Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
10. 06. 2021

V Bratislave vyberali šéfov prokuratúr. Podobne ako inde na Slovensku, o miesta nebola bitka.

Bratislavské prokuratúry majú nových šéfov. Zo siedmich sa vymenili piati.

Výberové konania sa uskutočnili v máji a na väčšinu okresných prokuratúr sa na vedúce miesto prihlásil len jeden uchádzač. Chýbajúcu súťaž na riadiace pozície kritizovali už dávnejšie viacerí prokurátori v Správe o stave prokuratúry, podľa nich je to jeden z dôvodov, prečo systém stagnuje a neriadia ho tí najlepší. V Bratislave je pozitívom aspoň to, že došlo k obmene ľudí.

Krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta je s výsledkami výberových konaní napriek tomu spokojný. “Úspešní kandidáti získali aj odporúčanie Rady prokurátorov a generálny prokurátor ich s účinnosťou od 1. júna vymenoval do funkcie, “ uviedol. Išlo o okresných prokurátorov v Bratislave I, II, III, V a okresného prokurátora v Pezinku.

S výnimkou okresov Bratislava I a Malacky sa všade prihlásil len jeden kandidát. V Malackách to bolo až 5, avšak ani jeden neuspel. Preto podobne ako na Okresnej prokuratúre v Bratislave IV aj v Malackách boli dočasne poverení noví okresní prokurátori.

Kto uspel

  • OP Pezinok – Miroslav Mihál
  • OP BA 1 – Monika Zámečníková
  • OP BA 2 – Peter Dana (už predtým poverený výkonom)
  • OP BA 3 – Adriana Jesztrebiová
  • OP BA V – Eva Drgoňová

Priestor na zlepšenie

Doterajším okresným prokurátorom po celom Slovensku končilo funkčné obdobie. Nových vyberala komisia zložená z iných prokurátorov, k výberom sa vyjadrovala Rada prokurátorov a posledné slovo mal generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý ich menuje do funkcie. Zápisnice z výberových konaní sú zverejnené na webe prokuratúry, avšak v rôznej kvalite. Napríklad v prípade Malaciek sa verejnosť nedozvie, prečo mala komisia voči všetkých uchádzačom negatívne hodnotenie, sú tam uvedené len okruhy otázok, avšak nie to, prečo boli ich odpovede neuspokojivé.

Remeta vidí priestor na zlepšenie a zvýšenie transparentnosti výberových konaní, napríklad v účasti externých členov výberových komisií z mimo prokurátorského prostredia, za účasti napríklad tretieho sektora. Reforma by si však vyžadovala zmenu zákona.

Aj druhá časť bola o “one man show”

Kto šéfuje prokuratúram je kľúčové pre dôveru občanov v trestné konanie. Prokuratúra totiž môže nariadiť trestné stíhanie alebo ho zastaviť, konať môže aj v takzvaných netrestných veciach, napríklad pri nezákonných rozhodnutiach štátnych orgánov ako je napríklad kataster.

V minulosti sa viacerí prokurátori vyjadrili, že sa do výberových konaní nehlásili, lebo víťaz bol vopred jasný a súťaže boli len formálne. Nadácia Zastavme korupciu sa preto pozrela, ako dopadli takzvané “výberká” po nástupe nového generálneho prokurátora. Skonštatovala, že výsledky boli po celom Slovensku podobné ako v minulosti.

Po publikovaní textu sa M. Žilinka ozval, že hodnotenie nie je objektívne. Vo viacerých okresoch, najmä na východe Slovenska totiž výberové konania, do ktorých sa prihlásil jeden kandidát, skončili pre neho neúspešne.

Avšak aj výberové konania, ktoré sa uskutočnili neskôr, potvrdzujú trend “one man show.” A to nielen na okresných, ale aj krajských prokuratúrach. Viacerí sa naopak hlásili na niektoré vedúce miesta na generálnej prokuratúre a Úrade špeciálnej prokuratúry.

Problematického nevymenoval

Jedného úspešného kandidáta, na ktorého upozornila Nadácia však Maroš Žilinka nevymenoval. Ide o Gabriela Geška, ktorého komisia vybrala na vedúcu pozíciu v Rimavskej Sobote a potvrdila ho aj Rada prokurátorov. Geško jej šéfoval aj posledné roky, predtým viedol aj okresnú prokuratúru vo Veľkom Krtíši. V tom čase médiá zverejnili, že ho v služobnom aute postrelil spolujazdec – jeho známy. Podľa uznesenia, ktoré visí na webe, prípad streľby v aute s Geškom skončil v roku 2015 zastavením trestného stíhania jeho kamaráta, ktorého polícia pôvodne obvinila z ublíženia na zdraví a ďalších trestných činov. Z uznesenia vyplýva, že na celú záležitosť mal zrejme vplyv alkohol.

Či sa Žilinka rozhodol Geška nevymenovať, prípadne sa ten stiahol sám, nie je jasné. Žilinka už výberové konania pre NZK nekomentoval s tým, že k nim už v minulosti povedal všetko, čo považuje za podstatné. Na miesto v Rimavskej Sobote je vypísané nové výberové konanie.

Návrhy Nadácie Zastavme korupciu na zlepšenie:

  • zverejniť spätne zvukové záznamy z výberových konaní, nielen 2 stranovú zápisnicu
  • stanoviť maximálne dve funkčné obdobia pre riadiacich prokurátorov
  • nadpolovičnú väčšinu výberovej komisie by nemali tvoriť prokurátori z rovnakej alebo priamo nadriadenej prokuratúry
  • uvažovať o tom, či by v komisie nemali sedieť aj zástupcovia iných právnických profesií ako je to pri sudcoch

 


10. 06. 2021
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.