Martin Suchy
Martin Suchy
14. 05. 2021

Vláda zareagovala na našu výzvu. Rada PMÚ môže konečne fungovať.

Dôležitý kontrolný orgán štátu nefungoval takmer rok. Nadácia nedávno vyzvala vládu, aby doplnila chýbajúcich členov rady. PMÚ je dôležitým orgánom, ktorý stráži férové hospodárske podmienky a obchodovanie na trhu. Na rozhodnutie Rady PMÚ napríklad čaká Slovenská pošta, ktorá dostala pokutu vo výške 300 000 eur za neposkytnutie informácií a zahmlievanie.

Vláda vybrala 4 nových členov. Je medzi nimi Peter Sádovský, ktorý kandidoval zo 100. miesta za vládnu stranu Za ľudí ako odborník na dopravu a ekonomiku, v minulosti pôsobil aj ako prezident Zväzu autobusovej dopravy či generálny riaditeľ Slovak Lines. Členkou sa tiež stala Katarína Marton, ktorá bola spolumajiteľkou realitnej kancelárie z Popradu a na svojom webe si uvádza, že je zakladajúca členka SaS. Nominovanie straníkov, ak nie sú práve top expertmi na protimonopolné právo, nevnímame ako úplne ideálne, keďže kontrolné orgány štátu by mali byť zložené z nezávislých odborníkov. Dúfame, že K. Marton aj P. Sádovský svojim pôsobením v Rade PMÚ presvedčia o kvalitách a nezávislosti.

Ďalším novým členom rady je advokát Martin Jacko z advokátskej kancelárie Lansky, Ganzger & Partner. V tejto kancelárii pôsobil vicepremiér Štefan Holý zo Sme rodina. Podľa informácií Nadácie však M. Jacka presadzovalo hnutie OĽaNO. Ďalší právnik, ktorý sa stal členom rady je Rastislav Kuklis. V minulosti figuroval v akciovej spoločnosti BBF Tech, ktorá sa premenovala na Voltatech. Podľa registra partnerov verejného sektora je konečným užívateľom výhod tejto firmy Miroslav Výboh, médiami označovaný za oligarchu blízkeho Smeru. R. Kuklis však z Voltatechu odišiel tesne predtým, ako do neho vstúpil Výboh. Pre Nadáciu uviedol, že sa s Výbohom nestretol, keď spoločnosť zmenila majiteľa, vymenila manažment, súčasťou ktorého bol Kuklis ako člen predstavenstva. Veríme preto, že s ním R. Kuklis nie je nijako spojený. Je totiž dôležité, aby v rade PMÚ sedeli ľudia, ktorí presadzujú verejný záujem a nie konkrétnych podnikateľov či skupín.


14. 05. 2021
Martin Suchy

Martin Suchy