerovej knižnici, bola príjmami nadštandardne na Bonule závislá. Okrem toho ho v ponuke mala už len tretia firma z východného Slovenska.

C4 umožňuje prepojiť monitorovacie komponenty, napríklad bezpečnostné kamery na systém, ktorý hlási prípadne nehody či požiare. Okrem pošty posledné roky začali C4 používať aj ďalšie verejné úrady.

Podobnému problému budú čeliť aj ďalšie verejné úrady, keď budú obnovovať zmluvy na technické zabezpečenie svojich budov. V tejto súvislosti sa Nadácia preto obrátila na nové ministerstvo informatizácie. Jeho šéfka Veronika Remišová nedávno iniciovala veľkú analýzu bezpečnostných zmlúv, práve pre podozrenie z umelého obmedzovania súťaže pri ich tendrovaní.

Odborníci Remišovej ministerstva zo sekcie kybernetickej bezpečnosti už naznačili, že C4 sa do tendrov vkladala nadbytočne.

Uviedli, že podľa platnej legislatívy bezpečnostný systém C4 je ,,konkrétny integračný bezpečnostný systém“, ktorý poskytuje rozhranie na spravovanie bezpečnosti budov, ,,a teda nie je technickou službou v zmysle zákona“.

Odborníci ministerstva dodali, že je teda iba na obstarávateľovi, či systém ako je C4 do súťažných podkladov vložia alebo nie.

Víťaz stále neznámy

Uzatvorenie ponúk 4,5-miliónového tendra pošta pritom niekoľkokrát aj pre otázky záujemcov odložila. Napokon tender formálne uzatvorila až v polovici novembra, o dva mesiace neskôr oproti plánu.

Napriek tomu meno dodávateľa stále nie je známe, nakoľko pošta sa ich ešte pýta na rôzne detaily. ,,Potom bude nasledovať elektronická aukcia,“ upresnila Jana Lukáčová, vedúca odboru komunikácie a marketingu pošty.

Medzitým sa ale rozbehol ďalší kamerový tender. Finančná správa kupuje kamery pre monitorovanie dopravy na hraniciach. A aj časti tohto tendra akoby boli skopírované zo stránky spomínaného slovenského dodávateľa bezpečnostných technológií. Obsahujú tiež výrobky, ktoré sú know-how slovenskej firmy.

V opise sú tiež odvolávky na kamery s analógovým pripojením, ktoré sa už bežne zohnať nedajú. Ide totiž o výbehové typy kamier.

Nadácia v tejto súvislosti tiež oslovila TSS Group k otázkami, čo hovorí na podobnosť časti tendra s jej stránkou a či sa plánuje do tendra zapojiť.

,,Naša firma je len distribučná spoločnosť, tendrov sa nezúčastňujeme. Ako distribučná spoločnosť nemáme ani montážnych pracovníkov, a tak sa ani nemôžeme/nechceme tendrov zúčastňovať. Pre rôzne inštalačné spoločnosti poskytujeme len technickú podporu a zaškolenie,“ reagovala TSS Group (doplnené o reakciu firmy 21.12 o 13:50).

Deň pred voľbami

Zaujímavosťou na súťaži daniarov je jej priebeh. Prvýkrát súťaž na kamery za vyše 800-tisíc eur vyhlásili deň pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. Z nich vzišla nová vláda. Súťaž u daniarov napriek tomu pokračovala až do júla, zapojilo sa do nej šesť spoločností, medzi nimi aj napríklad Bonul. Konečná cena bola nakoniec vyššia, cez milión eur.

Súťaž ale bola napokon zrušená a opäť vyhlásená pred pár dňami. Tentoraz je plán uzatvoriť ju v polovici januára.

Prečo daniari pôvodnú súťaž zrušili Nadácii neuviedli. Zdôraznili ale, že predmet zákazky je sčasti financovaný z grantovej zmluvy, ktorej platnosť končí v januári budúceho roka.

Porušenie pravidiel pre verejné obstarávanie daniari odmietajú. ,,Postup obstarávateľa je transparentný vzhľadom na to, že v súťažných podmienkach je jasne zadefinované, že uchádzači môžu k predmetu zákazky predložiť ekvivalentné riešenie,“ doplnila Martina Rybanská, hovorkyňa Finančnej správy.

Nadácia pre opakované neštandardné kritériá súťaže na pošte podá podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby podmienky tendra skontroloval.

 


22. 12. 2020
Xénia Makarová

Xénia Makarová