Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
28. 12. 2020

Pre Stromčeka lacný trik, no štátna firma porušila pri Jaguari zákon

Vo veci sme podali podnet. 

„Lacný trik“. Takto označil bývalý splnomocnenec vlády pre výstavbu priemyselného parku Jaguar Viktor Stromček naše podania pred vyše dvoma rokmi. Upozornili sme v nich na to, že zakázky pri Nitre za asi pol miliardy eur neboli riadne vysúťažené a mohli ich dostať vopred vybrané firmy.

Získali ich najmä spoločnosti zo skupiny Strabag, v jednom prípade v konzorciu s Doprastavom, subdodávateľom bol aj Bonul, blízky nitrianskej rodine Bödörovcov.

Pri jednom podnete už Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) definitívne skončil kontrolu. Sonštatoval porušenie zákona pri zakázke Príprava strategického parku Nitra za 123 miliónov eur. Štátna firma MH Invest, ktorá za to bola zodpovedná, sa proti rozhodnutiu odvolala. Rada ÚVO opätovne rozhodla v neprospech štátnej firmy a dala za pravdu nám.

MH Invest porusil podľa rady “najmä princíp transparentnosti, rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie hospodárskych subjektov, čo malo za následok výber konkrétneho hospodárskeho subjektu, bez riadnej hospodárskej súťaže,” uvádza sa v oznámení, ktoré Rada ÚVO v decembri poslala Nadácii.

Obchod so štátom sa mohol pre zlý zvolený postup obstarávania podľa úradu predražiť až o 11 miliónov eur.

MH Invest sa ešte môže brániť na súde. Či tak urobí, nie je jasné, ale štátna firma sa aktívne obhajovala najmä tým, že kvôli podmienke investora nemala dostatok času súťažiť, a preto priamo oslovila konrkétne stavebné firmy.

Informácie dôležité pre políciu

Zistenia ÚVO môžu byť dôležité aj pre prípadné trestné konanie a vyvodenie zodpovednosti u konkrétnych osôb. Úrad ich totiž postúpil generálnej prokuratúre aj Protimonopolnému úradu. Nadácia Zastavme korupciu dala podnet nielen na ÚVO, ale aj trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu machinácií.

Ide už o druhé právoplatné rozhodnutie ohľadom podnetu Nadácie a nitrianskeho parku. Okrem Bonulu, na ktorého vianočnom večierku sa zúčastnil bývalý premiér Robert Fico, sa na jeho výstavbe subdodávateľsky podieľala aj stavebná firma Inpek, ktorá je cez svojich zástupcov prepojená na Norberta B. Podnikateľ je v súčasnosti trestne stíhaný vo väzbe pre podozrenia z prania špinavých peňazí.

Podrobnosti spolu s reakciami dotknutých opísala Nadácia už skôr v článku pre Index.

Úspešné podnety

Nadácia Zastavme korupciu bola v posledných troch rokoch úspešná s podnetmi na ÚVO a zastavila niekoľko pre štát nevýhodných obchodov. Napríklad, chystaný biznis so zastaranými a predraženými kamerami, ktorý bol zrejme šitý na mieru konkrétneho uchádzača, za sto miliónov eur.

Po upozornení Nadácie musela nevýhodný tender na bezpečnostné služby zrušiť aj Správa štátnych hmotných rezerv, ktorá počas šéfovania Kajetána Kičuru nastavila podmienky tak, že zvýhodňovali držiteľov konkrétneho certifikátu C4. Jeho držiteľom bol Bonul a zopár jemu blízkych firiem.

Čo sa týka C4 a Bonulu, podala Nadácia podnet na zakázky v celkovej hodnote za miliardu eur. Keďže ÚVO vyhovel Nadácii a skonštatoval porušenie zákona, mnohé štátne inštitúcie ustúpili od nezákonnej praxe, ktorá znemožňovala hospodársku súťaž a lepšie ceny pre štát.

“Revolúcia” v obstarávaní alebo koniec kontrole

Nadácia už takúto kontrolu nebude môcť robiť, ak prejde “revolúcia” v obstarávaní vlády Igora Matoviča. Jeho vicepremiér Štefan Holý pripravil novelu zákona, podľa ktorej pôjdu podlimitné zakázky mimo režimu verejného obstarávania. Kontrolovať napríklad stavebné zakázky do hodnoty 5,2 milióna eur bude prakticky nemožné.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zase predložila do pripomienkového konania návrh zákona o súdnej ochrane. Ak prejde, podnety už nebude riešiť ÚVO a mimovládne organizácie ich nebudú môcť podávať. Sťažovať sa na priebeh obstarávania budú môcť len účastníci konaní, a to na súde.

Právnik spolupracujúci s Nadáciou Miroslav Cák hovorí, že takáto sťažnosť navyše nebude mať odkladný účinok a štát môže uzatvoriť zmluvu. V praxi by to znamenalo, že aj keby niekto napadol napríklad stomiliónový biznis s kamerami na súde, ten sa uskutoční. A ak súd skonštatuje porušenie zákona, škoda pre štát bude ešte väčšia. Bude totiž musieť zaplatiť uchádzačovi, ktorý sa na nezákonný priebeh sťažoval.

“Revolúciu” vo verejnom obstarávaní považuje za nezbezpečnú z pohľadu korupcie a plytvania nielen Nadácia, ale aj ďalšie štyri mimovládne organizácie s protikorupčným nastavením – Slovensko.Digital, Transparency International Slovensko, INEKO, Aliancia Fair Play. Podľa nich sa mimo verejnej kontroly ocitnú štátne obchody za miliardu eur ročne.

Pripravili preto hromadnú pripomienku, pod ktorou je aktuálne vyše štyritisíc podpisov. Na to, aby sa ňou vláda musela zaoberať, potrebovali päťsto podpisov.

 


28. 12. 2020
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.