Zastavme Korupciu
Zastavme Korupciu
25. 08. 2021

Previnenia sudcov a prokurátorov bude riešiť Najvyšší správny súd, advokáti sa budú stále trestať sami

Vláda schválila nové pravidlá pre disciplinárne konania, preberá ich Najvyšší správny súd.

Vláda dnes schválila nové pravidlá pre disciplinárne konania voči sudcom, prokurátorom, notárom a exekútorom. Podozrenia z ich neprofesionálneho konania má od decembra preverovať už Najvyšší správny súd. „Príde k odstráneniu súčasného neefektívneho, v mnohých prípadoch až nefunkčného stavu disciplinárnych konaní,“ odôvodnilo potrebu zmeny ministerstvo spravodlivosti, ktoré nový zákon aj pripravilo.

Zmenu vítame, no zároveň by sme chceli upozorniť na niekoľko nedostatkov pri doterajšom riešení disciplináriek aj voči advokátom. Tých sa zatiaľ nové pravidlá netýkajú. Ministerstvo si totiž cez takzvanú Benátsku komisiu ešte overuje, či by presun postihov voči advokátom z ich komory na správny súd neohrozil nezávislosť advokácie.

Rozhodnutie Benátskej komisie budeme aj v Nadácii plne rešpektovať. Problém však vidíme v súčasnom nastavení disciplináriek voči advokátom. A už či dôjde k presunu týchto konaní na Najvyšší správny súd alebo nie, uvítali by sme v každom prípade úpravu aj terajších pravidiel.

Podnety na možné neprofesionálne kroky advokátov rieši v súčasnosti Slovenská advokátska komora (SAK). O podnete najskôr rozhoduje revízna komisia. Až ak ona posúdi, že pochybenie mohlo byť naozaj relevantné, posunie konanie na disciplinárnu komisiu. Čo nejaký čas trvá.

V konkrétnom podnete, s ktorým sa na SAK obrátila pred vyše rokom Nadácia, revízna komisia posudzovala vec osem mesiacov. Až po našom apele sa vec pohla ďalej a podnet nakoniec skončil disciplinárnym konaním.

Disciplinárny senát uznal advokáta v máji tohto roka vinným zo zverejňovania a rozposielania citlivých informácií zo živého spisu. Týkali sa maloletého dieťaťa a išlo napríklad o zvukovú nahrávku, na ktorej dieťa plače, či záznamy iných úradov súvisiace s daným dieťaťom. Nadácia sa verdikt dozvedela nakoniec v auguste, lebo plynuli lehoty pre právoplatnosť a vykonateľnosť rozhodnutia.

Napriek uznaniu viny komora upustila u advokáta od akéhokoľvek trestu, lebo disciplinárny senát nepovažoval jeho konanie za závažné.

Aj keď Nadácia s verdiktom spokojná nie je, v súčasnom nemá k dispozícii žiadny opravný prostriedok, ako sa oficiálne sťažovať. Advokát ale toto právo má. A to je ďalší problém, ktorý by sa mal riešiť.

Ako problém vnímame aj fakt, že SAK pri prebiehajúcich konaniach na polícii tieto nerieši a odvolá sa na závery polície. Trestné konanie sa však môže ťahať aj dva roky. V prípade, s ktorým sa stretla Nadácia, vyšetrovateľ v konaní advokáta trestný čin nevidel, ale opísal ho ako možné neetické a neprofesionálne konanie. Na ďalšie disciplinárne konanie cez SAK je však v takom prípade už neskoro, pretože previnenie bude už premlčané.

Preto by sme uvítali v každom prípade takú zmenu, aby SAK v podobných prípadoch mohla disciplinárne konanie len prerušiť do právoplatného rozhodnutia polície.


25. 08. 2021
Zastavme Korupciu

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.