Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
12. 01. 2021

Kontrola nákupov za štátne stále v ohrození. O diskusiu sme požiadali ministerku spravodlivosti.

Na Slovensku stále hrozí, že pre nové pravidlá pre verejné obstarávanie, už nebudeme môcť sledovať, ako sa za štátne peniaze nakupuje. Spolu s kolegami z troch ďalších mimovládok sme preto poslali ministerke spravodlivosti list, v ktorom ju žiadame o diskusiu k jej návrhu novely zákona o správe súdov. Novela totiž nadväzuje na tzv. „reformu“ verejného obstarávania vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina), ktorú dlhodobo kritizujeme my aj ministerkina strana Za ľudí.

Kde je problém

Po novom sa majú sťažnosti neúspešných uchádzačov vo verejnom obstarávaní presunúť z Úradu pre verejné obstarávanie na súdy. Ak sa to stane, verejnosť a mimovládne organizácie prídu o možnosť podávať podnety na kontrolu štátnych tendrov. Svoje obavy sme sformulovali do listu, ktorým žiadame ministerku o stretnutie.

List ministerke 


12. 01. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.