Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
21. 12. 2021

Nadácia podáva podnet v kauze nahrávky z chaty. Využila paragraf 363.

Nadácia Zastavme korupciu podáva na Generálnu prokuratúru podnet. Aby opravilapostup krajského prokurátora v Nitre, ktorý zrušil rozhodnutie o začatí trestného stíhania vo veci pytliactva. Kauza je známa ako nahrávky z chaty, keďže polícia pri vyšetrovaní použila informačno-technické prostriedky. 

O prípade rozhodovala krajská prokuratúra, ktorej niektorí predstavitelia sa verejnosti nemusia javiť ako nestranní.

V odôvodnení tiež vidíme viaceré sporné miesta,uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková

Hlavnou výhradou, pre ktorú krajský prokurátor zrušil uznesenie vyšetrovateľa je, že nadkvalifikoval prečin pytliactva. Prokuratúra tým vlastne naznačuje, že policajt celý prípad nafúkol, aby mohol nasadiť odposluchy. Trestný čin so zbraňou nemožno podľa nej použiť v prípade zvieraťa, len osoby. 

Viaceré rozsudky okresných súdov však uvádzajú opak. Podobné konania posudzujú ako spáchanie trestného činu týrania závažnejším spôsobom. Nadácia k podaniu na Generálnu prokuratúru pripojila spisové značky 15 takýchto rozhodnutí súdov, ktoré sú v rozpore s právnym názorom krajského prokurátora.

 

Nadácia preto podáva podnet podľa paragrafu 363 Trestného poriadku a žiada zrušiť uznesenie krajského prokurátora. Používanie paragrafu 363 v prípade stopnutých trestných konaní kritizuje. V tomto prípade však podľa Nadácie môže prispieť k obnoveniu vyšetrovania v sledovanej kauze.

Nahrávky z poľovníckej chaty nedávno zverejnili viaceré média. Na záznamoch bol podnikateľ blízky Smeru Miroslav Bödör. Okrem podnikateľa, ktorého syn Norbert sedí vo väzbe pre podozrenia z korupcie, boli na záberoch lídri opozičného Smeru Robert Fico či Robert Kaliňák.

A tiež advokáti, ktorí zastupujú nominantov Smeru obvinených pre úplatky.


21. 12. 2021
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.