Xénia Makarová
Xénia Makarová
19. 07. 2021

Tender Pošty, ktorý vyhrala SBS blízka Makóovi preverí úrad

Úrad pre verejné obstarávanie opätovne preverí zákazku. Pôjde o štvrtú kontrolu.

Pobočky Slovenskej pošty po celom Slovensku má strážiť SBSka Lama Sk. Predtým poštu strážila nitrianska firma Bonul. Nové vedenie pošty, vybrané novým ministrom dopravy Andrejom Doležalom (Sme rodina) deklarovalo, že chce strážnu firmu vyberať transparentnejšie. Vyzerá to však, že sa to pošte nie veľmi podarilo.

Nadácia nedávno poukázala, že o zákazku sa nesúťažilo až tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) už danú súťaž preveroval trikrát a aktuálne začal štvrtú kontrolu. Niektoré skutočnosti totiž môže úrad skontrolovať až po výbere samotného víťaza súťaže.„Môžem potvrdiť, že úrad vstúpil do kontroly danej zákazky.“ potvrdila Nadácii Janka Zvončeková, hovorkyňa ÚVO.

Dve kontroly ukončil na jar, poslednú len pred mesiacom. Úradu vadilo prepadnutie požadovanej zábezpeky u jedného z uchádzačov v prospech pošty. Po vyriešení situácie ÚVO kontrolu zastavil. V druhom prípade vyzval poštu, aby vyhodnotenie súťaže doplnila nielen o cenu víťaznej firmy, ale aj všetkých konkurentov. Naposledy ÚVO kontrolu zastavil, pretože námietky navrhovateľa neobsahovali všetky náležitosti.

Úrad preveroval aj ďalší z „bezpečnostných“ tendrov pošty. Tentokrát na technické online zabezpečenie stráženia pobočiek v hodnote 4,5 milióna eur. Kontrolu však úrad krátko po začatí ešte v januári zastavil, pretože navrhovateľ nezložil zákonom stanovenú kauciu.


19. 07. 2021
Xénia Makarová

Xénia Makarová